abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders edebiyat kompozisyonu halk hikayelerinin yapısı bileşke kuvvet geçmişten günümüze insanlık içli dışlı ten ifrit cin ekonomisi aynen yazıldığı gibi çıkar matematik performans arena destanlardaki motifler çalışan globalleşme ve çevre kan boğmak radar ıslanmak saadet asrı tahkiye Fin Ugor asya kandil resimde kompozisyon ve çeşitleri 19. yy da osmanlı devletinin sosyal durumu araç sorgulama ye kürküm ye! 1500 metre eğitimi namağlup fantaziye atatürkün yeni ölçü birimleri beyin anatomisi osmanlı döneminde aydın ili büyük anne tanrılık maddenin halleri ile 15 soru gurbetzede bilgisayar muhendıslıgı nedır çılgın türkler 4. sınıf matematik soruları arayıp sormak seramikte kimyasal değişim elçim pazar çift t kesiti dna modeli ve dna hakkinda bilgi africa gül rengi etik yargılama ifa etmek acul cemaatleşmek ak akçe kara gün içindir gönder vaaz etmek istanbulun tarihsel gelişimi tek tek bağ fiil alış-satış hesaplama müfit kambur fiz mat sıvılarda hacim ölçüleri duvar ısı geçişi münhasır vergi vermek önem darwin ikinci dereceden denklem soruları temyiz la fontaine hayatı çokgen soruları akdedilme dünyada açlık savaş çakşırlı ab yargı tüzüğü kaplanma evliya celebi seyahatnamesi konu anlatımları bölünebilme gezmen aday köy şölen kurumsal itibar ikilik sayma sistemi heelan var yok ülkemizin kaynakları esir şehrin insanları mütemmim higroskop keçiler meneviş gıda analizleri meyan kökü asit yagmurları teali taçsız içi dar duygu ile düşünce arasındaki fark reçine yağı bakım planı


75. YILDA TÜRKİYE’DE SENDİKAL HAREKET


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 146124 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

75. YILDA TÜRKİYE’DE SENDİKAL HAREKET
1. Cumhuriyetten Önceki Dönem
Türk İşçi hareketinin yaklaşık yüz yıllık bir geçmişi olduğu ve bu nedenle uzun bir tarihi geçmişe sahip bulunmadığı belirtilmektedir. Bunun başlıca iki nedeni, ekonomik gelişmenin yetersiz kalması ve bu temel üzerinde kanuni düzenlemelerin gelişmesi olarak tepsi etmek mümkündür.
Bu dönemde kurulan ilk işçi örgütü Ameleperver Cemiyeti (1871)’dir. Fakat sendikadan çok yardım sandığı niteliğine sahiptir.
Sendika niteliğindeki ilk kuruluş Osmanlı Amele Cemiyeti (1895)’dir. 1896 tarihinde kapatıldı ve 1901, 1902 yıllarında tekrar faaliyete geçti. Fakat grevlerden dolayı Tatil-i Eşgal Kanunu ile bu tür faaliyetler yasaklandı. Daha sonra 1908 Murettibin-i Osmaniye Cemiyeti 1919 yılında Türkiye İşçi Derneği kuruldu ancak etkin olmayarak kapatıldı.
CUMHURİYETTEN 1965E KADAR KAMU EMEKÇİLERİNİN ÖRGÜTLENME SÜRECİ
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kamu emekçilerinin örgütlenmesi ve sendikalaşması işçilerden daha sonra başlamıştır.
l. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı döneminde nitelikli insan gücünü oluşturanların bir bölümü savaşlar sırasında ölmüş, bir bölümünü oluşturan Ermeni ve Rumlar ülkeden ayrılmıştı. Bu nedenle nitelikli işgücüne olan gereksinim artmıştı.
Bu koşullarda nitelikli işgücüne sahip olanlara maddi ve manevi ayrıcalık tanınmıştır. Bu dönemdeki memurlar klüpleri, yardım sandıkları ve kooperatifleri ile kendilerini diğer çalışanlardan ayırmışlardı. Bunun yanında çalışma süreleri, yıllık izin süreleri, ücretlerinin düzeyi, iş güvencesi ve sosyal güvenlik bakımından itibarlı ve ayrıcalıklı idiler. Örneğin; 1931 yılında memurların faal nüfus içindeki oranı yüzde 1.2 iken, milli gelirden aldıkları pay yüzde 7. l dir.
Diğer yandan 2. Dünya Savaşı yıllarında piyasada zor bulunan ve karaborsada bulunan kimi mallar memurlara düşük fiyatla veriliyor ya da dağıtılıyordu.
Nitelikli ve az bulunan emeğe sahip bu kesim örgütlenme gereksinimi duymadan önemli haklar elde ettiler. Bu nedenle de siyasal iktidarların yanında yer aldılar ve işçilerle diğer emekçi kesimlerden iyice ayrışarak, onların hedefi durumuna geldiler.
1950 öncesi memurlar sahip oldukları ayrıcalığında etkisiyle işveren gibi davranıyorlardı. Diğer yandan bu ekonomik ayrıcalık bazı bürokratların sermaye birikimine bile yol açmış, memuriyetten özel kesime geçenler olmuştur. Ülkemizde memurlar öncelikle tüketim kooperatifleri ve memur dernekleri kurdular. İlk memur sendikası, 1908 yılında II. Meşruiyetin ilanından sonra birden yaygınlaşan sendikalaşma ve grev hareketleri döneminde olmuştur.
1926 yılında kabul edilen 788 Sayılı Memurin Muhakematı Hakkındaki Kanunda veya başka bir yasada ve hukuksal düzenlemede memurların sendikalaşmasını yasaklayan bir hüküm olmamasına karşın, her hangi bir sendikal örgütlülük yaratılmamıştır.
Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş dönemlerinden başlayarak devletin "memu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.