abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders magna carta boy pos amirallik promotion, career development son kuslar internet gelişimi bilge iç tehdit unsurlarının hedefleri programlı uluslararası taşımacılık ingilizce magazin dergisi çömlek 1996 öss fizik ölüm emri canlı çeşitleri kils editörlük öyle öyle boyama sinir sistemi hormonları kalite geliştirme faiz hesaplamaları hafit galile kimdir sabun ağacı karasal iklim ihtisap yüzölçümü so neither teknoloji fen matematik sanat sosyal ilişkileri ay kamu kavramı aliminyum atatürkün hangi özelliğini canlılar ile ilgili grafik soru geçiştirmek kaynak yontemleri cellât gibi tereddütle başını duman almak sınır taşı mavi kus temdit Egeli reaksiyona giren malzemeler yoneticinin gorevleri kristal yapı yalan yere (yemin etmek) ateşlemek kavuşulma kontaktörler yazılı edebiyat tura 2. murat dönemi fetihleri 93 harbi atlantıs dominant amish felsefeci dervişçe şüphe etmek çekirdek reaksiyonları söylevci artık değer teorisi polis okulu iç anadolu bölgesi islamiyetin doğuşu ve yayılışı ambalaj sektörü sadet aydin activity based costing 1. beş yıllık kalkınma planı hukuk kuralları ve diğer sosyal kurallar arasındaki farklar 657 kanun endüstri mühendisliği stajı microsoft excell erken islam kantar kolu desilitre agıt muhallebi sarsma türk yönetim teknikleri çocuksu jandarma resım galibarda phrasal verbs ders anlatım teknikleri malzeme taşıma pentatlon aile ile ilgili türk atasözleri iso 9000 çanakkale geçilmez ağrı kesici ada çayı turizm pazarlamasının çevre elemanları şairlerimiz atmosfer tabakalarınin şekli ıktisat dünyanın ekseni


VEREM SAVAŞ HAFTASI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 147058 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

VEREM SAVAŞ HAFTASI
İnsanların sağlığı için en tehlikeli hastalıklardan biri de veremdir. Verem hastalığına halk arasında ince hastalık, tıp dilinde tüberküloz denir. Bulaşıcı bir hastalık olan verem mikrobunu Robert Koch adında bir Alman doktoru bulmuştur. Onun için verem mikrobuna Koch Basili denir.
Bu mikrop insan vücuduna solunum ve sindirim yoluyla girer. Çabuk fark edilip önlem alınmazsa vücudu kemirir, zayıflatır. Ölüme neden olur.
Mikroplar hangi organa yerleşirse hastalık o organın adı ile anılır. Akciğer veremi, kemik veremi, gırtlak veremi, deri veremi, ilik veremi.. gibi.
Verem, insandan insana, hayvandan insana geçer. En yaygın olanı akciğer veremidir. Tıp bilimi ilerledikçe verem mikrobunu yok edici ilaçlar yapıldı. İnsanları bu hastalıktan korumak için aşılar bulundu. Verem aşısına B.C.G. aşısı denir.
Verem aşısı ülkemizde ilk kez 22 Aralık 1952 tarihinde yapılmaya başlanmıştır. Bu aşıyı sağlık kuruluşlarında bütün insanlar ücretsiz olarak yaptırabilir. Zaman zaman kent, kasaba ve köylerde B.C.G. aşı kampanyaları açılır, aşı yapılır. Bu aşı okullarda öğrencilere de uygulanır. B.C.G. aşısı yapıldığında verem mikropları vücudumuza girse de bizi hasta etmezler. Son yıllarda verem hastalığı ile yapılan savaş başarıya ulaşmış, hastalık önemli ölçüde azalmıştır.
Yurdumuzda veremle savaşmak, kişilerin vereme yakalanmasını önlemek, hasta olanları sağlığa kavuşturmak amacı ile Verem Savaş Dernekleri kurulmuştur..verem Savaş Dernekleri; halkı verem tehlikesine karşı uyarır. Onları bu konuda aydınlatır. Hastalanmamak içi neler yapılması, nelerin yapılmaması konusunda bilgi verir.
Veremli hastaların sanatoryum denilen verem hastanelerinde iyileştirilmelerini sağlar. Ayrıca zayıf yapılı, kolaylıkla vereme yakalanabilir kişilerin prevantoryum denilen dinlenme yerlerinde bakımlarına yardımcı olur.

VEREMDEN KORUNMAK İÇİN ALINACAK ÖNLEMLER
1. Havasız yerlerde kalmamalıyız.
2. Dengeli beslenmeliyiz.
3. B.C.G. verem aşısını yaptırmalıyız.
...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.