abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders osmanlıda toprak yönetimi ibrahim balaban örgüt sosyoloji anlamı büro çalışmaları 1 litre kaç gram kredı ön büro müdürünün görevleri poliakrilonitril dokuzuncu hariciye kırıkkale plazma kaynağı tema nedir like dislike bir destandır çanakkale 1.sınıf matematik soruları çalışılma pazarlamada bilgi, marka, sunum becerilerinin önemi yatalak ayın hareketleri kuzgun gibi sinir otu okumak ile ilgili atasözleri kılıççı mukoza bayrak nedir eskrimci kalım elektronik devre şemalari kaçış gideğen seyfiye musluman resimde ışık ve gölgenin etkisi atatürkün devrimleri sıkıştırıcı nişancılık 1980 darbesi santimetre benzetme nedir yıllık planlar kitap ve önemi ileri geri etmemek hava atışı boya sektörü adalî kanama avagadro ıstırap genel türk tarihi avid insan iskeleti resimleri gamak mektubun tarihsel gelişimi papel boy vermek plasenta anomalileri çığlık xml xsl ve edi söğmek metal kaynak cesitleri hiciv ekinci ışık madde hail temek deyim nedir muafiyet loça ticaret unvanı ahmet say salih bey miletos geçe atatürk bağımsızlık ortalama vade nasıl buzlaşma artuklular suyun halleri dokunaç dişler integral alan hesaplamalari halit ziya ankara gelişim testi bağışlamak kanaat etmek hakanlık çifte kumrular sorkun elektrik motoru ile yük kaldırılması ramazan ayı elektrik iletkenliği bun e sayısı nedir atlamalar ortak yaşam alanları vadideki zambak özeti azmizade haleti telefonu kım ne zaman buldu firavun imanı


12 EYLÜL VE TOPLUMSAL BUNALIM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 145905 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

12 Eylül ve Toplumsal Bunalım
Bundan tam 15 yıl önce, 12 Eylül 1980 günü, oligarşinin askeri darbesi gerçekleşmişti. Ve yıllar süren bir terör dönemi böylece başlamıştı.
Bu öylesine bir terör dönemiydi ki, üç milyonu aşkın kişi gözaltına alınmış, sorgulanmış, işkence görmüştür. Aynı dönem içersinde 650 bin kişi tutuklanmış, değişik sürelerle cezaevlerinde tutsak edilmişlerdir. Yetmişe yakın idam cezası infaz edilmiş ve yüzlerce kişi işkencelerde, operasyonlarda katledilmiştir. Kitlesel tutuklamalar birbirini izlemiş, askeri yönetimin onaylamadığı her türlü politik ilişki ve düşünce, en acımasızca ezilmeye çalışılmıştır. Sözcüğün tam anmamıyla, kadro pasifikasyonu kitle pasifikasyonuyla bütünleştirilmiş ve en geniş ölçekte depolitizasyona, yani kitlelerin politikadan uzaklaştırılmasına yönelinmiştir. 24 Ocak 1980 günü Demirelin azınlık hükümeti tarafından ilan edilen ekonomik kararlar, tüm yönleriyle uygulamaya sokulmuş ve dünya ekonomik buhranının ülkemize yansıyan boyutları kitlelerin sırtına acımasızca yüklenmiştir.
Böylece, bir yandan geniş ölçekli bir pasifikasyon ve depolitizasyon uygulamaları sürdürülürken, diğer yandan IMFnin ekonomik reçeteleri en uç noktalara kadar uygulanılmıştır.
İşte, aradan geçen 15 yıla rağmen, toplumun bir türlü üzerinden atamadığı tüm ilişki ve çelişkiler, 12 Eylül döneminin uygulamalarının bütünsel sonuçları olarak ortaya çıkmaktadır.
Ülke tarihinin en geniş terör uygulamasının gerçekleştiği 12 Eylül döneminin izlerinin günümüzde bile silinememiş olması, hatta yarattığı toplumsal, siyasal, ekonomik tahribatların etkisinin bile azaltılamamış olması en açık olgu durumundadır.
12 Eylül döneminde uygulanan devlet terörünün her türlü siyasal ilişkiye yönelik uygulanması, sadece devrimci örgütlerin etkisizleştirilmesi olarak açıklanamaz. Oligarşinin 12 Eylül askeri yönetimiyle gerçekleştirmek istediği temel hedef, kendi iktidarına yönelik devrimci hareketin etkisizleştirilmesi ve yokedilmesi olmakla birlikte, devrimci hareketin gelişimine neden olabilecek her türden ekonomik, sosyal, politik ve kültürel ilişkilerin de tasfiye edilmesi hedeflenmiştir. Bu çerçevede, bir yandan devrimci örgütlere ve devrimci kitleye yönelik kanlı bir terör uygulaması sürdürülürken, diğer yandan devrimci hareketin gelişiminde ve yayılmasında etken olan tüm ilişki ve kurumlara saldırılar düzenlenmiştir.
12 Mart döneminde Anayasa değişiklikleriyle sınırlandırılan TRT ve üniversite özerklikleri, askeri yönetimin hemen ilk planda ele aldığı iki temel konu olmuştur. TRT, tümüyle askeri yönetimin denetiminde bir propaganda aracı olarak kullanılması ile sınırlı olmayan girişim, kurumun her türlü yayınını da kapsayacak boyutlara ulaştırılmıştır. Özellikle yetişmiş personel açısından yapılan kıyımlar (ki bir kısım TRT yönetmenlerinin Orman Bakanlığında memur olarak görevlendirilmesi gibi uygula...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.