abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders trafikte insan ilişkileri basit makinelerle ilgili sorular türkiye ekonomisini etkileyen faktörler günler evolvent kanlı kartal sinek sarayı kederlenmek programlı 0458 atatürk ve sosyal onaylama doküman direnç radyo ist post a kodu tiryakilik 1 tbmm nin özellikleri oturtmalık fosillesme mause nedir star zoo hırızma mentorluk rükün ayaklı mani besin. zinciri. genellik 10. sınıf edebi metinler yapısalcı estetik yazınsal t 1919 1923 yılı arası tarih olaylar iyi olmak temizleme barometre arı kuşu bilgisayar tarihçesi ibret almak italya vaha yatar koltuk elektromanyetik tertibat 0432 uluslararası bankacılık elektronik proje yalın tümce çevre bilinci gark etmek plasman hesapları postmodern ömer seyfettinin hayatı ulvi cemal erkin bini ip elde edimi desen diski antlaşma yazının tarihi botanik dersi lise 2 dil anlatım dışlanma canlilarda buyume ve gelisme kovuşturma england mokasen üreme ve gelişme gizli din 0346 kültür çevresi hentbol tarihi solunum çeşitleri afişin tanımı ve işlevi elt yüzde hesapları hava ile çalışan motor artık değer teorisi çağdaş çalışan saçılma dalga sırtı çelme hayretle açı ortay oğul maddenin gaz hali disk divan şiiri bal kelebeği bilimsel gelişmeler ikinci dünya savaşının sonuçları kestirimci bakım tebcil koparmak zeka gidimli istanbul adlı kitabın özeti yapı endüstrisi mercanköşk roma hukuku edebiyatın önemi uluslar arası insan hakları ile ilgili kuruluşlar


AB VE ULUS DEVLETLER


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 146130 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Sevr’in, Türklerin Anadolu’daki varlığına son vermeyi, Türk düşmanlığını ırkçılığa vardıran İngilizler, bakın açıklamalarında başbakanı Gladstone Savaş Bakanı Lord Kitchner diğer bir başbakanı Lloyd George neler söylüyor.
“Türkler, insanlığın tek insanlık dışı tipidir. Türkleri mahvedinceye kadar savaşa devam edeceğiz. Uygar dünya bilmelidir ki, müttefiklerin savaş amaçları her şeyden önce ve zorunlu olarak Türklerin kanlı zulmüne düşmüş halkların kurtarılmasını ve Avrupa uygarlığına kesinlikle yabancı olan Türklerin Avrupa dışına atılmasını içerir. Türkler, insanlık kanseri, kötü yönettikleri toprakların etine işlemiş bir yaradır” daha da devam ediyor.
M. Kemal’in bağımsızlığa giden yolda
1. Türk toplumu, tarihsel, sosyal ve kültürel yapısı gereği yabancı işgale karşıdır, bağımsız yaşama geleneği vardır.
2. Rus devrimi ulusal kurtuluş savaşları için güç yaratmıştır.
3. Büyük devletler dört yıllık savaştan sonra savaşacak durumları yoktu.
Bunlara ek olarak en önemlisi Türk halkının Çanakkale’de ülke savunmasında gösterdiği olağan üstü duyarlılık MUSTAFA KEMAL’İ derinden etkilemiş,19 mayısta mutsuz maceraya atılmasında Çanakkale’de yaşadıkları önemli bir etkendir.
Türk devrinin etkileri en kısa sürede kendisini göstermiş, anti emperyalist oluştu. Ulusalcı yanıyla,dünya nüfusunun beşte dördü olan yoksul ülkelere ulaşmıştır. Hindistan’ın bağımsızlığı, Endonezya’da bağımsızlık harekatı, Vietnam ulusal bağımsızlık savaşı, Mısır’da ulusal hareketler, Kuzey Afrika bağımsızlık savaşları, Libya, Cezayir, Tunus, Macar Devrimi, İspanya İç Savaşı, Çin devrimi.
Kemalist ulusçuluk ve ulaştırma anlayışı Türkiye toprakları üzerinde, evrenselliğe de açık bir ulusal kimlik yaratma amacını güdüyordu. Burada üç kilit kavramının altını çizelim: TÜRKİYE TOPRAKLARI, EVRENSELLİK ve ULUSAL KİMLİK.
Türk ulusunun varlığı, olmazsa olmazı olmuştur. Yirmi yıl arayla, Avrupa’yı kan gözüne çeviren iki savaş, dünyanın en zengin bölgesini perişan etmişti. İnsanlar (hükümet yetkilileri,politikacılar ve şirket yöneticileri) bir daha böyle savaş istemiyorlar.
İlk ciddi birlik 1951 yılında Avrupa Kömür Çelik Topluluğu (CECA) oldu.
Aynı yıl, 12 ülkenin katılımıyla Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (Euratom) oldu.
25 MART 1957AVRUPA EKONOMİK TOPLULUĞU (AET)
Günümüze kadar Avrupa devletlerinin çoğunluğu birliğe katılmış. Sovyetlerin dağılımıyla, ayrılanlarda katılarak büyümüştür. Kıbrıs Rum kesimi üye olmak için baş vurmuş Türkiye’nin durumunun ise ileride ele alınmak kaydı ile onaylamaktadırlar.
20. yüzyıl öncesinde sanayileşen ülkeler sömürgeler üzerinde kurdukları egemenliği çoğunlukla dolayısıyla silah gücüne ve askeri işgale dayandırmışlardır. (Örneğin Hindistan). 20.yüzyılın ikinci yarısını kapsayan yeni düzen dönemi, bu sürecin en üst aşamasıdır. Büyük devletlerce küreselleşmeye ka...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.