abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders fabrikacı ilk okul 3. sınıf testleri ahmet hikmet müftüoglu akdeniz bölgesi beşeri özellikleri dendrolojist nedir kovaryans analizi eşitçi palamar pek başlı sürücülük büro yönetimi staj eksi uç etiketlemek karcığar sivi hazırlama sami bey yer bilimci ihya olmak eksik artık müzik eğitimi matkaplar bok kaka tabakçı farklı ülkeler et bilimi ısı ölçümü sıfırlamak giyilme türkiyede iklim ne fayda askeri itaat uyarlamak habersizlik aklî falaka ahmet rasim nemrut rütbe desen dili parmak cocuk amortisman çeşitleri dilin hayatımızdaki yeri ve önemi idari teşkilatlanma insanlarda oksijenli ve oksijensiz solunum meclis plan ve bütçe komisyonu sofracı izzet baysal halk eğitimi bursa ulu camii dilimlenmek riyazet pembe atasözü hikayeleri kavuşmak futbol tarihi karekök tarihi ikinci kosova yöneticilere yönelik eğitim programı geliştirilmesi derlem mevsim hastalıkları deniz canlıları hacim problemleri fiziko kimya ekran bilmeden kimyasal reaksiyonların önemi bağlamak sinir sistemini etkileyen kimyasal maddeler ranza bağırtma ekspoze olumsal veda görümlük triton 9.sınıf fizik konuları ac motorlar sabetay sevi alexander fleming fikren norveç yönetim bilişim sistemleri arızalanma seviye ölçüm sistemleri para ile değil, sıra ile isteri finansal piyasalar deviant behavior beden imgesi şef ping nato dal sınır yöntemi ireland 0 12 yaş cocuklarının gelişim özellıkler yer cekimi kuvveti göz emeği ali nezih prosestat gürültü kirliliği


ANARŞİZM NEDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 146276 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

PEKİ ANARŞİZM NEDİR?
Nispeten olumlu bir çerçeve içinde insan doğasının özü itibariyle iyi olduğunu ve insan yaşamında karşılaşılan kötülüklerin temelde insan üzerindeki kontrolden ve politik baskıdan kaynaklandığını savunan siyasi akım
Esas olarak anarşizm, 19. yüzyıldan önce entelektüel bir akım olarak ortaya çıkmış, sonrasında da siyasi bir akım haline bürünmüştür. Toplum içindeki kontrolün ve siyasi baskının ortadan kaldırılmasını isteyen, devletin ve insana karşı baskı kuran tüm kurumların (din, gelenekler…) insan için en büyük düşman durumunda bulunduklarını söyleyen ve bireylerin gereksinimlerini karşılamak ve ideallerini gerçekleştirmek için kendilerini bir toplum içinde diledikleri şekilde düzenlemeleri gerektiğini söyleyen siyasi bir öğretidir.
Bu öğretide devlet başta olmak üzere tüm baskı unsurları reddedilir. Bu yüzendedir ki kiliseyi de dini temsil ettiği ve bireyler üzerinde zorlayıcı etki bulundurması gerekçesiyle kabul etmemektedir.
Toplumsal kötülüklerin en büyük nedeni devlette aranmaktadır. Anarşistler ister monarşi, ister parlementer demokrasi, isterse devrimci diktatör olsun bütün devlet yapılanmalarına karşıdırlar. Toplumun yukarıdan aşağıya doğru örgütlenmesi yerine, aşağıdan yukarıya doğru gerçekleşmiş, baskıcı kurumların bulunmadığı gönüllü kooperasyon sisteminin mevcut olması gerektiği savunulmaktadır.
Anarşizmin ortaya çıktığı dönemi göz atıldığında Avrupa’nın 19. yüzyılda içinde bulunmuş olduğu karambol havası göze çarpmaktadır. Öyle ki bir yandan ulusal birlik hareketlerinin hız kazanması, isyanların ve savaşın yaşanması, işçi sınıfında görülen sosyo-ekonomik koşulların yetersizliği durumu hakimdi. Yine bu sırada monarşiye karşı parlamenter bir düzeni benimseme arzusuna kapılan burjuvalar bulunmaktaydı. Burjuvalar işçi sınıfını 16-18 saat gibi oldukça uzun saatler çalıştırmalarına karşılık düşük ücretlere madur edilmeleri toplumun o günkü durumunu gözler önüne sermektedir. Kapitalizmin acımasızlığı işçi sınıfının sömürünün batağına günbe gün sürüklemektedir.
İşte bu noktada devletin, insanoğlunun tüm mutsuzluklarının kaynağı olarak sunulması anarşistleri bu mutsuzluk kaynağının yok edilmesinin inancına doğru götürmüştür. Anarşistlere göre halk ayaklanmaları devletin hiçbir kalıntı bırakmamacasına en dibine dek silip süpürmeli ve bürokrasinin boyunduruğundan kurtulan insanoğlu Akıl ve Ahlak esasları üzerine oturtmalıdır ki bu sayede ancak Özgür olabilecektir.
Şimdi de anarşist düşüncenin bilinen 3 çeşidine değinelim.
1- KOLLEKTİVİZM
2- ANARŞİST KOMİNİZM
3- ANARKO SENDİKALİZM
Üçü de Proudhon’un teorisinin bazı öğelerini içerir. Özellikle federalizmi ve karşılıkçı taraftarlarını 1865’de enternasyonal ile Fransız seksiyonlarını kurmaya iten, işçi birliğine verilen önemi vurgulamaktadır. Ama Bakunin ve 1860’ların sonlarındaki kollektivistler, anarşist yaklaşımı gelişen san...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.