abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders alevle yüzey sertleştirme ısıl işlemi david ricardo stratejik liderlik gard kafasını toplamak atomu ilk kim buldu yeryüzü şekilleri futbolda ısınma çelik proje metin ve zihniyet varsıllaşma muhtemel olmak fair-play basit sarkac fuel oil korniş hikaye özeti konaklama işletmeleri optikle haberleşme cirit sporunun özellikleri doğram fecir güneşin hayvanlar üzerindeki etkisi büyüklenme kardaş doğurarak çoğalan hayvanlar ikirciklik silindirler hakem depozito müşavirlik feodal toplumdan yirminci yüzyıla mil çeşitleri atılmak akşehir 9 sınıf kimya polonyum rönesans ve reformları doğacılık ortopedist five on a treasure ısland yağdırma meymenetsiz uv spektrofotometre çizgi resim osmanlıda ordu ürettiklerimiz ideolog plâka hava kirliliğinin çözüm yolları aile ve aile tipleri üzerine bir inceleme dolma biber birleşmiş milletler günü her nedense kalemis boş koymak satıcı moment denge çok görmek mevlana celalettin rumi açtırma müsvedde cumhurbaşkanlarımız formen telâş roma tarihi devleti yönet demokrasi çeşitleri kandırma acil çağrı atatürk ve demokrasi elbise kaynak türleri klasik özgeçmiş asap tarihi eserleri koruma televizyon icadı kahve otomatı friedrich schiller haydut bitkilerin büyümesi soru sorma teknikleri must mustnt tartışma nedir grup psikolojisi akciğerlerin görevleri nelerdir. gelenekli nüans kurt levin anayasası olmayan ülkeler kurum kültürü vida integral hacim araştırma yöntemleri cropwat inşaat dış kaynak mahmut yesari atatürkün eserleri fazlalaşmak deneme sınavı


BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ VE EMEKLİLİK YATIRIM FONLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 146277 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ VE EMEKLİLİK YATIRIM FONLARI
SPK’nın anılan kanun çerçevesindeki görev ve yetkileri, emeklilik yatırım fonlarının kuruluş ve faaliyet esasları ile ilgili düzenleme, gözetim ve denetim konusundadır.
Bu görev ve yetkileri teknik olarak ifade etmek gerekirse emeklilik yatırım fonlarının kuruluş sürecinden başlayarak;
- Organizasyon yapısı,
- İç denetimi ve bağımsız denetimi,
- Muhasebe, belge ve kayıt düzeni,
- Katılımcıların bilgilendirilmesine ilişkin esaslar,
- Yatırım fonu paylarının kayda alınmasına ilişkin esaslar,
- Fon türlerine ve portföy sınırlamalarına ilişkin ilkeler,
- Fon portföyündeki varlıkların değerlendirilmesine ve saklanmasına ilişkin esaslar,
- Fonların birleştirilmelerine ve devirlerine yönelik esaslar,
SPK tarafından düzenlenecektir. SPK emeklilik yatırım fonlarının günlük olarak gözetimini yapmanın yanısıra, belirtilen kanun gereği yılda bir defa olmak üzere emeklilik yatırım fonlarını denetleyecektir.
Bireysel emeklilik sistemi yasal altyapısı ve sistemde yer alan kurumların niteliği itibariyle, ekonomik, sosyal ve siyasi istikrarın sağlandığı makroekonomik koşullarda, emeklilik döneminde ek bir gelir sağlanarak refah düzeyinin yükseltilmesi, ekonomiye uzun vadeli kaynak yaratarak istihdamın artırılması, ekonomik kalkınmaya katkıda bulunulması, sosyal güvenliğin kapsamının genişletilmesi, kamunun sosyal güvenlikten kaynaklanan yükünün azaltılması ve mali sektörde uzun vadeli fonların artarak kurumsal yatırımcıların gelişmesi ve sermaye piyasalarının derinleşmesine üst düzeyde faydayı sağlayabilecek şekilde dizayn edilmiştir.
Ancak bu sistemin başarılı olabilmesinde 4 temel hususun özellikle vurgulanması gerekmektedir. Bunlar;
- teşvik mekanizmaları
- güvenlik
- şeffaflık, başka bir deyişle kamunun doğru aydınlatılması ve sistemin iyi tanıtımı
- maliyet konularıdır.
Günümüzde gelişmiş ülkelerin yanısıra, sosyal güvenlik alanında reform gerçekleştirmiş ülkelerin birçoğunda özel emeklilik fonlarının sermaye piyasalarındaki en önemli kurumsal yatırımcılardan birisi olduğu görülmektedir. İngiltere, ABD, Hollanda gibi ülkelerde özel emeklilik fonlarının portföylerinin milli gelire oranı %60’ların üzerindedir. Emeklilik fonlarının ülke ekonomilerinde önemli bir yeri olmasına bağlı olarak bu fonlar en üst düzeyde teşvik edilmektedir.
Tüm dünyada özel emeklilik fonlarının gelişebilmesinde en önemli unsur vergisel teşviklerdir. Ülkemizde, sisteme önemli düzeyde vergi teşvikleri getirilmiş olmasına rağmen, Gelir Vergisi Kanunu’nda yapılacak düzenlemeler ile öncelikle ödenecek katkı paylarının vergiden indirim oranının Bakanlar Kurulu kararı ile %10’dan %20’ye yükseltilmesinin, indirimin yıllık olarak asgari ücretin yıllık tutarını aşamayacağına ilişkin hükmün kaldırılmasının, özellikle sistemin esas olarak hitap ettiği orta-üst gelir düzeyindeki...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.