abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dipsiz tekstür çalışmaları 2. mahmut dönemi fanuslu radyoaktif izotoplar döküntülü batan yüzen maddeler dumansız üretimde verimliliği arttıran faktörler atatürkün yaptığı yenilikler ve zamanı anadolu şehir efsaneleri archimedes prensibi insaflı tahrirat türkiyede sporun gelişimi hint kültürü açık hava basıncı ile ilgili sorular elektrik santralleri ve çeşitleri teravi basel ıı şavk duraksız sofiyane tahıl yemi koyu kırmızı marjinal fayda kelam fenomoloji 1947 paris antlaşması federatif sayılar 7. sınıf altın oranı şiirsel işlevi kurbağalar ve sürüngenler hora geçmek geometri cisimlerin tarihi yonetim bicimleri yardımlaşma ile tekerlemeler toprak olusumu cevre kirliliği torun flip flop devresi ahp albert eistein kpss sonuçları ah çekmek girişimcilik iş kurma kimsesiz çepni 1919da atatürkün calısmaları hamisiz özel af lise 2 genel türk tarihi konuları yurt sevgisi gök atlası gül bitkisi hatır hatır milli güvenlik bilgisi öncelikli biyo teknoloji nin uygulama alanları yazının önemi teskin die şipşakçı küçük ağa özeti fahrenhayt mavi sürgün resimde ışık ve gölgenin etkisi balık sinir sistemi boylanma morley how many dolapçı filter pres arşimet dosyalama plastik şekil verme hataları kagıt sanayi tuşe akseptans merkantalizm nüfus piramitleri yumruk koni kalvenizm dekont ascıı kodu hempa ocaklı tiyatronun özellikleri ulus kavramı albumin ruz reformculuk kömür stoklama Senegalli ölü canlar gogol vantilatör hz.muhammedin savaşları


AB’DE KAMU İHALELERİ – HERKESİN YARARI VE İYİ İDARE İÇİN


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 145000 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AB’de KAMU İHALELERİ – herkesin yararı ve iyi idare için
ÖNSÖZ
Bu kitapçık, Türk kamuoyunu modern bir kamu ihalesi politikasının yararları ve Avrupa Birliği (AB) kamu ihalesi politikasını oluşturan kural ve uygulamalar konusunda daha iyi bilgilendirmek üzere hazırlanmıştır. Kamu ihalesi konusu, AByi oluşturan yasal belgeler, politikalar, yasal çerçeve ve kurumsal yapının tamamı olan Müktesebatın (Acquis Communautaire) önemli bir parçasını teşkil etmektedir.
Katılım Ortaklığında vurgulandığı gibi, Türkiyenin kamu ihalesi sistemini daha şeffaf ve denetlenebilir bir şekle dönüştürerek, Müktesebatla aynı çizgiye getirmesi beklenmektedir. Bu, Katılım Ortaklığında iç Pazar bağlamında yer alan kısa ve orta vadeli önceliklerden biridir.
Maliye Bakanlığının hazırlamakta olduğu yeni mevzuatın, şeffaf, ayrımcılık gözetmeyen ve rekabete açık bir kamu ihale sisteminin sağlanması konusunda hala eksiklikleri bulunan Türkiyede etkin bir kamu ihale politikasının temelini oluşturması beklenmektedir.
KAMU İHALESİ NEDİR?
Bazen "Devlet İhalesi" olarak da adlandırılan Kamu İhalesi, hükümet tarafından idari görevlerini yerine getirmek ve halka hizmet sunmak için gerek duyulan inşaat hizmetleri de dahil olmak üzere mal ve hizmetlerin satın alınmasıdır.
Tüm ülkelerde, kamu yetkilileri çoğu zaman başlıca mal ve hizmet satın alıcılarıdır. Bu satın alımlar, büro mobilyasından belediye taşıma sistemi, otobüs veya hastane temizlik hizmetleri ya da yeni bir santral veya otoyol inşaatına kadar çeşitlilik gösterebilir. Kamu sektörünün satın alma kararları, bireysel firmalar için yaşamsal öneme sahip olmanın yanısıra, tüm ekonomiyi de etkilemektedir. Kamu sektörü tarafından tek bir defada harcanan tutar, çoğu zaman, bir hane halkı veya şirket tarafından harcanan tutardan çok daha fazladır. Bunun sonucunda, sanayinin önünde çok cazip bir pazar açılmaktadır. Avrupa Birliğinde, kamu sektörü alımlarının GSYİHnın %15ini bulduğu tahmin edilmektedir.
İhale yoluyla satın alma, finansal kiralama, kiralama ve taksitli satın alma da dahil, her türlü sözleşme yoluyla yapılan alımlar kapsanmaktadır.
VERİMLİ ve ŞEFFAF KAMU İHALESİNİN YARARLARI
Kamu ihalesi "paranın karşılığını almak" demektir
Etkin satın alma, devlet kuruluşlarının daha yüksek kaliteli mal ve hizmetleri daha düşük fiyattan satın alabilmesi demektir. AB deneyimi, açık kamu ihalesi yoluyla %10a kadar varan tasarrufların gerçekleştirilebileceğini göstermektedir. Bu, ABde her yıl 90 milyar Euro civarında tasarruf anlamına gelmektedir. Bu nedenle, altyapı ve enerji yatırımları düzeyinin daha yüksek olduğu Türkiyede tasarruf miktarı daha da yüksek olabilir.
İhaleler rekabete açıldıkça, devlet alıcıları daha fazla sayıda mal kaynağından yararlanmaktadırlar. Dolayısıyla alıcılar, satıcılar rekabete girdiklerinden fiyat indirimlerinden avantaj sağlamaktadırlar. Uzun vadede arz tarafı da, araştırma ve geliş...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.