abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tekstil terbiye manyetik tambur boykot tarh nedir iç ve dış kuvvetler civata somun gözene talep fonksiyonu ve arz fonksiyonu grafikleri türk milli kültürü kitap özeti yer cekimi kuvveti geometrik olarak petekler merdiven defter nedir temel sayı kaşlı gözlü feraceli sürtünmenin önemi dini bütün cümlede anlam iletişim engelleri payam atatürk özdeyişleri mukavemet makinası mevlananın özellikleri yerli structure in multinational corporations siya siya yetişkinlik acılanma imgelemek sigorta eksperliği tekstil sektöründe maliyet kontrolü deterjan tanımı havi olmak diretmek adamca içki masası ikincil ürün milel etkinlik fotosentez evreleri yaşlı adam ve deniz özeti maliyet muh süt kırı boşalmak meşruta cız etmek pınar kür küreselleşme ve abdallık organlaşma donakalma türkiyede ham maddesi toprak olan fabrikalar fizyon ve füzyon sindirimsistemi gözlüklü anayasalar izomerik eğitim gönüllüleri vakfı divan edebiyatında kaside ekonometrik modeller Sanskrit diğer verilerin saptanması bacak kadar 2.mehmet söz sahibi 4.sınıf sorular sevilmek milli birlik teknoloji tasarım vâkıf süyüm basit makinaların çalışma prensibi boylam ve meridyen anayasa hukuku edebiyat ve tarih kare dalga volta metre debbağ ekvator dalak kurum içi halkla ilişkiler ve insan kaynakları ile ilgili projeler lojistik kariyer alıcılar company marketing mix fesat ingilizce ödevler yöresel yemekler okyanus kafkas cephesi havlu atmak çehov ve maupassant tarzı hikayeler daktilograf pompalama ad aktarması militarizm blok flüt eğitimi tepe değeri algılanma pratik beton karisimi hesabi


TÜRK BASININDA SAĞLIK HABERCİLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 146141 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Türk Basınında Sağlık Haberciliği
Ebru Kamanlıoğlu
Ege Üniversitesi
Tür: Ödev
Tarih: 2002

İhtisas Gazeteciliği Dersi
Araştırma Konusu
Yrd. Doç. Dr. Selda Akçalı


TÜRK BASININDA SAĞLIK HABERCİLİĞİ

Sağlık habercisi, basın kuruluşlarında kamuoyunu sağlık alanıyla ilgili her türlü gelişme konusunda aydınlatma amacıyla görev yapan, konusunda uzman basın mensubudur. Türkiye’de gerek yazılı gerekse görsel medya kuruluşlarında sağlık haberciliğinin geçmişi birkaç yıl öncesine dayanmaktadır. Muhabirlik mesleğinin önemli ihtisaslaşma alanlarından biri olan sağlık muhabirliği, ülkemizde son zamanlarda tartışılmaya başlanan bir kavram olmasına karşın, ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde spesifik olarak gelişimini tamamlamıştır ve bugün bir ihtisas alanı olarak birçok basın kuruluşunda “sağlık muhabiri” sıfatıyla bu alanda uzmanlaşmış kişiler görev yapmaktadır. Bununla birlikte yurtdışında sadece yazılı basın değil kitle iletişim araçlarının tamamı sosyal sorumluluk misyonuyla yürütülen birçok kampanyada eşgüdümlü çalışarak görevlerini yerine getirmektedir.

Dış ülkelerde sağlık ve medya ilişkisi nasıl?

Kitle iletişim araçlarından eğitim amaçlı yararlanmaya yönelik çalışmalara hemen her ülkede rastlamak mümkündür. Gerek sağlıkla ilgili bir konuda halka haber ya da bilgi ulaştırmak, gerekse kampanyalar çerçevesinde halkın katılım ve desteğinin sağlanması için bu araçlar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkelerin sağlık sorunları ve öncelikleri doğrultusunda işlenen konular farklılık göstermekle birlikte ana amaç değişmemektedir. Gelişmiş ülkelerde daha çok kronik hastalıklar, yaşlılık, AIDS ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik konular işlenirken, gelişmekte olan ülkelerde bulaşıcı hastalıklar, kişisel hijyen, ana ve çocuk sağlığı gibi konular daha fazla ele alınmaktadır.

Örneğin Singapur’da Aile Yaşamı Eğitim Programında (FLEP) öncelikle televizyon, ikinci öncelikle de gazeteler kullanılmış ve bunlar sinema, radyo, dergiler vb...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.