abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders düzgün doğrusal hareket ray kaynağı ürün gizil mumcu edip ahmet yukneki itfaiye kıyafeti resim akımları istifleniş ince memed 2 dikiliş 1/8 ne demektir metal kalıba döküm kadim süpürülme dağî iş donu işten güçten kalmak asik veysel sağlam açık öğretim çıkmiş sorular anayasamızın türkçe ile ilgili maddesi bilisim gen nakli kpss matematik kaynakça nasıl gösterilir kalite güvencenin yararları kitle iletişim araçları ve propaganda deneyler dastar sivas kongresi ilineksel atalet mütedeyyin kedi balığı namzetlik olur şey sipahi derinleşme tpm nedir insan ve hayvan ilişkisi trilyon kentleşmenin ekonomiye pedikür gestalt icmal mide fesadı izomer guano menü planlaması kasılmak süleyman çelebi-mevlid doğru akım kıyıcıları ispatlama bulutlu hava rahatlatma pışt demek kurt ve pars paul cezzanne frankestein dogrusal denklem sistemleri ezop un hayatı didiklenme teknoloji eğitimde başarının önemi nasrettin hoca fıkraları asenkron sayıcılar yozluk wander türkiyede liderler hamamlık ekonomik birleşmeler rtük konfeksiyon mağazası tiyatro monolog harita müh başkalaşım kayaçları parça almak destek hareket sistemi iletişimin amacı ve nedenleri kariyer hedefi defter schopenhauer hydrogen türkiyenin el sanatları tarımsal staj manyetik alan adnan saygun fal sabırla eş yapı avrupa birliğinde girişimcilik soğurmalı madencilik ilkçağ uygarlıkları coğrafi keşiflerin önemi zorlaştırma ayrılı türk inkilabının hedefi


GRANİTİN YAPI TAŞI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 146125 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Granitin Yapı Taşı Olarak Kullanılması ve Türkiye’deki Yatakları
Yazar: Ümit Salim Ustaoğlu
Kurum: Pamukkale Üniversitesi Jeoloji Müh.
Yıl: 2002
Tür: Ödev

Granit

Granit, bileşiminde % 10 - 40 arasında kuvars % 30 - 60 arasında alkali feldispat, % 35 kadar mika ve %10 35 arsında koyu renkli mineral bulunduran açık renkli, asidik bileşimli derinlik kayaçlarına denir. Ticari anlamda ise granit, hemen her bileşimde derinlik kayacını içine alan çok geniş bir kayaç grubu için kullanılmaktadır. Piyasada granit , gnays, siyenit, kuvars monzonit, granodiyorit, kuvarslı diyorit, diyorit gibi açık renkli kayaçlara granit terimi ortak bir isim olarak kullanılırken ,gabro, diyabaz, anorzotit ve proksenitlere denilmektedir.

Granitler, ihtiva ettikleri minerallerin karakterlerine göre gruplara ayrılırlar. Tanelerin büyüklüğü, her granitte farklıdır. Buna göre , ve denir. Renkleri ise feldispatınkine göre isim alır, fakat kuvars hornblend ve mika miktarı fazla olduğu takdirde, renge tesir ederler; beyaz, açık gri, koyu gri, pembe, kırmızı ve zeytin yeşili gibi adlar alır.

Tipik bir granitin özgül ağırlığı 2.6 2.8 gr/cm, gerçek prozitesi % 0.4 - 1.5 basınç mukavemeti 1600 3300 kg/cm , aşınma mukavemeti 5 8 kg/cm tür. Sertliği ise içindeki minerallere bağlıdır ve 6.5 olarak kabul edilmelidir.

GRANİTİN KULLANIM ALANLAR

Granit, piyasada kırma taş (mıcır) ve blok taş olmak üzere iki şekilde tüketilmektedir. Kırma taş olarak başlıca yol yapımında ,beton harcı içinkum şeklinde, tren yolu balastı olarak, kuyu çakıllamalarında filtrasyon tabakalarının hazırlanmasında, dalga kıranlarda ve baraj dolu savaklarında kullanılmaktadır. Blok taş olarak çıkartılan granitler ise anıt, abide ve mezartaşlarını yapımında, binalarda temel blukları, sütun ve basamak taşları olrak, yollarda kaldırım taşı ve döşeme taşı olarak değerlendirilmektedir. Kırma taş üretiminde granitin çok belirgin özelliklerinin olması aranmaz ve işletmeciliği daha basittir. Blok taş üretilecek granitlerde ise kayacın yapısal özellikleri çok önemlidir.

Yarık, çatlak ve faylanmalara bağlı süreksizlik düzlemlerinin blok üretimini etkilemeyecek kadar geniş aralıklı olması veya bunların ikincil minerallerle yeterli sağlamlıkta doldurulmuş olması gerekir. Birçok granit kütlesinde ilksel soğuma veya yüzey aşınmasına bağlı olarak azalan litostatik basınca karşı ortaya çıkan rahatlama kuvvetlerinin etkisi ile topoğrafik yüzeye paralel çatlak veya yapraklanma sistemleri gelişmektedir. Ayrıca granitlerde yanal genişleme özelliği fazla olduğundan, işletme sırasında oluşan boşluklara doğru kayaç genişlemektedir. Buna bağlı olarak yeni çatlaklar gelişmekte, sondaj maktapları sıkışmakta veya açılan sondaj delikleri kapanmaktadır. Blok taş üretiminde bu özelliklerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
Kırma Taşın Özellikleri

Kırma taşta aranan en önemli özellikler dayanıklılık( par...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.