abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yumuşatma tasıtların onemi temel haklar romen rakamları yengi ders planı örneği degazör belleten likör perçinlemek ters trigonometrik fonksiyonlar enfilasyon ikiyüzlülük dünyadaki iklim tipleri ankaranın başkent olması drahoma sanayileşme nedir multimedya efor slavlar kuru sebze düzlem örnekleri maliyenin iş alanları 1.derece saptırma günümüzdeki düşünürler ferişte treasure ısland kâgir fitil uyuşuk atatürk zaman radyoaktif bozunmalar oksijen neden bitmiyor varçöz varyans istanbul stock exchange 19 mayıs yazıları bisiklet donanımları turk edebiyatı capan efe madde ve özellikleri ile ilgili sorular gülten dayıoglu trafik proje ödevi şöhret mimarbaşı goblet hücreleri atatürk ve sosyal bilgiler peryot nedir karne notları adî adım heredotos tarihi öğrenciler nasıl ödev yapmalı rekreasyon eğitimi imsak bilişim teknolojisi dersi indüksiyon fırınları trafik unsurlarında yol coğrafya toprak çeşitleri ara tüketici bakan nedir aristotales politika bellini anlatım cesıtlerı 2. selim bütce şakıma 20.yy osmanlı dın kalite şapkacı film faydaları atatürkün sözlerini açıkla muhtasar osmanlı mutfağı gonca isyan kamu finansmanı amanın pıano ateşi düşmek ihvan 8. sınıf günlük plan doğruluk hakkında ayetler fihrist paul signac yoğurtlu kebap döşeli determinantlar yönelge cevre ve turizm baki gazel kalafatlama denetleyici ve düzenleyici sistemler if clauses almaşık sömürülme geçenek münhat demirel beden dili gelibolu romanının özeti geçtiği yoldan geçmek


DURAK - KIZILDERE JEOTERMAL ALANI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144931 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GİRİŞ :
29.03.2003 tarihinde Jeotermal dersi kapsamında Denizli - Sarayköy mevkiine gidilmiş ve aşağıdaki gözlemler elde edilmiştir.
1. DURAK - ACIGÖL :
Acıgölün içinde Sodyum Sülfat ve Clorit yüksektir. Gölde milobilit dediğimiz NaSO4 ve Sodyum Klorür bulunmaktadır.
Acıgöl de başmaksı Konglameraları bulunmaktadır. Menderes Masifi içerisinde bulunmaktadır.
2. DURAK - KIZILDERE JEOTERMAL ALANI :
Kızıldere Jeotermal Alanı, Menderes Masifinin içerisindedir. Sıkışmadan dolayı Doğu - Batı yönlü fayları kesen Kuzeydoğu, Kuzeybatı, Güneydoğu yönlü faylanmalara bağlı olarak aktif ve fosil jeotermal sistemler gözlemlenmektedir.
Bu bölgede Jeolojik olarak tabanda metamorfikler bulunmaktadır. En tabanda gnayslar, sonra killi şist mermerler gözlemlenmektedir. Bunun üstünde Kızılkaya formasyonu tarafından örtülmektedir. Geçirimsiz bir formasyondur. Bunun üzerinde Bozok formasyonları gözlemlenmektedir. En üstte de tosunlar formasyonu gelmektedir.
Jeotermal sistemlerin oluşabilmesi veya olması için tabanın geçirimsiz olması gerekmektedir. Suyun bölgeye gelmesi ve ısıtılması gerekmektedir. Bölgede genç volkanikler bulunmaktadır. Volkaniklerin en yaşlısı orta miyosen, en genci de 18.000 yıl yaşında olan Kula Volkanikleridir. Jeotermal sistemde bulunan kayaçlar renk değiştirmektedir.
Kırmızımsı renkler Hematitleşme ve silisleşmeyle olmaktadır. Jeotermal sular için mermerler ve kireçtaşları önemlidir. Rezervuarda en yüksek sıcaklık 240- 250°C civarındadır. Sığ yüzeydeki rezervuarda ise 180°C - 200°Cdir. Bu Jeotermal alanda 9 tane üretim kuyusu bulunmaktadır.. Bu üretim kuyularının en önemli görevleri elektrik üretimi yapmak ve enerji kazanmaktır. Burada çıkan enerjinin sadece %10u enerji olarak kullanılmaktadır. Geriye kalan %90lık bölüm suya dökülmektedir. Seracılıkta bu sudan faydalanılmaktadır. Bu tesisin esas yapım amacı Denizli İlini ısıtmaktı. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı vazgeçildi. Şimdi Sarayköy bölgesini ısıtmak için çalışmalar sürüyor.
Sıcak suların tekrar rezervuara geri döndürülmesi çok önemlidir. Buna Reenjeksiyon denir. Kuyu suyu sıcaklığı 150°C - 160°C civarındadır. Su kullanıldıktan sonra bu sıcaklık 90° civarına düşmektedir. 140°C de karbondioksit eriyor ve kabuklaşma meydana geliyor.
Karbondioksitin azalması ile pH oranı yükselmektedir. Bu sayede yüzeyde aroyonit, derinde ise kalsit karbonatlaşması olmaktadır. Bu tesiste saatte 15 megawatt elektrik üretimi gerçekleşmektedir.
3. DURAK : KD - 13 (KIZILDERE) ÜRETİM KUYUSU
Rezervuardan aldığımız su derinliği 700 m., kuyu başı sıcaklığı ise 150°Cdir. Elektrik üretiminde önemli olan, sanıldığının aksine, su değil su buharıdır.
Buhar fazını ayırdıktan sonra trakitleşme gözlemlenmektedir. Su fazını aldıktan sonra sesi engellemek için susturucudan geçirilmektedir.
Şekil 1 : KD - 13 Üretim Kuyusundan Bir Görüntü
4. DURAK - TÜRBİN :
150°Cde buhar elektrik enerjisi olarak kullanı...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.