abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
ÇOCUK VE SUÇ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 147072 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ÇOCUK VE SUÇ
HAZIRLAYAN: IMDAT TAHIROGLU
Yazar "Çocuk ve Suç"da isminden de anlasilacagi gibi çocuk ve suçu; çocugu suça iten etkenleri, ailenin çevrenin ve egitimin rolünü arastiriyor. Çocuk suçlariyla ilgili bilgiler verip, konu ile ilgi yapilan çalismalarin setezini yapiyor. Çocugun kalitim, bedensel ve zihinsel özelliklerini de için içine katarak çözüm önerilerinde bulunuyor.
Kitap; B.M. Çocuk Haklari Bildirisiyle basliyor. Buna göre her çocuk:
- Sefkat, sevgi ve anlayis görme hakkina
- Yeterli beslenme ve anlayis görme hakkina
- Parasiz egitim hakkina
- Oyun eglence hakkina
- Bir isim sahibi ve bir ülkenin vatandasi olma hakkina
- Olaganüstü durumlarda yardim görmede öncelik hakkina
- Topluma yararli olacak sekilde yetisme hakkina
- Uluslararasi baris ve Evrensel kardeslik bilincinde gelistirme hakkina
- Bütün bunlarda, Renk, Irk, dil, din farki gözetmek için yararlanma hakkina sahiptir.
Insanlarin üzerinde ittifakla anlastiklari tek konu, çocuklarin toplumun gelecegi oldugu gerçegidir. Insanin en çok sevdigi sey çocuklari olmasina karsin yeryüzünde milyonlarca çocuk açligin ve yoklugun pençesinde kivranip can vermekte, savaslarda ölmekte ve çocuklugunu yasamadan suç"a, cezaevlerine düsmektedir. Yapilan arastirmalar "Suçlu çocuk yok, ancak suça itilmis çocuk var" tarzini dogruluyor. O halde hayatinin baharinda kiragi yiyen çocuklarin durumu nasil düzeltilecek.
Insan sosyal bir varlikltar. SOsyal bir çevrede dogar çevrenin sartlariyla sekillenir Toplmca kazilmis din, ahlak ve hukuk gii üstyapi kurallarina uyar. Toplumca kedine verilen görevleri yerine getirir.
Hiçbir çocuk sosyal veya sosyal olarak dünyaya gelmez. Çocuk üç aylikken anlam vermeye baslar. Çocugun bu seviyeden sonraki gelisimi ailenin kendisine verecegi telkinlerle egitimle; terbiyeyle, motivasyonla sekillenir. Ailede sosyali iliski iyiyse, çocuk da motize ediliyorsa çocuk sosyal bir insan olarak büyür. Ama ailede sosyal iliskiler çok zayif ve çocugun aktivitelerini örnek alabilecegi kimse yoksa çocuk körelir. Böyle çocuklarin yardima ve rehberlige ihtiyaçlari vardir.
Her toplumda anti-sosyal davranislarda bulunanlara toplumsal yada husuksal müeyyideler uygulanir. Suçluluk kisini, bireylerin karsisina çikaran bir çatismadir. Istenmeyen bu çatisma yani suç olgusu, Kriminolojisi, yani suç olani incelenen ve suçluyu topluma kazandiran bilimi dogurdu. Sanayilesmenin bir neticesi olarak suç oranlari, nüfus artis oranlarinin önüne geçmistir.
Çocukluk döneminde fert sosyallesmeyi tamamlayamadigi için suç islenebilir. Çünkü henüz neyin suç neyin suç olmadigini bilmiyordur. Çocuklarin çogu komsularin bahçesindeki meyvelerden izinsiz koparmistir.
Ergenlik döneminde ise suça yönelten etkenler hizli bir bedensel ve ruhsal degisimden, kalitimsal nedenlerden, zekadan kaynaklanacagi gibi, yanlis egitim, yetersiz sevgi ve sefkat de olabilir. Degisen diger yargilari, ahlak kurall...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.