abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders tasfiyeci şufa basınç ölçme metotları 1 tbmm nin özellikleri ozonlama dönem ödevi kapağı polivya yarı iletkenler sarı bez denetim masası öğeleri öğrenci merkezli eğitim stratejik yönetim unsurları sofi yabansı dort zamanlı motorların calısma prensıplerı control regulation turkey pişik rulet uzay ve teknolojinin yeri ve önemi mülki idare lehimleme ve baskı devre çıkarma kalkan böcekleri selefon post plate kooperatifçilik breş anka kuşu müsademe oks biyoloji tozlaşma olayı çehov ve maupassant tarzı hikayeler kimi ki eki cumhuriyet bayramı madencilik anlatım ve özellikleri işletmelerde performans ölçümü beden eğitimi kuralları tatlıca sıkılmak yerindelik wbc tahta ayakkabı 9.sınıf fizik konuları damatlık dostane müzikte çok seslilik nedir namazın kılınışı dokunmak çin seddi analatik karmak et oburlar hijyen uygulamaları 19. yy osmanlı devletinde savaşlar 19.yüzyıl sosyoloji biyoloji slaytları melânkolik bitkiler.olmasaydı ne olurdu okuma yazmaya hazırlık pıtrak pleistosen itiş geç kalmak arzu arabaların motor sistemi risk yönetimi ateş nasıl bulundu yasama yetkisi terilen tak tak tarifsiz tonik ihsaniye dış kulak volga nehri saygın iran halifeler enfarktüs 11. ve 12. yuzyıllarda islamiyet ve türk kültürü winzip donatım ege üniversitesi hazırlık sınavı sıçan otu aralamak ikiz anlam ışığın önemi reflü hoşgörü fiziksel ve kimyasal değişim istanbulun önemi davetiye kartları gunluk plan business kare dik prizma [geometri] önce ekmek döner kule batı edebiyatında tiyatro ve türleri


SEÇME ATASÖZLERİ VE ELEŞTİRMELİ AÇIKLAMALARI*


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 147136 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SEÇME ATASÖZLERİ VE ELEŞTİRMELİ AÇIKLAMALARI*
Türkçe’mizde atalar sözü denilen birtakım sözler vardır ki bunlar, bir ulusun geniş halk kitlelerinin yüzyıllar boyunca yaşadığı deneyim, gözlem ve bunlardan doğan düşüncelere dayanan; genel kural ve düstur niteliği taşıyan veya bir doğruyu ortaya koyan; söyleyeni unutulduğu için halkın ortak malı olan; kısa, özlü ve kalıplaşmış; içinde yargı bulunan bir tümce değerindeki sözlerdir. Türkçe’de bu tür sözler atasözü ya da atalarsözü denmesinin nedeni bu sözleri, sözüne güvenilir ataların, büyüklerin ve bilge kişilerin söylediğine inanılmasıdır. Günümüzde Türkçe’de kullanılan bazı atasözlerinin çok uzun bir geçmişi vardır. Sözgelimi bugün “Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur” diye kullanılan atasözü, 900 yıl önceden kalma Kaşarlı Mahmud’un Divanü Lügati’t Türk adlı sözlüğünde “Tag taga kafışmaz, kişi kişigga kafışır” biçiminde yer alır. Bunun gibi “Aç ne yemez, tok ne demez”, “Baba ekşi elma yer, oğlunun dişi kamaşır” gibi atasözleri de o zamanlardan günümüze gelebilen atasözleridir. Bu örnekler, kimi toplumsal tecrübeler ya da yaşam denemeleri sonunda erişilmiş gerçeklerin, ilk söylendikleri yerlerden çok uzaklarda ve o çağlardan çok sonraları da değerlerini yitirmediklerini bize öğretir. Ama bu yargı bütün atasözleri için doğru olmaz.Atasözleri arasında çelişkili yargıları bildirmiş olanların bulunması, onları söyleyenlerin her zaman belli bir konu üzerinde aynı kanıda olmadıklarını gösterir. Halk edebiyatının her türünden ürünler gibi atasözleri de oluşup geliştikleri çevrelerin ve çağların düşünüş ve davranışlarını dile getirmişlerdir. Atasözlerini her çağ kendi ilerlemesine engel olmadığı ölçüde benimsemeyecek ve yaşamının hemen hemen her alanında kullanabilecektir. Bilindiği gibi öğüt vermek, örnek göstermek, bir savı güçlendirmek, görüşümüzü kısa yoldan anlatmak için atasözlerine başvurunuz.
Son yollarda halk edebiyatı sahasında bilimsel eserler yayınlanmaya ağırlık veren Akçağ Yayınevi, atasözleriyle ilgili olarak yukarıda temas ettiğimiz konulara değinen “Seçme Atasözleri ve Eleştirmeli açıklamaları” adlı bir kitap yayınladı. Kitabın yazarı Şöhret Türkmen Aktaş, bu çalışmasında basın dünyamızda çok bulunan atasözleri sözlüklerinden farklı bir ürün ortaya çıkartmak istemiştir. Çünkü akademik düzeydeki birkaç “Atasözleri Sözlüğü” çalışmaları dışında hazırlanan bu tarz eserlerde, en yaygın atasözlerinin en genel anlamıyla bir paragraflık açıklamasından oluşan atasözleri sözlüklerinin çalışma yöntemi ve kapsamı aynıdır. Bu eserde ise, bir atasözünden hareketle bir metin yazılmaya; o metnin içinde ele alınan atasözünün anlamına dayanan düşünceler üretilmeye, bu düşünceleri olumlu ve olumsuz yönleriyle eleştirilmeye özen göstermiştir.
Bu çalışmada bulunan ve her birinin incelendiği 2110 atasözünden 213 tanesi seçilmiştir.Seçilenlerin tüm atasözlerini karakterize ettiği düşünülmüştü...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.