abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders arslan internetin yararları süresiz ana deniz dönence küp özellikleri atatürk bizler için neler yaptı orta direk anîde ac kıyıcılar boncuk mavisi bara makina proje teknik rapor plastik boru imalatı 10 sınıf haritası disket ölçme aletleri dilin ekstrüzyon staj Allah gecinden versin beyaz geminin özeti aydınlatma araçları hafakan türkiyede iklim düdüklü içtepi Uygurca acayip atatürkün karşılaştığı güçlükler havada bulut bit pazarı hidrojen üretimi lifo müjdeci ingiltere devlet sistemi böbrekler senetl çeşitleri merkezleme beydaba ve eserleri ara konakçı demir çelik sektörü sadullah paşa ampulu kim buldu revani 1.dünya savaşı ve nedenleri nankör siyenit programlanmış mikroişlemci sistemi aydın kültürü yer öpmek geciktirme takti,-i gazaltı kaynakları makro iklim ve özellikleri ögretmenler günü ile ilgili şiir gps takip süveter oksijen grubu canan tan misyoner 2. murad dönemi siyasi olaylar geçmişten günümüze iletişim araçları beyannameler yaş günü atik tetik sırlamak yatırım fonu perspektif resimleri teknik beşeri idarecilik kusursuz toplantı ısıl işlem fosforikasit geçmişten günümüze orta doğu ilker kahraman cam tavlama ali merdan bey sinerjik yönetim ahşap süsleme haraket laplace mesleksiz musavir aol lise harcamalar kilitli hacim ve alan askeri darbeler titrem klinker tuğla bilim felsefesi liman tipleri 10 sınıf meslek teknolojisi sökün el-kebir rasyonel beklentiler aydınlatma ve elektrik projeleri demokratik yönetimin tarihsel gelişimi anı (hatıra)


AMERİKAN DIŞ POLİTİKASININ ETKİLENMESİ: ULUSAL ÇIKARLAR KARŞISINDA ETNİK ÇIKARLAR


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 145329 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AMERİKAN DIŞ POLİTİKASININ ETKİLENMESİ: ULUSAL ÇIKARLAR KARŞISINDA ETNİK ÇIKARLAR
Tabib HUSEYNOV
Orta Avrupa Üniversitesi
Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Bölümü
Etnik olgu, günümüz Amerikan iç politikasında etkili olduğu kadar, dış politikasında da aynı ölçüde etkin bir unsurdur. Yahudi, Yunan, Ermeni, vb. gibi bazı güçlü etnik çıkar grupları Amerikan iç politikasında büyük güç sahibi olmuşlardır ve özünde ait oldukları ülkelerle ilgili dış politika konularında da bu gücü giderek artan bir şekilde kullanma eğilimindedirler.
Etnik çıkar gruplarının etkisi, politika belirleme sürecini etkileyen ve iç politik sistemin doğası, devlet-toplum ilişkileri, kamuoyunun ve toplumsal grupların rolü ve hatta politika belirleme sürecini etkileyen fikirler ve algılamalar gibi konular dahil, çok geniş kapsamlı iç determinantlarla yakından ilgilidir. Kamuoyunun ve toplumsal grupların politik etkileri nelerdir? İç yapı, çeşitli çıkar gruplarının faaliyetlerine nasıl bir zemin hazırlar? Çeşitli çıkar grupları ve kamuoyu politika belirleme sürecine nasıl ve hangi mekanizmalarla etki eder? ABD politik sisteminde seçkinler ve genel halk arasındaki ilişki nedir ve kim kimi izler? Bu makalenin araştırma gündemini tüm bu sorular oluşturmaktadır.
Bu makalenin amacı; 1990lı yılların başından günümüze kadar olan sürede Ermeni lobisinin ABDnin Azerbaycana yönelik dış politikalarının şekillendirilmesi üzerindeki rolü örneğinden giderek, iç etnik çıkar gruplarının dış politikanın belirlenmesindeki rolünü değerlendirmektir. Bu amaçla, bu makalede Ermeni çıkar grupları örneğinde olduğu gibi, etnik lobilerin ne ölçüde ve hangi mekanizmaları ve stratejileri kullanarak ABD dış politikasını etkiledikleri tanımlanmaya çalışılacaktır. Bu makale; etnik grupların dış politika üzerinde önemli etkileri olmasına karşın, etnik lobi çalışmalarının politik kararları ve sonuçlarını belirlemediğini ve hatta daha geniş çaplı ulusal çıkarlar söz konusu olduğunda bunlardan kolaylıkla vazgeçilebileceğini söylemektedir. Bunun gibi, Ermeni çıkar gruplarının ABD politikaları üzerinde önemli etkilerini göstermekle beraber, Ermeni etnik lobisinin ABDnin Azerbaycana yönelik politikalarının belirleyici öğesi olmadığı ve etkisinin açık ulusal çıkarlarla sınırlı olduğu vurgulanmaktadır.
Bu savı ispatlamak için, ilk önce ABD politik sisteminin özellikleri ve bu sistemin çeşitli çıkar gruplarının faaliyetlerine nasıl zemin hazırladığı incelenecektir. Bunu takiben, etnik çıkar gruplarının ABDnin politika belirleme sürecinde baskı ve etki yapmak için kullandıkları mekanizmalar ve stratejiler tartışılacaktır. Son olarak, bir örnek olay incelemesi sunularak, ABD-Azerbaycan ilişkilerinin tarihindeki önemli gelişmeler özetlenerek, konuyla ilgili Amerikadaki Ermeni çıkar gruplarının faaliyetleri belirtilecektir.
Baskı Gruplarının Etki Boyutu: ABDnin İç Politika Yapısı ve Devlet-Toplum İlişkile...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.