abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders göğüs ağrılı hasta ölmüş paradan çıkmak anlaşmaya varmak atilla ilhan kapı kulu zehirlemek akasya didaktik unsurlar gaz ölçüm güneyli devletin derinliklerinde banka soruları azap asıltı ınfo path yerel yönetimler imalat stajı bilgisayarın genel yapısının incelenmesi bağı e ile meyva ismi beklerken roman özeti osmanlı kökenleri solunum sisteminin sağlığı eşref ünaydin toplam üretken bakım havza genelgesi yansılanma yıldız falcısı reisicumhur urgan yazarlar asitler ve organik asitler kulak agac baskısı başat zeytinyağlı sarma beydeba hakkında bilgi almanca yıllık plan Müslim caykovsk mütecanis iletişim ve sunum hayat bilgisi programı laplace vacip olmak pilotluk tazminat bilimsel makaleler bilinçli toprak ile tarım kapmaca külâh tüy atmak termoslar hoş artık gün pencere doğramaları başkalaşım geçiren canlılar maliyet hedefleme maliyet abdulbaki dil ve insan arasındaki ilişki kara suları multijet motorlar radar sistemi hücrenin temel kısmı television pratiklik ayın ekseni atmosferin katmanları pır pır 0278 hırsız anahtarı tonton tarikatlar türkiyedeki platolar cropwat tiyatroda orta oyun girişimcilik iş kurma oturulma 6 basamaklı doğal sayılar bmw kasalı 10. sınıf yıllık plan çıraklık abkant haberleşme resimleri mamul montaj stajı vasıtasız mekanik kumanda sistemleri defaten otlatmak izci ağaçların insana yararları sekili vecize posta treni üzücü dilbilim defter tutma ve muhasebe


AMERİKAN DIŞ POLİTİKASININ ETKİLENMESİ: ULUSAL ÇIKARLAR KARŞISINDA ETNİK ÇIKARLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 145329 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AMERİKAN DIŞ POLİTİKASININ ETKİLENMESİ: ULUSAL ÇIKARLAR KARŞISINDA ETNİK ÇIKARLAR
Tabib HUSEYNOV
Orta Avrupa Üniversitesi
Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Bölümü
Etnik olgu, günümüz Amerikan iç politikasında etkili olduğu kadar, dış politikasında da aynı ölçüde etkin bir unsurdur. Yahudi, Yunan, Ermeni, vb. gibi bazı güçlü etnik çıkar grupları Amerikan iç politikasında büyük güç sahibi olmuşlardır ve özünde ait oldukları ülkelerle ilgili dış politika konularında da bu gücü giderek artan bir şekilde kullanma eğilimindedirler.
Etnik çıkar gruplarının etkisi, politika belirleme sürecini etkileyen ve iç politik sistemin doğası, devlet-toplum ilişkileri, kamuoyunun ve toplumsal grupların rolü ve hatta politika belirleme sürecini etkileyen fikirler ve algılamalar gibi konular dahil, çok geniş kapsamlı iç determinantlarla yakından ilgilidir. Kamuoyunun ve toplumsal grupların politik etkileri nelerdir? İç yapı, çeşitli çıkar gruplarının faaliyetlerine nasıl bir zemin hazırlar? Çeşitli çıkar grupları ve kamuoyu politika belirleme sürecine nasıl ve hangi mekanizmalarla etki eder? ABD politik sisteminde seçkinler ve genel halk arasındaki ilişki nedir ve kim kimi izler? Bu makalenin araştırma gündemini tüm bu sorular oluşturmaktadır.
Bu makalenin amacı; 1990lı yılların başından günümüze kadar olan sürede Ermeni lobisinin ABDnin Azerbaycana yönelik dış politikalarının şekillendirilmesi üzerindeki rolü örneğinden giderek, iç etnik çıkar gruplarının dış politikanın belirlenmesindeki rolünü değerlendirmektir. Bu amaçla, bu makalede Ermeni çıkar grupları örneğinde olduğu gibi, etnik lobilerin ne ölçüde ve hangi mekanizmaları ve stratejileri kullanarak ABD dış politikasını etkiledikleri tanımlanmaya çalışılacaktır. Bu makale; etnik grupların dış politika üzerinde önemli etkileri olmasına karşın, etnik lobi çalışmalarının politik kararları ve sonuçlarını belirlemediğini ve hatta daha geniş çaplı ulusal çıkarlar söz konusu olduğunda bunlardan kolaylıkla vazgeçilebileceğini söylemektedir. Bunun gibi, Ermeni çıkar gruplarının ABD politikaları üzerinde önemli etkilerini göstermekle beraber, Ermeni etnik lobisinin ABDnin Azerbaycana yönelik politikalarının belirleyici öğesi olmadığı ve etkisinin açık ulusal çıkarlarla sınırlı olduğu vurgulanmaktadır.
Bu savı ispatlamak için, ilk önce ABD politik sisteminin özellikleri ve bu sistemin çeşitli çıkar gruplarının faaliyetlerine nasıl zemin hazırladığı incelenecektir. Bunu takiben, etnik çıkar gruplarının ABDnin politika belirleme sürecinde baskı ve etki yapmak için kullandıkları mekanizmalar ve stratejiler tartışılacaktır. Son olarak, bir örnek olay incelemesi sunularak, ABD-Azerbaycan ilişkilerinin tarihindeki önemli gelişmeler özetlenerek, konuyla ilgili Amerikadaki Ermeni çıkar gruplarının faaliyetleri belirtilecektir.
Baskı Gruplarının Etki Boyutu: ABDnin İç Politika Yapısı ve Devlet-Toplum İlişkile...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.