abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dolaşım sistemi rahatsızlıkları defter nedir yoklamak stratejik yönetim unsurları ilk bayrak gümrük antlaşması kandaşlık 4 .sinif test matematik kullanım alanları özgürleşme 9 sınıf edebiyat sınavı incil savunmak tıs Yalova kaymakamı kervansaraylar haritası murç engel algılayan robot geleme şikeste milât edebiyatta deniz kaşgarlı mahmutun hayatı 6. sınıf ebob ekok alışveriş bilimi ilkyaz hatay sorunu iki gözüm (iki gözümün nuru) ahmet bekir palazoğlu ses tonları sıcak suların kullanım alanları toplum ve insan ileus hayıt benjamin bloom doymaz şekerim! control center ege bölgesi sanayi pas geçmek türkiyede uygulanan para ve maliye politikaları din kültürü relikt çarka yönlendirici (router) son gürlüğü tulumbacı albatros kaynak birleştirmeleri bakışma solist örs kemiği eristik gün durumu cıda gidişat grammer demokratik yonetim anlayisinin tarihsel gelisimi yaş üzüm inanc ve davranıs iliskisi etmen disiplin cezası konveyör pontus binicilik müteselli alaiye beyliği sesin yayılmadığı ortamlar savsak bilgi+teknolojileri türkiyede yetiştirilen tarım ürünleri omer seyfettinin anonim şirketler çürüme 1 derecede denklemler sığla hareket-hız dişsizlik işsizlik sigortası çekirdeğin yapısı basınç sunum pazarlama teknikleri zemzem suyu oks 2004 ısının madde üzerindeki etkileri serveti fünun ocaklı aşıkpaşazade mikyaslı 1981 ev fiyatlari açılış konuşmaları fabrika organizasyon stajı fıtrî seyrekçe anadolu selçuklu mihrapları atilla dönemi akarsuyu oluşturan kaynaklar çelik fabrikası iman etmek


AKUT ÜST GASTROİNTASTİNAL SİSTEM KANAMASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144899 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKUT ÜST GASTROİNTASTİNAL SİSTEM KANAMASI
Özefagusun üst kısmı ile Treetz ligamanı arasından herhangi bir yerden lümen içine olan kanayı içirir.
Belirtileri
– Hematemez
– Melena
– Hematokezya
– Kan kaybının diğer bulguları.
Akut üst Gis kanamalı 100 – 150 / 100.000 kişide görülüyor (Yılda).
Mortalitesi % 10 olup, ölümlerin çoğu 60 yaş ve üstü ciddi kalp hastalığı kanser ve böbrek yetmezliği gibi ek hastalığı olanlarda fazladır.
Yaklaşım
Önce hastayı hemodinamik olarak stabileleştirmek
1- Hızlı resüstasyon
2- Kanama kaynağının saptanması
3- Kanamanın tedavisi
4- Erken ve geç reküren kanamaların önlenmesi.
Kan basıncı ve nabız takibi Hemotokritten daha güvenli bilgi verir. Kan kaybı % 20 ve (  ) olan kanamalarda ortastatik hipotansiyon kan kaybı % 40 ve (  ) ise şok.
İlk olarak
1- Hava yolu açık tutulmalı
2- Sıvı ve gerekirse kan replasmanı
3- Yeterli mayiye karşı kan basıncı yükselmez ise vazopressör ajanlar
4- Yeterli O2 verilmesi
Plazma ve entrasit hacimli olarak eşit oranda kaybedildiğinden İnsterstisyel sıvı, intravasküler alana geçinceye kadar hematoksit 24 – 72 saat sonra düşer.
Kanama yeni şüpheli olduğunda Nazogastrik tüp takılabilir. Taze kırmızı kan gelmesi aktif kanamayı gösterir.
Laboratuar
1- İlk 6 saatte lökositoz, tromboritoz görülebilir,
2- Kan BUN’de kreatininde orantısız yükselme,
3- Doku hipoksisine bağlı metabolik asidoz,
4- Sisozda PT;PTT yüksekliği, KC’ de fonksiyon bozukluğu
Hastaya anamnezde kanama bozukluğu olup, olmadığı, peptik ülser, siroz, kanser, alkol, aspirin, veya NSAID, antikeagülan kullanımı, karın ağrısı, öğürme, burun kanaması, kilo kaybı olup olmadığı sorulmalıdır.
Kan transfüzyonu gerektiren üst Gis kanamalarda acil Endoskopi hem tanı hem de tedavide ilk seçmek olup, % 90 – 95 kanamanın kaynağını saptar. Ayrıca cerrahi gerekecekse bu durumlar;
1- 24/h’den daha uzun süren kanamalar,
2- 6 – 8 üniteden fazla kan transfizyonu gereken hastalar,
3- İkinci endoskopik tedaviye...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.