abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders düğme dikme otomatı ihtiyati haciz mik-el rapor yazma yöntemi 4. sınıf matematik test stüdyo damga vergisi defteri azmetme mersin serbest bölgesi sistem yaklaşımının evrimi ritim nedir tayip patellar kondromalazi buharlaştırma yer sekıllerı açılı gönye aptes harmonik titreşim rükün ölçülen külhan 34 av 00 74 çalışanların bilgi birikimi gürültülü haberleşme alanlari yardım sandığı işletmeye giriş adıyaman tarak işi yazılı edebiyat haile adison sigortacı eski takvimler muhtar ant kardeşi türk inkılabı gelişim ogrenme içme not vermek garanti bank 1 mayıs varı yoğu parazit olarak yaşayan bitki türleri aydın sağlığınıza silindir matematik cimento koşular insan hakları bildırgesi 2237 direnc elektrokimyasal piller kaçırmak asaf halet çelebi celik profil atatürkün sanatla ilgili sözler 9. mantık soruları lord kinross inanç ve davranış tıb boru içindeki akışkan hızı homurdanma akıl hocalığı büyülteç parmaklar solunum aygıtı birleşik kap neşesizlik ısı ve sıcaklık arasındaki ilişki napier kemikleri çift dirsek mükemmellik çözüm elektro kimyasal piller baraj elektrik kutsal kitap bilim araştırma proje ilişkisi plastitler kendini arayan adamın özeti ağaç sevgisi gece yanığı devirli sayılar mod delphi seri port mantar tabakası sorulmak fonsiyonlar demografi kaynaç resimlendirmek yadırgatma yasin grup çalışması ve özellikleri (ücretsiz indir) tango pire çanakkale tiyatro tek tük cezasız


YEDİ GLOBAL STRATEJİK DEĞİŞİM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144808 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Yedi Global Stratejik Değişim
Dünyamızın endüstriyel ve ekonomik sisteminde, gelecekteki stratejilerin başarısını etkileyecek radikal değişimler yer almaktadır. Bunları esas olarak yedi ana kategoride belirleyebiliriz.
1. Emek ve Kapital yoğun endüstrilerden Teknoloji ve Enformatik yoğun endüstrilere geçiş
2. Çok-Uluslu işletmelerden Çok-Pozisyonlu işletmelere geçiş.
3. Bir çok endüstride sabit/değişken maliyet oranlarının değişimi
4. Çelik kökenli sektörlerden elektronik kökenli sektörlere kayma
5. İşletme birimi tanımında ve yapılanmasında değişme
6. Uluslararası finans mekanizmalarından lokal finans mekanizmalarına geçme.
7. İşletmecilik kültürü değerlerinde değişim.
1. Emek ve Kapital yoğun endüstrilerden teknoloji ve Enformatik yoğun endüstrilere geçiş
Geleneksel montaj kökenli, otomobil, ev aletleri, kameralar, yarıiletkenler gibi sektörlerde toplam maliyetin %25 kadarını emek oluşturmakta idi. Üretim teknolojisindeki gelişmeler, otomasyon, nümerik kontrol ve robot işçiliği bu sektörlerdeki emek oranını %5-10 mertebelerine indirgemiş bulunmaktadır. Diğer bir deyişle dünün emek-yoğun sektörleri bu gün kapitail-yoğun şekle dönüşmüştür. Bu sektörler artık yoğun miktarda emeği absorbe edebilme kapasitesine sahip değildir.
Bu sektörlerdeki yöneticiler gelişmeleri yakalayabilmekte geciktiklerinden, aşırı emek maliyetleri nedeniyle ciddi sorunlar yaşamaya başladılar. Rekabetçi gelişim onları bir yandan kapital yoğun yatırımları gerçekleştirmeye zorlarken diğer yandan artan emek gücü ile ne yapacaklarını veya yeni iş potansiyellerini nasıl yaratacaklarını bilemediler. Japonlar bu sorunu aşabilmek için personel sayısını aynı tutarak sınai maliyetleri büyük ölçüde düşürme ve satışı arttırarak ölçek ekonomisinden yaralanma stratejisini benimsediler. Bu tür bir strateji deneyimden ve öğrenme eğrisi yaklaşımından avantaj sağlama olanağını yok etmektedir. Emeğin değeri toplamda küçük bir yer tuttuğu için öğrenmeden ve deneyimden kazanma için fazla bir marj kalmamaktadır. Sabit maliyetlerin büyük ölçüde yükselmiş olması bunların amortizasyonu için farklı teknikleri gerektirmektedir. Geçmiş on yılda Toyota firması, emek düzeyini 45,000’lerde tutarken çıktı düzeyini 2.5 katı artırdı. Bunun sonucu Toyota ve onu izleyen Nissan’ın verimliliği dünya pazarlarındaki rakiplerinin iki katı düzeyinde oldu. Bunu Toyota stok için üretmek stratejisi yerine talep için üretmek stratejisini uygulayarak ve lojistik kontrolünü kanban (Just in Time) sistemi ile stoklarını minimize ederek gerçekleştirdi. Üretim sürecinde kalıpların değişen model talebine hızla cevap verecek şekilde saatler yerine birkaç dakikada değiştirilebilmesi bu stratejinin en can alıcı yeniliğini oluşturdu. Toyota oto sektöründe emek yoğunluğunda kapital yoğunluğuna geçişin öncüsü oldu. Toyota bu stratejileri Japonlara özgü katılımcı endüstriyel sosyoloji ile destekleyebildiğinden bu geçişi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.