abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kahve fincanı müze nedir bugünkü periyodik cetvel dinamik kompaksiyon ahşap boyama teknikleri shoji hamada ölçü devrimi haberleşmenin etkisi 2002 lgs soruları pragmacı doğal hukuk anlayışı ekosistemin içinde neler var yaş yetmiş, iş bitmiş 0267 mesleki gelisim tefsir eşek otu kimyanın temel yasaları hemfikir yumurta deneyi matris Hüt yozlaşmak anlatım bozukları kinetik enerji hacı kandil günü böbreğin yapısı kükürt madeni altay ipçik vargel mondros sonrası bilsem yenileşmek yukarıda kadın girişimciler ağır ol! marmara birlik matematik soru ve cevapları şarkikaraağaç alexander von humboldt silindiraj super benlik kuramı peygamberlerin nitelikleri nelerdir kredileme çin mitolojisi saglıgın kavramı materyal nedir dışlaştırma kınık aşireti metanet bu kitabın özeti elektronik sınavı computer sektoru esnek döviz kuru sisteminde talep yönlü politikalar 19. yy da osmanlı devleti kompresör çeşitleri yuvasını yapmak sakınım şakırtı fuarcı tersinme boyca dıramatik şiir matematik kesir problemleri dayanışmanın toplum hayatındaki yeri sataşma ayin halleri çöpsüz pır pır alkoller ve eterler comperatıve ekvatoral orman bakanlıkların görevleri elektrot kalıp yapımı gözlemleme çölleşme foto elektrik olayı limon gibi trigonametri avutmak şüphe bırakmamak adanma ayna simetriği 1 newton kaç bar meses lenfoma elementlerin simgeleri ekosistem bozulma nedenleri eski çarıklar tiyatro oyunu türkiyenin cografi bölgeleri geometri tarihi atatürkün çocukluk yılları ölçme bilgisi atatürkcü düsünce sistemi 4. sınıf yıl sonu zümre klinker tuğla


AHMET TALAT ONAY


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144766 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AHMET TALAT ONAY

1. HAYATI
A. Ailesi ve Öğrenimi
Ahmet Talat Onay, 1885’de Çankırı’da dünyaya geldi. Babası, Hafız Numan Efendi, annesi Afife Hanım’dır.
Ahmet Talat, öğrenime ilişkin ilk bilgileri babasından almış, bu bilgiler daha çok dini yönde olmuştur. “Hayatım” adlı şiirinden üç yılda Kur’an-ı Kerim’i ezberlemiş olduğu anlaşılıyor.
“Üç yılda Kur’an’ı eyledim ezber,
Hıfzımı dinletmek oldu müyesser.”
İdadinin orta kısmını Çankırı’da okumuş, daha sonra Kastamonu ve Ankara İdadisine devam ederek buradan mezun olmuştur. Onun üzerinde tesiri olan hocalardan birisi Kastamonu İdadisi Edebiyat hocası Sıddık Efendi’dir. Sıddık Efendi Türklük aleyhtarı faaliyetler ve düşünceler karşısında millî hisleri dile getiren eserleri tavsiye etmiştir. Bunlar arasında, Namık Kemal, Muallim Naci, Mehmet Emin Yurdakul ve eserleri yer almaktadır.
Daha sonra Darülfünuna devam eden Ahmet Talat çok değerli hocalardan ders alma fırsatı bulmuştur. Özellikle II. Meşrutiyetten sonraki dönemde ders aldığı hocaları onda Türklük ve Türkçülük şuurunun gelişmesinde etkili oldular.
b. Öğretmenlik Yılları ve İdari Görevleri
Ahmet Talat Darülfünunu bitirdikten sonra, Ankara Darülmuâllimin Rüştiyesi Edebiyat Öğretmenliğine tayin oldu. Ancak girdiği bir imtihanda başarılı olunca, Ankara’da göreve başlamadan Kastamonu Sultanisi Edebiyat Öğretmenliğine atandı. Ayrıca okulun Tarih Öğretmenliği görevini de vekaleten üstlendi (1912).
1914 yılında, Türkçü faaliyetlerinden rahatsız olan çevrelerin şikayeti sonucunda görevinden azledildi. Dokuz ay açıkta kaldıktan sonra görevine iade edilmiştir. 1914 yılı içinde İzmir’e tayini çıktı. İzmir’de Yüce Hilâl Kız Lisesi, Darülmuallimat ve İzmir Sultanisinde Edebiyat ve Tarih Öğretmenliği yaptı. Ahmet Talat İzmir’de çok faal bir hayat sürmüştür. İzmir Milli Kütüphanesinin ilim heyetine seçilir. “Duygu” ve “Anadolu” gazetelerinin başyazarlığını yapar.
İzmir’in işgali üzerine tutuklanmış ve işgalin acılarını yaşamıştır. O günlere ait bilgileri “İzmir Nasıl İşgal Edildi” başlığı altında Kastamonu’da yayınlanan Açıksöz gazetesinde dokuz bölüm olarak yayınlamıştır. Bu yazılarında İzmir’in işgali sırasında, İzmir’de mukim Rumların, Yunanlılarla nasıl işbirliğine gittiğine, yerel Rum basınında Yunanlıları destekleyen yazılara, Rum, Ermeni, Yahudi işbirliğine değinir.
Bu gelişmeler karşısında İzmir Türk Ocağı ve Milli Kütüphanesi etrafında toplanan Türkçü gençlerin işgale karşı olan faaliyetlerini anlatır.
Damat Ferit Paşa Hükümetinin, olaya ilişkin kayıtsızlığı ve yanlış uygulamaları hakkında bilgi verilir. İttihatçılar ve Hürriyet ve İtilâf Fırkası taraftarlarının işgal karşısındaki tepkileri dile getirilir. İttihatçıların işgale karşı çıkarken İtilâf Fırkası tar...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.