abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders iştihar kasaba şantiye staj defteri usandırıcı fotosentez nedir prokaryotik hücre yapısı pırasa çakıllı akışkanlar mekaniği inkâr gülünçlük öteleme işletmelerde misyon ve vizyon yahya kemal beyatlı nın hayatı beyoğlu atatürkün eğitimle ilgili sözleri klasik türk müziği fiber optik türkiyenin tarihi eserleri alçaltma ingilizce tiyatro metni et balık kurumu sumen uğur çelebi dedemin evi beyaz yele özeti yol erkân ters türs anî yalancı dünya elektronik work sapak boş vermek gümüşü anlatımda açıklık melek trafik yıllık plan 11 esnekleşme lig tv aspergillus tesettür ibrahim mürsel uygunluk bileşik faiz hesaplama özlem kafaca killer bahariye otel yönetim anlaşması manidar 19 mayıs gençlik ve spor bayramı enjeksiyon tarihcesi lise açıköğretim 657 devlet memurları kanunu demokratik tarihsel gelisimi eflâk örgütlenmek gastroenterit baki ve gazeli ufak şeyleri dert etme akademik makaleler bomba yoğunlukölçer sap gibi sanitasyon atıştırma pirinç döküm güreş prokaryotlar toplam kalite yönetimi kalite çemberleri endüstri işletmeleri kalite çemberleri uygulaması tırtıklı çiğdem bütün sular tuzlu olsa komedi tiyatro 1980 darbesi mimar sinanin eserleri alternatif akım devre analizi mikro ekonomi nedir atatürk as a leader 10 kasım ile ilgili yazı lisansüstü türkiyenin cumhurbaskani sürgülü karartma geceleri hurmalık necati cumalı karenin tarihi head up display metfun demiryolu teknoloji taze 16 bağımsız türk devleti anlatımda anlatıcı ay dönümü coğrafya toprak çeşitleri adam gibi mitakondri zayıflama tütün zaman geliş


SEÇME ATASÖZLERİ VE ELEŞTİRMELİ AÇIKLAMALARI*


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 147136 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

SEÇME ATASÖZLERİ VE ELEŞTİRMELİ AÇIKLAMALARI*
Türkçe’mizde atalar sözü denilen birtakım sözler vardır ki bunlar, bir ulusun geniş halk kitlelerinin yüzyıllar boyunca yaşadığı deneyim, gözlem ve bunlardan doğan düşüncelere dayanan; genel kural ve düstur niteliği taşıyan veya bir doğruyu ortaya koyan; söyleyeni unutulduğu için halkın ortak malı olan; kısa, özlü ve kalıplaşmış; içinde yargı bulunan bir tümce değerindeki sözlerdir. Türkçe’de bu tür sözler atasözü ya da atalarsözü denmesinin nedeni bu sözleri, sözüne güvenilir ataların, büyüklerin ve bilge kişilerin söylediğine inanılmasıdır. Günümüzde Türkçe’de kullanılan bazı atasözlerinin çok uzun bir geçmişi vardır. Sözgelimi bugün “Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur” diye kullanılan atasözü, 900 yıl önceden kalma Kaşarlı Mahmud’un Divanü Lügati’t Türk adlı sözlüğünde “Tag taga kafışmaz, kişi kişigga kafışır” biçiminde yer alır. Bunun gibi “Aç ne yemez, tok ne demez”, “Baba ekşi elma yer, oğlunun dişi kamaşır” gibi atasözleri de o zamanlardan günümüze gelebilen atasözleridir. Bu örnekler, kimi toplumsal tecrübeler ya da yaşam denemeleri sonunda erişilmiş gerçeklerin, ilk söylendikleri yerlerden çok uzaklarda ve o çağlardan çok sonraları da değerlerini yitirmediklerini bize öğretir. Ama bu yargı bütün atasözleri için doğru olmaz.Atasözleri arasında çelişkili yargıları bildirmiş olanların bulunması, onları söyleyenlerin her zaman belli bir konu üzerinde aynı kanıda olmadıklarını gösterir. Halk edebiyatının her türünden ürünler gibi atasözleri de oluşup geliştikleri çevrelerin ve çağların düşünüş ve davranışlarını dile getirmişlerdir. Atasözlerini her çağ kendi ilerlemesine engel olmadığı ölçüde benimsemeyecek ve yaşamının hemen hemen her alanında kullanabilecektir. Bilindiği gibi öğüt vermek, örnek göstermek, bir savı güçlendirmek, görüşümüzü kısa yoldan anlatmak için atasözlerine başvurunuz.
Son yollarda halk edebiyatı sahasında bilimsel eserler yayınlanmaya ağırlık veren Akçağ Yayınevi, atasözleriyle ilgili olarak yukarıda temas ettiğimiz konulara değinen “Seçme Atasözleri ve Eleştirmeli açıklamaları” adlı bir kitap yayınladı. Kitabın yazarı Şöhret Türkmen Aktaş, bu çalışmasında basın dünyamızda çok bulunan atasözleri sözlüklerinden farklı bir ürün ortaya çıkartmak istemiştir. Çünkü akademik düzeydeki birkaç “Atasözleri Sözlüğü” çalışmaları dışında hazırlanan bu tarz eserlerde, en yaygın atasözlerinin en genel anlamıyla bir paragraflık açıklamasından oluşan atasözleri sözlüklerinin çalışma yöntemi ve kapsamı aynıdır. Bu eserde ise, bir atasözünden hareketle bir metin yazılmaya; o metnin içinde ele alınan atasözünün anlamına dayanan düşünceler üretilmeye, bu düşünceleri olumlu ve olumsuz yönleriyle eleştirilmeye özen göstermiştir.
Bu çalışmada bulunan ve her birinin incelendiği 2110 atasözünden 213 tanesi seçilmiştir.Seçilenlerin tüm atasözlerini karakterize ettiği düşünülmüştü...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.