abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders et tutmak lifo inci gibi gemisini kurtaran kaptan ihya kalıplı tohumcu harita staj engelli çoçuklarda eğitim saçma oss yerlestırme yumru topu ibişin rüyası palaska dogal dil pervin unutkanlık aydemir 400 metre koşusu personel seçimi insanların doğal hayata etkileri iyileşmek rahatça güzel konuşmak matematik kullanımı housekeeping işletme kurma buharlaşma mütehammil farklı din atatürk biyografi hat sanatı 907 vektör projeksiyonu radyo programı ihracat ve ihracatın ülke ekonomisine katkısı döküm fabrikası arabayı kim buldu artı ve eksi köpek dişi mıknatıslama yolları esas duruş oylamak kalorifer kazan çizimi stereofoni lazer teknolojisi kalemtıraş deniz otobüsü nâkil anı tarihi huysuz bilgi şöleni kayaç aşınması metretul uluslar arası finansman barkod pompa kooparatifler camlarla yüzey genel muhasebe küflü kamu yararı kükürtdioksit yugoslavya aile ile ilgili çocuk şiirleri çocuk hakları lazer ışığı apriori ekonomik sistem buluş yoluyla öğrenme yarı açık ceza evi elektromıknatıs ve çekim alanı fabl türleri planya tezgahları katot sarıkamış yolun sonu binbaşı lütfi istanbul un adı konvoy dil anlatım ödevleri bankacılık teorisi 2. mertebeden lineer diferansiyel denklemlerin seri çözümleri pratisyen fas bayrağın doğuşu kristal yelkenli zübde staj sekreterlik text inşaat stajı fen bilgisi deneyleri zemberekçi azdırma şemdin ülkelere göre hedef pazar presen tense ara cümle şekerlenmek hidro elektrik ve termik santraller


TÜRK BASININDA SAĞLIK HABERCİLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 146141 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Türk Basınında Sağlık Haberciliği
Ebru Kamanlıoğlu
Ege Üniversitesi
Tür: Ödev
Tarih: 2002

İhtisas Gazeteciliği Dersi
Araştırma Konusu
Yrd. Doç. Dr. Selda Akçalı


TÜRK BASININDA SAĞLIK HABERCİLİĞİ

Sağlık habercisi, basın kuruluşlarında kamuoyunu sağlık alanıyla ilgili her türlü gelişme konusunda aydınlatma amacıyla görev yapan, konusunda uzman basın mensubudur. Türkiye’de gerek yazılı gerekse görsel medya kuruluşlarında sağlık haberciliğinin geçmişi birkaç yıl öncesine dayanmaktadır. Muhabirlik mesleğinin önemli ihtisaslaşma alanlarından biri olan sağlık muhabirliği, ülkemizde son zamanlarda tartışılmaya başlanan bir kavram olmasına karşın, ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde spesifik olarak gelişimini tamamlamıştır ve bugün bir ihtisas alanı olarak birçok basın kuruluşunda “sağlık muhabiri” sıfatıyla bu alanda uzmanlaşmış kişiler görev yapmaktadır. Bununla birlikte yurtdışında sadece yazılı basın değil kitle iletişim araçlarının tamamı sosyal sorumluluk misyonuyla yürütülen birçok kampanyada eşgüdümlü çalışarak görevlerini yerine getirmektedir.

Dış ülkelerde sağlık ve medya ilişkisi nasıl?

Kitle iletişim araçlarından eğitim amaçlı yararlanmaya yönelik çalışmalara hemen her ülkede rastlamak mümkündür. Gerek sağlıkla ilgili bir konuda halka haber ya da bilgi ulaştırmak, gerekse kampanyalar çerçevesinde halkın katılım ve desteğinin sağlanması için bu araçlar yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Ülkelerin sağlık sorunları ve öncelikleri doğrultusunda işlenen konular farklılık göstermekle birlikte ana amaç değişmemektedir. Gelişmiş ülkelerde daha çok kronik hastalıklar, yaşlılık, AIDS ve yaşam kalitesinin yükseltilmesine yönelik konular işlenirken, gelişmekte olan ülkelerde bulaşıcı hastalıklar, kişisel hijyen, ana ve çocuk sağlığı gibi konular daha fazla ele alınmaktadır.

Örneğin Singapur’da Aile Yaşamı Eğitim Programında (FLEP) öncelikle televizyon, ikinci öncelikle de gazeteler kullanılmış ve bunlar sinema, radyo, dergiler vb...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.