abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürk ün cocuklugu fiziksel değişimler deli fişek elini uzatmak minaresiz boyacı hamlaç atatürk hizmetleri fabrika organizasyon staj 657. madde basınç ölçümü onaylatmak otomobil dizayn döke döke atatürkün önem verdiği konular antrenman ödevleri üreticiler kompanzasyon projeleri kalıntı evrensellik kavramı lise 2 müfredatı elektrik projesi yorga take zer seyirmeler ıı.dünya savaşı sonrası türkiye olabilmek tanım sütlük kuyruklu yıldız altında bir izdivaç 1960 siyasi olaylar atatürk bayrak kimyasal tepkimenin önemi gazlaştırma diriliş roman özeti postacılık dokunuş nişanlı hz muhammed, mucize güzel sorular türkiyedeki göller karar defteri 32 altın kural oglena 2. mahmut aheng histerektomi nizip kurbağacık hardal nışadır irade camasır makinası who dhl ar-ge tanımı model takimetre budget kaygan çevre mühendisi kürese ısınmanın ekonomi üzerindeki etkileri dogal afetler türk dilinin dünya dilleri arasındaki yeri mücmel zorlama kreasyon aspen otopark standartları ulaşım aracları aerobik kasa cesitleri tv sistemleri erozyon resimleri kagir duvarlar nama al karısı üstün zekâ kimsesiz çocuk spermatozoit iskonto iktisadi artık sifon oksitlemek göbel kütlenin korunumu ve kanunu finansal analiz yardımlaşma dayanışma boyarmaddelerin depolanması iyodometri ergenokon destanı doğu bölgesi hayvan hastalıkları okutturma amerikanın keşfi etnograf 1435 yılında olan olaylar tarihi eserleri koruma müdürlük katletme


İSTANBUL’UN FETHİ VE FATİH SULTAN MEHMET


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 145080 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İSTANBUL’UN FETHİ VE FATİH SULTAN MEHMET


İstanbul, 1453 senesine kadar çeşitli milletler , devlet ve topluluklar tarafından bir çok defa muhasara edilmiştir. Peygamber efendimizin ,”İstanbul muhakkak fethedilecektir.Bu fethi yapacak hükümdar ne güzel hükümdar ve onun askerleri ne güzel askerdir” hadis i şerifi, bütün Müslüman sultan ve kumandanlarının bu şehri fethetmek arzu ve gayretlerini harekete geçirmiştir. İslam aleminde dört halife,Emevi’ler,Abbasiler ve Osmanlılar devrinde en büyük ideal haline gelen İstanbul’un fethine ilk teşebbüs,üçüncü halife Hazret- i Osman devrinde 655 senesinde yapıldı.Emeviler devrinde Muaviye’nin oğlu Yezit zamanında yapılan kuşatmada, Hazret-i Ebu Eyyub el-Ensari’de bulunuyordu.Kuşatma sırasında dizanteriden vefat eden Eyyub el-Ensari sur dibine defnedilmiştir.
Onuncu asırda, İslamiyet’i kabul eden Türk’ler büyük bir şevk ve iman ile İstanbul’un fethini ulvi bir gaye olarak benimsediler.1071 Malazgirt zaferinden sonra Anadolu’ya yerleşen Türk’ler,iki sene gibi kısa bir sürede Marmara denizi ve Boğaziçi sahillerini ele geçirerek İstanbul’u tehdide başladılar.On birinci asrın sonlarında Papanın öncülüğünde Hıristiyanların mukaddes beldelerini Müslümanlardan kurtarmak ve Türkleri Anadolu’dan atmak için düzenlenen haçlı seferleri, İstanbul’un fethini geciktirdi.

1299 ‘da kurulan Osmanlı Devleti’nin padişahları, fethi gerçekleştirebilmek için büyük gayretler gösterdiler.1391 senesinde Yıldırım Bayezıd Han İstanbul’u kuşattı.İkinci kuşatmasını 1395 senesinde gerçekleştirdi. Karadeniz’den gelebilecek haçlı donanmasına mani olabilmek için, Anadolu Hisarı’nı yaptırdı.1422 senesinde Sultan ikinci Murat Han İstanbul’ u kuşattı.Ancak Anadolu’da Osmanlı’ya karşı kurulan ittifak nedeniyle kuşatmayı kaldırmak zorunda kaldı.

Osmanlı Türklerinin Trakya, Boğaz ve Kocaeli yarımadasını alması ile Bizans,İstanbul dahil birkaç şehirden ibaret kalmıştı.Toprak ve nüfus azlığına rağmen ,Avrupa hıristiyanlarının hamisi durumunda olan Bizans ,Papa’nın desteğini görüyordu.Bizans kendisi için tehlike kabul ettiği Osmanlı Devleti’nin devamlı aleyhine çalışıyordu.Anadolu Türk beyleri ,Bizans entrikaları doğrultusunda Osmanlı Devletine taarruz ediyordu.

Çocukluğundan itibaren yüksek bir manevi terbiye alarak,dini ve milli kültür ve cihangirlik şuuru içinde yetiştirilen şehzade ikinci Mehmet ,İstanbul ‘u fethetmek ve böylece manevi müjdelere mazhar olmak gayesindeydi.Bu sebeple henüz on dokuz yaşında iken, 1451’de ikinci defa saltanat tahtına oturur oturmaz bu büyük idealini gerçekleştirmeye çalıştı.

Fetih öncesi boğaz kontrolünü sağlamak amacıyla Anadolu Hisarının karşısına Rumeli His...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.