abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
MİNYATÜR NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 144977 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MİNYATÜR NEDİR?
Ortaçağ Avrupa’sında el yazması kitapların bölüm başlarındaki ilk harfler “minnium” denilen maden kırmızısı (sülügen) ile boyanıp süslenirdi. Daha sonraları kitapları süslemek için yapılan resimlere de bu ad verilmiştir. Minyatür kelimesinin Türkçe’de, Arapça’da ve Farsça’da karşılığı yoktur. Türk dünyasında eskiden beri minyatüre nakış, nakış yapana da nakkaş denilmiştir.
Minyatür, hikaye, şiir ve tarihin canlı bir tercümesidir. Bir minyatüre bakıldığında, o eseri ortaya koymuş olan sanatkarın içinden yetiştiği cemiyetin ahlak ve adetlerini, o devir insanının giyiniş tarzını, tarihi hadiselerini günümüze kadar getirdiği görülür.
Minyatür Tekniği
Minyatürün kendine has özellikleri vardır. Figürleri birbirini kapatmayacak şekilde dizmek, geriye kalan figürleri kağıdın üst tarafına dizmek, şahısların iriliğine önemlerine göre tespit etmek, manzarada uzaklığı renk, boy nispetinden belirtmemek, en ince teferruatı dahi işlemek, renkleri ışık gölge tesiri aramadan sürmek bu özelliklerin başlıcalarıdır.
Minyatürde kullanılan boyalar toprak boyadır. Boyaların sabit olması için XVIII. y.y’a kadar içine yumurta sarısı ilave edilmiştir. Minyatürde akarsular gümüş suyuyla yapılmıştır. Minyatür için pamuktan yapılmış ve hint kağıdı denilen kağıt ile, parşomen denilen ipekli kağıttan başka aharlı kağıtta kullanılırdı. Minyatürde boyaları sürmek için kullanılan fırçalar üç aylık beyaz kedinin ense tüyünden yapılırdı. Minyatürde yapılacak konu önce eskiz “esguisse” olarak bir kağıt üzerine çizilir. Minyatürde, altın da çokça kullanılmıştır.XVII – XVIII. Y.Y. MİNYATÜR SANATI
Nakkaş hanenin örgütlenmesinde durgunluk ve minyatür sanatında zenginliğin yok oluşu : 17. Yüzyıl
17. yüzyıl başında sultan I.Ahmet döneminde (1603-17) esir olan ve aynı zamanda vashale yapmada usta kalender paşa genç sultan için büyük boyda resimler içeren (47, 5x34,5 cm) bir falname hazırlar. (TSM. H.1703). Resimler genelde Kur’an da adı geçen peygamberlerin ve onların kişilikleri ile ilgili olan bir olayı veya mucizeyi, bir kahramanlığı betimlerken, tasvirlerin karşı safhasındaki metin, bu resmi açan kişinin falını söyler içinde günlük yaşam tasvirleri, halktan ve saraydan kişileri tek tek veya grup halinde gösteren çalışmaların yer aldığı yine büyük ölçüde bir murakka tasarımında Kalender Paşanın yaptığı ve Sultana sunduğu görülür. Hoca Sadettin’in yazdığı Taç El – Tevari isimli Osmanlı tarihi, Osmanlı Sultanını tahtta otururken veya bir savaşta ordusuyla birlikte gösteren resimler 1616 yılında hazırlanır. (PJA.D.262). Resimlerin tasarımında nakkaş Osman’ın tarihi konulu resimlerin geleneğinin sürdüğü, minyatürleri Osman’ın bir çırağının yaptığı söylenebilir.
XVII. yüzyılın tam başında diğer bir nakkaş Hasan Paşa ortaya çıkmaktadır. Sultan III.Mehmet’in...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.