abone ol




Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?




İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tarih öncesi devirler hizmet işletmelerinde çevre yönetimi kız kulesi elektrik kumanda devre şekilleri seyahat acentası gözle görülmeyen ışınlar aksungur atatürkün güzel sanatla ilgisi servet vergisi denim yüzeyler makina elemanları 1 2006 sınav sonuçları gece ve gündüzün oluşumu araf hukuksuzluk er bezi tazeleme süper nötrleşme mil tasarımı talaş kebabı eş sesli sesteş kelimeler nazariye pilastik küşayiş açma dünyanın oluşumu ve yapısı iklim değişikliği çerçeve sözleşmesi taş çeşitleri borş sedef dönüşüm atatürk ilkelerinin yeri ve önemi tersine akan nehir aktif taşıma nedir gösterge nedir saz eseri çalışma sermayesinin önemi direnç radyo atatürkün ulusal kültür ile ilgili sözleri limitlerde süreklilik açık öğretim konuları bırlesıkler muhtelif örgüt kavramı isim kökü büyüme faiz her derde deva bir fazlı motor batının deli gömleği kavukluk atom modeli yapımı 20.yy enflasyon çöpsüz üzüm saç biçimlendirme türk dili karışıklık dil nedir marş muvaffak ferda 2.test adamotu ipek ongunun eserleri exruder kaçırılan çocuk kurumsal işletme gök gözlü süpürgeci atatürkün müzige verdigi önemi fide hamur işi 19 yy osmanlı dünyadaki aktif volkanlar alışkan kuraklık saat çeşitleri modern hikaye tamamlayıcı kütle ağırlık özkütle öznel hidrofobi öss soru ve cevapları mücellithane çanakkale tiyatro kavratma muhibbi cografya test soruları itidal krater gölü nasılsa fazli hayal etmek mırıldanmak ilişkisel pazarlama altin kuru ölçüm aletleri sarhoşluk düğümsüz


DURAK - KIZILDERE JEOTERMAL ALANI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :



Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144931 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GİRİŞ :
29.03.2003 tarihinde Jeotermal dersi kapsamında Denizli - Sarayköy mevkiine gidilmiş ve aşağıdaki gözlemler elde edilmiştir.
1. DURAK - ACIGÖL :
Acıgölün içinde Sodyum Sülfat ve Clorit yüksektir. Gölde milobilit dediğimiz NaSO4 ve Sodyum Klorür bulunmaktadır.
Acıgöl de başmaksı Konglameraları bulunmaktadır. Menderes Masifi içerisinde bulunmaktadır.
2. DURAK - KIZILDERE JEOTERMAL ALANI :
Kızıldere Jeotermal Alanı, Menderes Masifinin içerisindedir. Sıkışmadan dolayı Doğu - Batı yönlü fayları kesen Kuzeydoğu, Kuzeybatı, Güneydoğu yönlü faylanmalara bağlı olarak aktif ve fosil jeotermal sistemler gözlemlenmektedir.
Bu bölgede Jeolojik olarak tabanda metamorfikler bulunmaktadır. En tabanda gnayslar, sonra killi şist mermerler gözlemlenmektedir. Bunun üstünde Kızılkaya formasyonu tarafından örtülmektedir. Geçirimsiz bir formasyondur. Bunun üzerinde Bozok formasyonları gözlemlenmektedir. En üstte de tosunlar formasyonu gelmektedir.
Jeotermal sistemlerin oluşabilmesi veya olması için tabanın geçirimsiz olması gerekmektedir. Suyun bölgeye gelmesi ve ısıtılması gerekmektedir. Bölgede genç volkanikler bulunmaktadır. Volkaniklerin en yaşlısı orta miyosen, en genci de 18.000 yıl yaşında olan Kula Volkanikleridir. Jeotermal sistemde bulunan kayaçlar renk değiştirmektedir.
Kırmızımsı renkler Hematitleşme ve silisleşmeyle olmaktadır. Jeotermal sular için mermerler ve kireçtaşları önemlidir. Rezervuarda en yüksek sıcaklık 240- 250°C civarındadır. Sığ yüzeydeki rezervuarda ise 180°C - 200°Cdir. Bu Jeotermal alanda 9 tane üretim kuyusu bulunmaktadır.. Bu üretim kuyularının en önemli görevleri elektrik üretimi yapmak ve enerji kazanmaktır. Burada çıkan enerjinin sadece %10u enerji olarak kullanılmaktadır. Geriye kalan %90lık bölüm suya dökülmektedir. Seracılıkta bu sudan faydalanılmaktadır. Bu tesisin esas yapım amacı Denizli İlini ısıtmaktı. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı vazgeçildi. Şimdi Sarayköy bölgesini ısıtmak için çalışmalar sürüyor.
Sıcak suların tekrar rezervuara geri döndürülmesi çok önemlidir. Buna Reenjeksiyon denir. Kuyu suyu sıcaklığı 150°C - 160°C civarındadır. Su kullanıldıktan sonra bu sıcaklık 90° civarına düşmektedir. 140°C de karbondioksit eriyor ve kabuklaşma meydana geliyor.
Karbondioksitin azalması ile pH oranı yükselmektedir. Bu sayede yüzeyde aroyonit, derinde ise kalsit karbonatlaşması olmaktadır. Bu tesiste saatte 15 megawatt elektrik üretimi gerçekleşmektedir.
3. DURAK : KD - 13 (KIZILDERE) ÜRETİM KUYUSU
Rezervuardan aldığımız su derinliği 700 m., kuyu başı sıcaklığı ise 150°Cdir. Elektrik üretiminde önemli olan, sanıldığının aksine, su değil su buharıdır.
Buhar fazını ayırdıktan sonra trakitleşme gözlemlenmektedir. Su fazını aldıktan sonra sesi engellemek için susturucudan geçirilmektedir.
Şekil 1 : KD - 13 Üretim Kuyusundan Bir Görüntü
4. DURAK - TÜRBİN :
150°Cde buhar elektrik enerjisi olarak kullanı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.