abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hava kirliliği ölçümü yay hesabı çorba okul ile ilgili kompozisyon inatlaşmak yüzler basamagı algı yönetimi nedir mangan lebleme sofiyane reji masası otel fizibilite okuma kuralları robinson cruse özeti yaşamımızdaki elektrik lise 1 matematik dersleri özeti istanbul turizm deli divane eğitim kitapları polinomun tarihi emre tahir ile zühre nehirlerimiz inhitat kamyonet 23 nisan yazıları mantık bilimi batıl inanç nedir çiftlenme nüfuzlu mantar tabakası turizm türkiyede asd deneyleme kötümser ne ise islam dininde hiristiyanlık 1a grubu elementleri aksilik yerkabu eksiliş krater gölü ihracat ve ihracatın ülke ekonomisine katkısı atom ve periyodik cetvel amatör anı örnekleri açıkça 11. yy ingiltere 0432 modernleşme jeolojik kıvrımlar domuz yağı sınıf kuralları dın normları icap etmek mum duruşu işletmelerde sosyal ve etik sorunlar diş macunu tüpü Tunguzca güzel sanatlar içinde edebiyatın yeri ve önemi bölgeler coğrafyası sorumluluk yunus emrenin eserleri düşman olmak fulya 19 yy osmanlı devleti ittihat elbe nehri cadde koşuk,sagu değin dünyanın yıllık hareketleri hışır hışır edgü ögli tigin Japon bezi görmemiş halk bilimi folklor türk traktör yıl sonu konuşma örnekleri süt çocuğu bitkilerde üreme ve gelişme berlin cinema iktisaden çim basınç birimleri nelerdir menzile düş kurmak sıkı fıkı gine kalem kılıçtan keskindir 2000-2001 banka alanlarında bilgisayarın kullanımı 18. yy isyanları vakitli ekonomik işbirliği girişimleri diplomatça sabetay sevi 18.yy divan edebiyatı kelaynak Rabbena


NEDEN EKOLOJİK BESLENMELİYİZ?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 145418 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti


Neden Ekolojik Beslenmeliyiz?
Bir insanın sağlıklı olması demek o insanın sağlıklı koşullar altında çevresiyle ve kendisiyle barışık olarak yaşamasi demektir. İnsanın ruhsal, fiziksel ve zihinsel sağlığı yedikleriyle doğrudan ilgilidir. Besinlerimizin sağlıklı olmasıda toprağın suyun ve havanın sağlıklı olmasına, ayrıca üretim ve işlenmelerinin doğru yapılmasına bağlıdır.

Türkiye bir tarım ülkesi ve maalesef Türkiyedeki tarımın %80i suni gübreler, herbisitler(yabani ot öldürücüler), böcek ve sinek öldürücüler(pestisit ve insektisit) ve fungisitlerle(mantar öldürücüler) ile yapılmakta ve bizler bu maddelerin besinlerimize, içme ve kullanma sularımıza girmeleriyle sağlığımızı geri dönülemez bir biçimde kaybetmekteyiz.
Suni gübreler nitrojen, fosfor ve potasyum gibi maddelerin tuzları halinde bulunurlar. Bu tuzların suda çabucak eriyebilme ve hızla bitkiye ulaşma potansiyelleri vardır. Ancak bu üç mineral, bitki için gerekli 16 ana ve 56 yardımcı mineral içinden yalnızca 3 tanesidir. Nitrojen, fosfor ve potasyum bitkinin metabolizmasını kontrol ederek bitkinin yeterince beslenemeden dokularına su toplayarak hızla büyümesine neden olurlar.

.
Dokularındaki bu anormal su ile şişen bitkilerin hastalıklara karşı dirençleri düşer, içlerindeki mineral ve vitamin miktari azalir, protein kaliteleri de düşer.

Çok önemli bir nokta daha vardır: Bildiğimiz gibi endüstriyel gelişmenin sonucu olarak geri dönüşümü olmayan tonlarca zehirli atık ortaya çıkmakta ve bu atıkların saklanması için milyonlarca dolarlık yatırımlar gerekmektedir. Bu yatırımları yapmak yerine, içinde merkür, cadmium ve kurşun gibi toksik ağır metaller bulunduran atıkları suni gübre ve hayvan yemi yapımında kullanılmaktadır! Bu ağır metallar aynı zamanda böcek ve sinek öldürücüler, yabani ot öldürücüler ve mantar öldürücülerde de yer almaktadır.

Böylece tüm bu toksik maddeler bize yiyecek ve su olarak geri dönmekte. Toksik metaller toprağa, suya ve besinlerimize karışarak sağlığımızı ciddi anlamda tehdit etmektedir. Bu metallerin etkilerini uzun ve kısa vadede uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısı, egzama, hafıza ve konsantrasyon eksikliği, depresyon, bağışıklık sisteminde zayıflık, otoimmun hastalıklar, yüksek tansiyon, artirit ve kanser olarak sayabiliriz.
Başa dönecek olursak bitkilerin suni gübrelerle beslenmeleri onların sağlıksız hatta toksik maddelerle dolu olarak yetişmelerine sebeb oluyor, bizlerde bu bitkilerden elde edilen besinleri tüketerek sağlığımızı kaybediyoruz.

Wisconsin Üniversitesinde Dr.Warren Porter suda ve besinlerde rastlanan suni gübre, insektisit ve herbisitlerin etkilerini araştırmak üzere 5 yıl süren bir çalışma yaptı. 5 senenin sonunda bu maddelerin sinir sistemi, bağışıklık sistemi ve hormonal sistem üzerinde zararlı olduklarını saptadı. Aynı araştırma sonucunda Dr. Porter bu maddelerin Tiroid hormonu konsantrasyonlarını değiştirdiğini saptamış...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.