abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders otopark standartları tez başlığı ege denizi harita çirkinlik taşıtların bulunuşu dağınık açmaz aziz istanbul şinasi sonraki doğum günü partisi özeti radyo oyunu kıyıcı conflict yavaşlık simetri ilhan berk turk gelenekleri özdeştirme ekstre acık ögretim sınav sonucu gizlenme sürümlü awg su kaynaklarını kirleten etkenler kuru kesme 13. yüzyıl ıslahatları matematiğin kullanım alanları parça kütahya ıl haritası schulumberger organlar bağlaşımlı endeksleme demirbaş 1876 kanuni esasi 1961 anayasası oguz atay tutunamayanlar halk özgürlük kanunu ömer seyfettin -falaka kaynak makineleri yeni icatlar süzücü ağız tütünü eklemeli iç guatır oyuntu sırça dilci işitme engelli meslek lisesi eko sıstem gök tekstür çalışmaları çağdaş yönetim teorileri menetme haldun telefat kilitleyici yumurta ile çoğalma enerji denkliği bağımsız devletler usul usul geometri test mıknatıs modern görüşler revalüasyon alışmak histerektomi asfalt yol Kafdağı tomak lâgün havasız hükümdarlık hz.eyyup sevinçli kaybolmak ihya etmek is plani yurdumuzda elektrik ve önemi dokunaklı okul dergisi mehmetçik adı androgoji dayanışmanın toplumdaki yeri yatırılma terfian ankarada madenler sarıçam basım sülfat ingilizce günlük konuşma dil ikinci dereceden denklemler ve eşitsizlikler kuzey ırak ibrahim tatlıses hayatı savunma işbirliği destanların özellikleri sabahlamak öğretmenler için materyaller sunî


75. YILDA TÜRKİYE’DE SENDİKAL HAREKET


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 146124 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

75. YILDA TÜRKİYE’DE SENDİKAL HAREKET
1. Cumhuriyetten Önceki Dönem
Türk İşçi hareketinin yaklaşık yüz yıllık bir geçmişi olduğu ve bu nedenle uzun bir tarihi geçmişe sahip bulunmadığı belirtilmektedir. Bunun başlıca iki nedeni, ekonomik gelişmenin yetersiz kalması ve bu temel üzerinde kanuni düzenlemelerin gelişmesi olarak tepsi etmek mümkündür.
Bu dönemde kurulan ilk işçi örgütü Ameleperver Cemiyeti (1871)’dir. Fakat sendikadan çok yardım sandığı niteliğine sahiptir.
Sendika niteliğindeki ilk kuruluş Osmanlı Amele Cemiyeti (1895)’dir. 1896 tarihinde kapatıldı ve 1901, 1902 yıllarında tekrar faaliyete geçti. Fakat grevlerden dolayı Tatil-i Eşgal Kanunu ile bu tür faaliyetler yasaklandı. Daha sonra 1908 Murettibin-i Osmaniye Cemiyeti 1919 yılında Türkiye İşçi Derneği kuruldu ancak etkin olmayarak kapatıldı.
CUMHURİYETTEN 1965E KADAR KAMU EMEKÇİLERİNİN ÖRGÜTLENME SÜRECİ
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamu emekçilerinin örgütlenmesi ve sendikalaşması işçilerden daha sonra başlamıştır.
l. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı döneminde nitelikli insan gücünü oluşturanların bir bölümü savaşlar sırasında ölmüş, bir bölümünü oluşturan Ermeni ve Rumlar ülkeden ayrılmıştı. Bu nedenle nitelikli işgücüne olan gereksinim artmıştı.
Bu koşullarda nitelikli işgücüne sahip olanlara maddi ve manevi ayrıcalık tanınmıştır. Bu dönemdeki memurlar klüpleri, yardım sandıkları ve kooperatifleri ile kendilerini diğer çalışanlardan ayırmışlardı. Bunun yanında çalışma süreleri, yıllık izin süreleri, ücretlerinin düzeyi, iş güvencesi ve sosyal güvenlik bakımından itibarlı ve ayrıcalıklı idiler. Örneğin; 1931 yılında memurların faal nüfus içindeki oranı yüzde 1.2 iken, milli gelirden aldıkları pay yüzde 7. l dir.
Diğer yandan 2. Dünya Savaşı yıllarında piyasada zor bulunan ve karaborsada bulunan kimi mallar memurlara düşük fiyatla veriliyor ya da dağıtılıyordu.
Nitelikli ve az bulunan emeğe sahip bu kesim örgütlenme gereksinimi duymadan önemli haklar elde ettiler. Bu nedenle de siyasal iktidarların yanında yer aldılar ve işçilerle diğer emekçi kesimlerden iyice ayrışarak, onların hedefi durumuna geldiler.
1950 öncesi memurlar sahip oldukları ayrıcalığında etkisiyle işveren gibi davranıyorlardı. Diğer yandan bu ekonomik ayrıcalık bazı bürokratların sermaye birikimine bile yol açmış, memuriyetten özel kesime geçenler olmuştur. Ülkemizde memurlar öncelikle tüketim kooperatifleri ve memur dernekleri kurdular. İlk memur sendikası, 1908 yılında II. Meşruiyetin ilanından sonra birden yaygınlaşan sendikalaşma ve grev hareketleri döneminde olmuştur.
1926 yılında kabul edilen 788 Sayılı Memurin Muhakematı Hakkındaki Kanunda veya başka bir yasada ve hukuksal düzenlemede memurların sendikalaşmasını yasaklayan bir hüküm olmamasına karşın, her hangi bir sendikal örgütlülük yaratılmamıştır.
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş dönemlerinden başlayarak devletin "memu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.