abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
SANAT FELSEFESİ (ESTETİK)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144920 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SANAT FELSEFESİ (ESTETİK)

“Güzel ve Çirkin” felsefesi yapılır. Sanatın ne olup, ne olmadığı, yani güzelliğin ve Sanatın dünyası araştırılır. Güzel nedir? Tabiat güzelliği ile Sanat güzelliğinin ilişkisi nedir? Güzelliğin genel geçer bir ilkesi var mıdır? vb. Sorulara bu felsefe dalı cevap bulmaya çalışır. Kısacası, Sanattan Sanatçıdan, Sanat eserlerinden ve Sanatın çeşitli dallarından (Şiir, Musiki, Resim, Heykel, Edebiyat, Mimari vs.) bahseder.

Bu Sanat dalları ve çeşitli soruların cevapları aslında ta ilkçağdan beri araştırılmaktadır.

Ahlakın iyi-kötü değerleri ile, Sanatın, güzel-çirkin değerlerinin birbirine karıştırılmaması gerekir. Bazen iyi ile güzel, bazen kötü ile çirkin eşdeğerde aynı manada kullanılmaktadır ve bunların birbiri yerine kullanıldığı sanılmaktadır.

Halbuki her “iyi olan” “güzel” her “güzel olan” “iyi”, her “kötü olan” “çirkin”, “çirkin olan” da gayet iyi ve ahlaklı birisi olabilir.

Sonuç olarak, Sanat felsefesi dediğimiz estetik, güzel ve çirkinin, yani güzelin Sanatsal yönü bakımından derinlemesine incelenmesidir.

“Estetik” sözcüğü Grekçe, “aisthesis” yada “aisthanesthai” sözünden gelir. “Aisthesis” sözcüğü, duyum, duyulur, algı anlamına geldiği gibi, “aisthanesthai” sözcüğü de, duyu ile algılamak anlamına gelir. Estetik bu anlamda duyulur algının duyusallığın sağladığı bilgi ile ilgili bir bilim olarak bilinir. Sözcüğün kökeninde bulunan bu duyusallık estetik dediğimiz bilimin adının dışında da bu sözcüğün yaşadığını gösterir.

Estetik dediğimiz bilime bu adın verilmesi oldukça yakın bir tarihe geri gider. Estetik dediğimiz bilimi kuran ve ona bu adı veren “Alexander G. Baumgarten”dir.

Baumgarten estetik’i şöyle tanımlar; Estetik, özgür sanatlar teorisi, aşağı bilgi teorisi, güzel üzerine düşünme, akla benzer bir yeti bilimi ve duyusal bilginin bilimidir.

Estetik’in yalnız güzellik dediğimiz değeri inceleyen bir bilim, bir güzellik felsefesi olması, daha en baştan estetik dediğimiz, bilimin araştırma alanını çok dar olarak sınırlamış olacaktır.çünkü Estetik dar anlamında yalnız bir değer felsefesi, bir diğer bilimi olarak anlaşılsa bile bu, bilimin sınırları içinde güzellik değeri gibi başka değerlerde, söz gelişi, yüce, tragik, komik, zarif, ilginç, çocuksu ve hatta çirkin değeri de girer. Bütün bu değerlerin, en az güzellik kadar estetik ile ilgisi olduğu gibi, onların estetik birer anlamı da vardır.

Gerçek böyle iken, estetik’i yalnız güzel değerine bağlayıp açıklamak, estetik’in sorun alanını gereksiz yere sınırlamak olacaktır.

O halde, günümüz düşünüşü içinde estetik, salt bir güzellik bilimi olarak temellendirilemez. Ancak güzellik ile insan arasında belli bir ilgi vardır. İnsan güzelden hoşlanır,...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.