abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hatay sorunu şanlıurfa baççı dağ çamı çarpanlara ayırma öss domino ah şu gençlik kitap özeti kimlikler sosyolojisi kesik silindir hacmi son anayasamız yönetici nedir sınıf numarası cumhuriyet dönemi ve sonrası akımlar bankalarda kurumsal yönetim fmcg eski roma dili vasıtalar iktifa sakıp sabancı muhtaç etmek ıtrî istatistikler ve grafikler kabarcık dosyalama sistemleri parasal tahsin iç salgı ahmet özcan harcama düzeyi hastane bilgi yönetimi köy doktoru mamafih para ve faiz teorileri pasifik yüzde faiz hesaplamaları müstear polyster beslenme döngüsü üslup nedir posta kodu fen bilgisinin kapsamı ağaçsı katıştırma siyaset sosyolojisi istifleniş ağzını toplamak boslu bir çırpıda kazan türleri gönen çevre sorunu pahalanma şerare 1453 1699 fresk surat kalmamak 1071 ile 1453 röportaj yapmak ışığın yapısı akvaryumcu eleji kamu çalışanlarının izin hakları ahmet haşimin hayatı tevfik fikret dag olusumu evreleri gülten dayıoğlu postlu doğal afet bağıl atom ağırlığı 10 yılın kimya soruları housekeeping kalben gençlik iyiye gidiyor iş koşulları düdüklü tencere etik yargılama tenses mermer maliyet hesapları tükoder hesabı yok ilk iletişim araçları kayın baba akıllı sistemler iş kazası hizmet üreten işletmeler bankacilikta pazarlama dökmeci şafi mezhebi güçlülük perakendecilik radar sonar ultrason dünyada açlık savaş Hint pamuğu okul deneyimi raporları sıkışma hayatı toprak besler türkce nokta optimal sermaye yapısı dört halife alt ekstremite


BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞI SONUNDA OSMANLI DEVLETİNİN DURUMU VE MONDROS ATEŞKES ANTLAŞMASI (30 EKİM 1918)


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 145914 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Birinci Dünya Savaşı Sonunda Osmanlı Devletinin Durumu ve Mondros Ateşkes Antlaşması (30 Ekim 1918)
Kıvanç Gökduman
Ödev-2002

I. Dünya Savaşı devam ederken İtilâf Devletleri aralarındaki gizli antlaşmalarla Os- manlı Devleti ni paylaşmışlardı. Mondros Ateşkes Antlaşmasıda bunların deva- mı olduğundan şartları çok ağırdı. Antlaşmada alınan kararlar kısaca şöyleydi:

1) İtilâf Devletlerinin boğazlardan serbestçe geçişi sağlanacak ve boğazların , tünellerin , demiryollarının ve haberleşme ağlarının askeri kontrolü İtilâf Devletlerine bırakılacak.
2) İtilâf Devletlerinin fazla gördüğü Osmanlı askerleri terhis edilecek.
3) İtilâf Devletleri Osmanlı Devleti nin liman ve tersanelerinden yararlanacak.
4) Osmanlı Devleti nin savaş gemileri zincirlenecek.
5) İtilâf Devletleri güvenliklerini tehlikede gördükleri yerleri işgal edebilecek.
6) Erzurum , Elazığ , Bitlis , Van , Diyarbakır ve Sivas ta karışıklık çıkarsa bölge işgal edilecek.

Bu antlaşmayla Osmanlı Devleti fiilen sona ermişti. Boğazların işgaliyle Anadolu ve Rumeli bağlantısı kopmuştu ; ayrıca 7. ve 24. Maddelere göre ülke- nin tamamının işgali kabul edilmiş oluyordu.
Antlaşmadan sonra İngilizler, Fransızlar ,İtalyanlar, Yunanlılar yurdun büyük bir bölümünü işgal ettiler.
Paris Barış Konferansı (18 Ocak 1919) ve İzmir in İşgali
Savaş sonunda İtilâf Devletleri yenilenlerin durumunu görüşmek üzere Pariste toplandı. Konferansta Yunanistan sahte belgelerle Anadoluya sahip çıktı ve bu İngiltere nin işine gelince Yunanistan ın İzmir i işgaline karar verildi.
Yunanlılar İzmire girmeden "Türkler Rumları katlediyor." Diyerek Mon- dros Ateşkes antlaşmasına göre haklı hale geldiler ve tüm dünyayı kandırdılar. Yunanlıların İzmire girince taşkınlıklar yapması üzerine Kurtuluş Savaşı başladı

Milli Mücadelede Cemiyetler

Mondros Ateşkesi nden sonra yurtta bir çok cemiyet kuruldu. Bunlar ikiye ayrılır :

1. Yararlı Cemiyetler :
Ülkenin kötü durumu bölgesel cemiyetlerin kurulmasına neden oldu. Bu cemiyetler sadece kuruldukları bölgeyi ve çevresini koruyabiliyordu. Bunlara örnek verirsek :
Edirne ve İstanbul da Trakya Paşaeli cemiyeti, İzmir de İzmir Müdafaa-i Hukuk cemiyeti, doğuda Doğu Vilayetleri Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti kuruldu. Ayrıca halka yardım etmek amacıyla bir çok cemiyet kurulmuştur.

2. Zararlı Cemiyetler :
a-) Azınlıkların kurduğu zararlı cemiyetler :
Mavri mira cemiyeti, Rumların Yunanistan a yardım için kurduğu bir cemiyettir. Pontus Rum cemiyeti de bu cemiyetin bir kolunu oluşturur.

b-) Türklerin kurduğu zararlı cemiyetler :
Padişahlığı geri isteyenlerin kurduğu Teâli İslâm Cemiyeti bu cemiyetlere örnektir. Ayrıca İngiliz sevenler Cemiyeti, İngiliz mandalığı isteyenlerin, padişa- hında yardımlarıyla kurduğu bir cemiyetti. Bu cemiyete, padişah ve Osmanlı Devleti hükümetinden pek çok kişi üyeydi.

KURTULUŞ SAVAŞI
Savaş tan önce, kurulan yararlı cemiyetler bi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.