abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders demir hat rekolte niteleme hoyratça harekeli meclis insan hakları akak vahdaniyet elektronik ticaret fende yay kaslar deney ve grafik yorum soruları lenin ne hidroelektirik santraller otel fizibilite bilgisayar anakart çeşitleri oynatmak iç gerilmeler avrupa gazeteciliği c+ matrisler Mısırlı ilk türkler gunumuze istiva pastahane sır boya satış teknikleri afiş nasıl yapılır osmanlı da mucitler bankaların tarihcesi amerikan servisi sokturma müçtehit islamiyet ve türk kültürü ısının iletim yolları k.d.v. hesaplaması elektirk enerj bayi iletişim amudî fetih deli bal saptamak bilgi kavramı kaynakları ve yararlanma yöntemleri erginlik kastanyola isim koymak erken islam alparslan kimdir tetkikat 3. sınıf matematik problemleri clothing stores kira kalkerleşme öveç öge kütahya eğitim yüzey toleransları bilgi toplumu kurban kesmek müzik odası bobin buz pisti yapılışı benim diyen iç organlarımız balıkçılık biyolojik ıslah yöntemi ders içi dedelik bal rengi hız almak ray kaynağı icra müdürlüğü düşünce yazısı nedir bilimin temel işlevleri nelerdir dc sürücü pozitif ve negatif sayılar mantık 9.sınıf savmak akdeniz bölgesi tarihi eserleri nevmit resim yapma teknikleri fip girisimcilik sınav soruları projeler matbaa harfleri vahşet örü başka anlama geçiş aydınlık evler gülümseme dinmez menfaatçi oklava 4. sınıf kuvvet ve hareket kayaclar dolandırma bakanların görevleri gönüllülük


11 MAYIS 1918E STRATEJİK BAKIŞ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144784 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

11 MAYIS 1918E STRATEJİK BAKIŞ
Kuzey Kafkasyanın emperyalistler tarafından sokulduğu sıcak dönemde 11 Mayıs 1918 tahininin simgelediği ilkeler özel bir önem kazanmaktadır.
Konuyu üç esas nokta üzerinde inceleyelim:
Stratejik Bakış
Toplumsal Mutabakat
Toplumsal Bellek.
1. STRATEJİK BAKIŞ
137 Esaret yılının ardından Kuzey Kafkasyalılar kimliklerini kaybetmedikleri ve iddialarını sürdürdükleri için 11 Mayıs salt tarihi perspektiften ele alınamaz. Tarih madem tekerrür etmektedir ve eski Sovyet coğrafyasında denklem 1917 döneminde olduğu gibi Rus ile Rus olmayanın çıkarları arasında kurulmaktadır, 11 Mayısta başlayan bağımsızlık evresinden günümüz için dersler çıkarılmalıdır.
O dönemdeki gelişmelerde ihtilaf ve ittifaklar biçiminde belirleyici olan fikri zeminler ile demografik (nüfusla ilgili) gerçeklerde günümüzde geçerliğini sürdürmektedir. Bugünümüzü aydınlatmak için okunmayı bekleyen pek çok satır arasına da bu yazımızda yer vereceğiz. Gerçekliliğini yitirmemiş olan dünü bilmek yarınımıza ışık tutacaktır. O halde şaşmaz öncelik geçmişte yaşananı tarih olarak değil, davanın sürdüğü inancıyla bugün ve yarın adına ders almak amacıyla okumayı sağlayacak bir zihni kalıp geliştirmektir. Dünden çıkarılacak derslerde yarına yönelik olarak formüle edilecek "grand strateji" bütünlüğüne monte edilmelidir.
11 Mayıs 1918 tarihinde başlayan üç yıllık bağımsızlık dönemi üç ana başlık altında inceleyelim. Birincisi, Kuzey Kafkasya içindeki dinamikler. İkincisi, Kuzey Kafkasya diaspora ilişkileri. Üçüncüsü, Uluslararası sistem ve Kuzey Kafkasya.


A. KUZEY KAFKASYA İÇİNDEKİ DİNAMİKLER
11 Mayıs 1918 tarihinin simgelediği bağımsızlık evreleri dar bir zaman dilimi olarak ele alınmamalı, öncesi ve sonrası ile, akan süreç içinde bir kilometre taşı biçiminde incelenmelidir. Üç asra yayılan özgürlük mücadelesi 1864te kesintiye uğramıştı ama halk belleği yerinde duruyordu. 11 Mayıs 1918, tarihten Hazardan Karadenize Kuzey Kafkasya sloganını miras almıştı.Milli Cumhuriyetin kapsayacağı coğrafyanın tanımlanmasında hiçbir ihtilaf olmamış, tüm otokhton halklar yer almıştır.
Kuzey Kafkasyalılar konuşulan onca farklı dile rağmen devlet olma irade ve yeteneklerini 83 sene öncesinde göstermişlerdi. Kimlik, hedef, kader ortak paydasında biraraya gelen dağlı halklar bağımsız devletlerini kurdukları gibi yürütmeyi de başarmışlardır. Yıkılma iç ihtilaflardan değil, önce beyaz sonra kızıl Rus ordularının saldırılarıyla gerçekleşmiştir. Günümüz Kuzey Kafkasyasında kardeş halklar arasında görülen Karaçay-Adige, Balkar-Adige, Oset-İnguş, Kumuk-Avar, Lak-Avar gibi anlaşmazlıklar kimliğe saygı kisvesi altında yabancılaşmayı öven Sovyet döneminin mirasıdır. Zamanlama, kışkırtmaların boyutu ve Sovyet rejiminin yetmiş yıl boyunca işlediği temalar dikkate alındığında çok kanlı olması beklenen olaylar kardeş halkların tarihi bilinçleri ve Konfederasyonun bütünleştiriciliği sayesind...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.