abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders Sm destansı anlatım tekerleğin gelişimi deniz niçin donmaz 3.sınıf türkçe proje fen dert dökmek yapıcı fonksiyon limit malzeme cinsine göre ısı sıcaklıgı seçimi eş sesli kelimeler dalgıç ofis planlama çanakkale şehitlik tan yeli elektrofiltre iliksiz romanın özellikleri paşa kapısı inverter yalancı çıkmak cumhuriyet ile ilgili güzel sözler sızak sığdırma devingen dölleme ağzı havada ciftci katır ahu parçası giysi dünya avogadro sayısı ala sulu geriliş çirkin ördek yavrusu mızraklı potalı elektrikçilik tellâl 3.mehmet değişmez büyülteç büro organızasyonun stratej türkçemizin önemi böceklerde açık dolaşim sabit kalem Rum ateşi mağma 87/3 sishane 1919 1939 yılları arasında partiler bazında demokratikleşme kara kutu elde etmek haftalık telefon teknolojisi ileri ekonomik rubu hikaye nedir ücret politikası gönye ay kaç yaşında servilik uyarılma tebellüğ sol anahtarı kpss matematik özet bilgisayar formatlama rasyonel sayılarda dört işlem filtresiz asp net titian fırınlanma diriltmek tehcir kanunu optimist alaşım faz diyagram matematik testi proje calışması visual basic anlatım müdara dönüş evren dinç gitarın tarihi sıradan ormanın oluşumu anfi devre büyüme ve kalkınma filmlerin yararları okul öncesi program kitabı aşık atmak öfke ile kalkan zarar ile oturur atp molekülü kürenin geometrik özellikleri kapmak derecik defteri kim buldu nam


11 MAYIS 1918E STRATEJİK BAKIŞ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144784 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

11 MAYIS 1918E STRATEJİK BAKIŞ
Kuzey Kafkasyanın emperyalistler tarafından sokulduğu sıcak dönemde 11 Mayıs 1918 tahininin simgelediği ilkeler özel bir önem kazanmaktadır.
Konuyu üç esas nokta üzerinde inceleyelim:
Stratejik Bakış
Toplumsal Mutabakat
Toplumsal Bellek.
1. STRATEJİK BAKIŞ
137 Esaret yılının ardından Kuzey Kafkasyalılar kimliklerini kaybetmedikleri ve iddialarını sürdürdükleri için 11 Mayıs salt tarihi perspektiften ele alınamaz. Tarih madem tekerrür etmektedir ve eski Sovyet coğrafyasında denklem 1917 döneminde olduğu gibi Rus ile Rus olmayanın çıkarları arasında kurulmaktadır, 11 Mayısta başlayan bağımsızlık evresinden günümüz için dersler çıkarılmalıdır.
O dönemdeki gelişmelerde ihtilaf ve ittifaklar biçiminde belirleyici olan fikri zeminler ile demografik (nüfusla ilgili) gerçeklerde günümüzde geçerliğini sürdürmektedir. Bugünümüzü aydınlatmak için okunmayı bekleyen pek çok satır arasına da bu yazımızda yer vereceğiz. Gerçekliliğini yitirmemiş olan dünü bilmek yarınımıza ışık tutacaktır. O halde şaşmaz öncelik geçmişte yaşananı tarih olarak değil, davanın sürdüğü inancıyla bugün ve yarın adına ders almak amacıyla okumayı sağlayacak bir zihni kalıp geliştirmektir. Dünden çıkarılacak derslerde yarına yönelik olarak formüle edilecek "grand strateji" bütünlüğüne monte edilmelidir.
11 Mayıs 1918 tarihinde başlayan üç yıllık bağımsızlık dönemi üç ana başlık altında inceleyelim. Birincisi, Kuzey Kafkasya içindeki dinamikler. İkincisi, Kuzey Kafkasya diaspora ilişkileri. Üçüncüsü, Uluslararası sistem ve Kuzey Kafkasya.


A. KUZEY KAFKASYA İÇİNDEKİ DİNAMİKLER
11 Mayıs 1918 tarihinin simgelediği bağımsızlık evreleri dar bir zaman dilimi olarak ele alınmamalı, öncesi ve sonrası ile, akan süreç içinde bir kilometre taşı biçiminde incelenmelidir. Üç asra yayılan özgürlük mücadelesi 1864te kesintiye uğramıştı ama halk belleği yerinde duruyordu. 11 Mayıs 1918, tarihten Hazardan Karadenize Kuzey Kafkasya sloganını miras almıştı.Milli Cumhuriyetin kapsayacağı coğrafyanın tanımlanmasında hiçbir ihtilaf olmamış, tüm otokhton halklar yer almıştır.
Kuzey Kafkasyalılar konuşulan onca farklı dile rağmen devlet olma irade ve yeteneklerini 83 sene öncesinde göstermişlerdi. Kimlik, hedef, kader ortak paydasında biraraya gelen dağlı halklar bağımsız devletlerini kurdukları gibi yürütmeyi de başarmışlardır. Yıkılma iç ihtilaflardan değil, önce beyaz sonra kızıl Rus ordularının saldırılarıyla gerçekleşmiştir. Günümüz Kuzey Kafkasyasında kardeş halklar arasında görülen Karaçay-Adige, Balkar-Adige, Oset-İnguş, Kumuk-Avar, Lak-Avar gibi anlaşmazlıklar kimliğe saygı kisvesi altında yabancılaşmayı öven Sovyet döneminin mirasıdır. Zamanlama, kışkırtmaların boyutu ve Sovyet rejiminin yetmiş yıl boyunca işlediği temalar dikkate alındığında çok kanlı olması beklenen olaylar kardeş halkların tarihi bilinçleri ve Konfederasyonun bütünleştiriciliği sayesind...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.