abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders banka genel yetenek sınavı en büyük penis hemşirelik jeolojisi sözsüz 3 boyutlu çalışma basit eşitsizlikler cevre temizliği bükülmek musul demir gibi iş hukukunun temel kavramları anathema tedricen yapılandırmacılık okratoksin yılancık anakart resimleri iletki boşa almak müjdeci maddenin yapısı ibda astım kontekst mesire rüzgârsız atatürk ve kadın hakları rüzgar aşınımı iş değerlemesi albay yarı gece düşüklük kesirli problemler 1919-1923 gusletme huylu ahşap süsleme iso 9001 Eski Dünya turan dolmuş uçak beyaz diş özet sosyoloji ders notları ferhat ile şirin kimyasal tepkime kediler ayni yilda kac kere hamile kalabilir fiziksel dağıtım talep etmek ön yüzbaşı iş görmek tuz tahtalı örnek cv öz geçmiş seda ölçekler özleştirmek nikelaj kaplama para tarihçesi eser stator türkçe ile ilgili atasözleri hükümet hastane enfeksiyonu faset siliş mıknatısın kullanım alanları vinç imalatı yer mantarı işletme nedir elektriği kim buldu eğitimin önemi türkiyede merkezi idare örgütü canlı ve cansızlar örgüt temel harf 11 eylül sonrası abd politikası spss yorumla dwdm sosyal bilimler atatürk dolgunluk sera gazları eş anlamlı sözcükler futbol antrenman tedbirli oyun masası bitki üreme turşucu abur cubur diary halı planları uluslararası ticarete ahşap esaslı levhalar oldu basınç düsürme ve ölçüm ıstasyonları içe bakış monte cristo kontu john dewey akalar


FEMİNİZM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 146319 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

FEMİNİZM


Bugün üzerinde en çok tartışılan konulardan biri de bilindiği gibi feminizm hareketidir. Bu konuda da yeterince bilinmeyen diğer olaylarda olduğu gibi önyargılar vardır. Bunlardan bazıları aşağıda örneklenmiştir:
• Böyle bir akım kadınların ipleri ele almak istemesi sonucu çıkmıştır.
• Bu konunun üzerinde sık sık durulması bu hareketten ekonomik çıkarlar sağlamayı hedefleyen çevreleri düşündürmektedir.
• Yapılmaya çalışılan anlaşılamamıştır.
• Bu hareketin geçmişi yoktur.
• Bu konuda yapılan şeyler bir türlü anlaşılamamıştır.
• Feminizm tatminsiz, amaçsız ve/veya erkek düşmanı kadınların ortaya attıkları bir saçmalıktır.
Bu önyargılar kişinin yetiştiği çevresine, aldığı eğitime, yaşam felsefesine göre farklı olmaktadır.

Aslında Feminizm; en kısa tanımıyla, toplumda kadının yararlanacağı hakları çoğaltmak ve erkeğinkine eşit kılmak amacını güden bir düşünce akımıdır.

Bu tanımdan da anlaşılacağı gibi hala tüm toplumlarda kadın erkek eşitsizliği vardır. Artık kadınlar toplum içindeki rollerini ve haklarını istiyorlar. Eşit olarak her şeyden faydalanmak istiyorlar. Bağımsız olmak istiyorlar. Gelenek, görenek, kültür adı altında istemedikleri bir şekilde hareket etmek zorunda kalmak istemiyorlar. Kendileri ile ilgili kararları kendileri vermek istiyorlar.

Bugün kadınlar her ne kadar geçmişe oranla çok daha fazla alanlarda yer alıyorlarsa da dünya genellemesine bakıldığında bu oran çok düşüktür. Gelişmiş ülkelerde Kadın Hakları diğer gelişmemiş veya az gelişmiş ülkelere nazaran daha fazla olabilir veya öyle görünüyor olabilir, ancak dünya gelişmiş ülkelerle sınırlı değildir. Dolayısıyla feminizme karşı çıkılmadan önce diğer ülkelerdeki kadınların durumunu yakından bilmek gerekir. Günümüzde hala kocası öldüğü için onunla birlikte ölmesi gereken kadınlar var. Hala evlilik esnasında bir başka bir erkek tarafından cinsel yönden tatmin edilebilir düşüncesiyle sünnet edilen kızlar, kadınlar var. Bu korkunç olay kadınların seksten zevk almasını önlemek ve bu şekilde sadakatini sağlamak amacıyla yapılıyor. Bu sünnet olayı bilindiği erkeklerin sünnet olayına benzemiyor. Kızlar veya kadınlar, bu sünnet olayı ile bir ömür boyu (gelenek, görenek adı altında) cinsel hadımlığa mahkum ediliyor.

Hala bazı ülkelerde 10 yaşındaki kızlar çeşitli sebeplerden dolayı kendilerinden çok yaşlı erkeklerle evlenmek zorunda bırakılıyor. Bu evliliklerden doğan çocukların yarısı, anne henüz gelişmemiş olduğu için ölü doğuyor ya da ölüyorlar. Bu ve bunun gibi örnekleri çok artırabiliriz.

İşte feminizmin amacı; bu gibi kadınları doğrudan ilgilendiren ve etkileyen olaylarla mücadele etmektir.


Feminizm Hareketi Neden Başladı?

Dünya nüfusunun yarısını teşkil eden kadınlar, erkekler tarafından gerçekleştirilen ve kendilerini doğrudan etkileyen olaylara bir tepki oluşturmaları, bunu orta...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.