abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kavrulmak başkalaşım hayvanları makina ziya paşa ...2002 matematik soruları deizm içine çekilmek sövgü oliver twist kitap özeti kara para lise 1 tarih işletmelerde taktik uzman sistemler hastane yapıları manasız gezi planı türkiyenin doğal güzellikleri ağır vasıta ortanca reşat nuri demiryolu çocukları plan ve kroki dynamics şuracık çıkartma içine atmak feodalite şeyh tezhip plastik yapımı içi erimek zaman yönetimi hitit kültürünün doğuşu öss trigonometri anketör fonda ahirete iman misket oyunu merkez bankası tabakçı virüs nedir faruk nafız çamlıbel abdestsiz mera fasulye sol ayağım özeti kaplayış düğün davetıyesi yetki devri basit makinalarla ilgili sorular 20 asi hesapçı nur gibi duyarlıklı korkulu müşteri odaklı ilişki yönetimi gps teknolojisi hisse çıkarmak reşat nuri güntekin yeşil gece bileşik kaplar ve kullanım alanları metrelik bilgisayar nedir erkekleşme tanımlı terim spiril enjeksiyon tarihi nesneler eleştirel teori göçürülme yeşil gece kitap özeti zırıl zırıl ara bul formüller merkezde kpds ayrık asfalt kus organizasyonda gruplar kafein 3. sınıf soruları 3.sınıf ilköğretim geometri uluslararası işletmecilik ısı miktarının ölçülmesi yükleme durumu bilimsel teklif saat camı okutmak turkcede ses olaylari yöneylem araştırması sefil mehmet ural salıverme çok katlı sistemler ve frekans form nedir kulucka makinesi radye temel kemik nedir gaz kromatografisi


BAĞIMLILIK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 145139 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BAĞIMLILIK

“Bağımlılık” sözcüğü her ne kadar akla uyuşturucu ve ilaç kavramlarını getiriyorsa da kahve veya tütünden kumar tutkunluğuna kadar birçok madde ya da davranış insanda bağımlılık yaratabilir. Ancak “bağımlı davranış” terimi gereğinden fazla yemek yemek gibi psikolojik saplantılar için de kullanılabilir. Kumara aşırı tutkunluğu ile bilinen Dostoyevski, “Önemli olan, kumarın kendisidir. Tanrı biliyor ya paraya çok ihtiyacım olmasına rağmen, bunun para kazanma hırsı ile hiçbir ilişkisi yoktur” diye yazmıştır.
Bu bölümde alkol kullanımı ve bağımlılık yaratan diğer davranışlar üzerinde durulacaktır. Alkol ve tütün gibi maddelerin kullanımı ve kötüye kullanımına değinilecektir. İlaç ve uyuşturucu alışkanlığı ise başka bir bölümde ele alınacaktır.
SİGARA BAĞIMLILIĞI
Neden Başlıyorlar?
Sigara bağımlılığının çok az fiziksel yönünün yanı sıra, asıl beynimizde oluşan alışkanlık yönü vardır. Sık sık tekrar edilen her eylem zamanla, beynimizde alışkanlık yapar. Genelde alışkanlıklar hayatımızı sürdürmemiz için çok önemlidir. Yürümek, okumak, yazmak, yüzmek, araba kullanmak; tekrar yapa yapa kazandığımız faydalı alışkanlıklardır. Bir de sigara gibi kötü alışkanlıklar vardır ki; bunlar da tekrar edilerek alışkanlık kazanılır. Bu alışkanlığınızı hatırlatacak bütün nesneler ve eylemler ile otomatik olarak alışkanlığın gereğini yerine getirmeniz için, beyin emir verir. Bu otomatik şartlanmalarda, bu şartlanmanın sebebini bilirsek daha rahat karşı koyabiliriz. O nedenle size bu alışkanlığımızı körükleyecek bu şartlandıran nesne ve eylemlere "ÇIN" lamalar adını vereceğiz. Asla unutmamalısınız; "siz sigara içmek istemiyorsunuz" seçiminiz budur. Fakat uzun yıllar sürdürdüğünüz sigara içme alışkanlığınız, bulunduğunuz çevre ile bağlantılar yapmış durumdadır. Bazı eşyalar (çakmak, küllük, çay, kahve gibi) ya da durumlar (yemek sonrası, televizyon seyrederken, arkadaş sohbetleri, araba kullanırken vs.) size çağrı yapacaktır.
Sigarayı bıraktıktan sonra bu "ÇIN" lamalar...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.