abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kan davası aile sevgisi ile ilgili şiir ileus 11. yy ingiltere makale türleri mehmet kapla ordu 80 sonrası türkiye ovulma diril tertipçi elektirik projesi molar hacim gemi neden kasnaklar karikatürcü yös analitik değişken erezyon resimleri hücre organel organizma arasındaki ilişki yalıtkan malzemeler hipotezler eski konya yeni konya tarık buğra mızrak tan tun ahmet arif az buçuk türkiye ekonomisini etkileyen etmenler osman zeki üngör türkiyenin nüfusu kaç fiberoptik sünnet davetiye yazıları 10. sınıf modülleri tevhid-i tedrisat kanunu cumhuriyet sonrası yenilikler sportmen özel sektör almanya sağlık sistemi fersiz mühlet inleyiş atmosferin tanımı müseddes tebarüz iletkenin direnci pürçük parantez kapatmak ispanyada beslenme ele geçmek temrin randevulaşma 1.meclis taklit hamla çöp ayrımlaşma ilk otomobil avrupa özelleştirme iyonik bağ seri ve paralel piller ataerkil merkez bankasının araçları dekatlon atatürk ilkeleri ve müzik super yalitkan su yatağı özel öğretim yöntemleri gezi gözlem metodu derişik kalite maliyetleri şase kalite çember boş olmak istikbal göklerdedir sığınak 286 falaka ahmet rasim marx kriz durumunda başarılı yönetim pvc boru çap gayrimüslimler 1. dünya savaşı hakkında yazan yazar kaldırıcı zağanos karina akit arızalı makine bakımı ticarethane maddenin elektronik yapısı ilga etmek asker resmi vahit paralel kenar patırtı işi pişirmek sıvıların özkütlesi acınacak milyonlarca yildan bugune turler dipsiz


GREENPEACE AKDENİZ OFİSİ TOKSİK MADDELER KAMPANYASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144771 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GREENPEACE AKDENİZ OFİSİ TOKSİK MADDELER KAMPANYASI
Dünyada her gün binlerce sanayi tesisi milyonlarca ton kimyasal atığını çevremize boşaltmaktadır. Bu atıkların çoğu son derece toksik(zehirli) maddeler içermekte, bu maddeler canlıların dokularında birikmekte ve doğada çok uzun süreler bozunmadan kalabildikleri için her geçen gün doğal yaşamı daha da fazla tehdit eder hale gelmektedir.
Toksik atıkları yaratan sanayidir. Dolayısıyla da bu atıkların sorumluluğu da sanayilere ait olmalıdır. Yıllarca endüstriler bu atıklarını hiç bir önlem almadan gelişi güzel etrafa atmışlar ve yarattıkları bu kirliliğin düzeyi öylesine artmıştır ki sonunda yetkililer, özellikle batılı ülkelerde tehlikeli atıklar için katı kanunlar, yaptırımlar devreye sokmuşlardır. Sanayilerin bu yaptırımlara tepkisi ise atık suları için arıtma tesisleri, baca gazları için filtre sistemleri gibi ‘’end of pipe’’ tabir edilen teknolojileri hayata geçirmek olmuştur. Bu sistemler borudan deşarj edilen atık suda veya bacadan çıkan gazlarda belirli bir ölçüde düzelme sağlarken sorunu bizlerin kolaylıkla fark edemediği başka alanlara kaydırmıştır.
Arıtma Efsanesi
Biyolojik atıklar-kanalizasyon suları gibi- doğada bozunabilen ve yeniden çevreye zararsız hale getirilebilen organik maddeler içerir. Bu yüzden biyolojik arıtmaya tabi olmaları gereklidir. Oysa bizlere yetkililer ve sanayiciler tarafından söylenmeyen bir gerçek vardır ki bu da toksik maddelerin bu şekilde arıtılamayacağıdır. Tehlikeli atıklar önemli miktarda ve yoğunlukta ağır metaller ve kararlı organik kimyasallar içerdiğinden, bu atıklar organik atıklar gibi doğada kabul edilebilir hale getirilmemekte, çeşitli kimyasal işlemler sonucunda biçim değiştirmektedirler. Örneğin, özellikle ağır metaller, arıtma tesisinin çamuruna çökeltilmektedir. Daha sonra bu çamur için yeni ve ek bir maliyet gerektiren bir başka bertaraf etme sistemi geliştirilmesi gerek. Bu da örneğin, İzmit’te olduğu gibi bir atık yakma tesisi kurmak olabilir. Burada da durum değişmemekte, yakılan atıkların önemli oranda hacmi azaltıldığı halde bacadan çıkan zehirli gazlar başlangıçtaki atıklardan kat kat daha fazla olabilmektedir. Bu sefer de bu gazları tutabilmek için gene ek maliyetler harcayarak filtre sistemleri kurmak gerekmektedir. Bu filtreler çoğunlukla maliyeti arttırmamak için ya kurulmamakta veya kurulsa dahi fazla etkili olamamaktadır. Belli bir kullanımdan sonra bu zehirli maddeler içeren filtrelerin de bertafı gerekmektedir. Bu sefer de sıvanmış düzenli depolama alanları (deponi) ortaya çıkmaktadır. Bu alanlara gömülen atıklar ne kadar iyi izole edilmiş olurlarsa olsunlar mutlaka yıllar sonra oluşan çatlaklardan sızarak yeraltı içme sularını zehirlemekte ve denizlere, nehirlere karışabilmektedir.
Görüldüğü gibi tehlikeli atıklar ile baş etmenin etkin hemen hiç bir yolu yoktur. Ve yukarıdaki uygulamaların hepsi de ya ürünün maliyetine yans...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.