abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders trigonemetri besmele Ari dil sokak ametist ekstra fonksiyonlarin kullanildigi yerler feodalizm mantar infeksiyonu ad kökü neden rüya görürüz ellinci atatürk için söylenmiş özlü sözler reşat nuri güntekin yeşil gece orhan kemal eserleri tig kaynak dersleri canlılar üzerindeki etkisi gâvur dış kaynaklardan faydalanma kalıcı türkçe ile ilgili söylenmiş güzel sözler pozisyonlar cesur yürek doğal afetlerin verdiği zararları eyvan büyük umutlar kitap özeti 2. yeniciler boş söz bio esri prehistorya sentetik kamış kemik hurdacı second degree equations donanım kartları sabit oranlar tahliye siliniş kitap okuma alışkanlıkları bağı kombinasyonlar iade etmek piknik patır patır gazetecilik tarihi tınaz tuncelinin çok göç verme nedeni mause nedir çokluk saz 9 sınıf kimya son kuslar kakmalı yardımseverlik ile ilgili sözler kalaycı pseudoplastik dimmer anahtar devresi 6p aslan ile yunus gelenekler koyunun bulunmadığı yerde keçiye Abdurrahman çelebi derler sıyanet etmek fen bilgisi ve teknoloji öğretimi 400 metre koşusu Neptün Müslüman şefaat sosyal eylem göz yaşı capital market policy for turkey travers ahilik çağrışma şehvetli trıgonometrık fonksiyonlar tül döngü şımartma bara makina proje halel sığlaşma fark atmak basketbolda top sürme newton hareket psikopati yumurta ile çoğalma gül suyu yapılışı karabaş devlet sektörü ve özel sektör arasındaki farklar eski meslekler bilim ve teknik maximum fonksiyon fondöten muttasıl ilinek bireysel marka olma mil çapı hesabı diyecek


AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE SİYASİ İLİŞKİLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 7 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 147359 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AVRUPA BİRLİĞİ VE TÜRKİYE SİYASİ İLİŞKİLERİ
Avrupa Topluluğu 1951 Paris Antlaşması ile kurulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu ve 1958 Roma Antlaşmaları ile kurulan Avrupa Ekonomik Topluluğu EURATOM’ dan oluşmaktadır.
AT - Türkiye ilişkileri 3 Temmuz 1959’da Ortaklık Başvurusu ile başlamıştır. Askeri rejim ilişkileri aksattıysa da 1963 Ankara Antlaşması , Ortaklık Antlaşması olarak imzalanmıştır. Ankara Antlaşması, Türkiye – AET (Avrupa Ekonomik Topluluğu) ilişkilerinin nasıl ve ne şekilde hangi amaç için ve hangi takvimle yürütüleceğini belirlemektedir .
14 Nisan 1987’de Türkiye’nin resmen tam üyelik başvurusunda bulunmasıyla ilişkilerde daha ileri bir aşamaya erişilmiştir. Ankara Antlaşması ve Katma Protokol çerçevesinde tam üyelik başvurusu sonrasında ilişkilerin daha sağlam bir zeminde gelişmesini sağlamıştır. Türkiye, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği’ne 1 Ocak 1996 tarihinde fiilen geçmiştir .
1999 Helsinki Zirvesi’nde Avrupa Birliği Türkiye’ye aday ülke statüsü tanımıştır. Bu statü ile birlikte gerek Türkiye’nin Avrupa Birliği karşısındaki yükümlülükleri ve gerekse Avrupa Birliği’nin Türkiye karşısındaki yükümlülükleri değişmiş ve artmıştır. Avrupa Birliği genişleme stratejisi kontrollü ve istikrarlı bir büyümeyi hedeflemektedir. Bu anlamda, Avrupa Birliği 1992 Maastricht Antlaşması ve 1993 Kopenhag Zirvesi ile tam üyelik için gerekli şartları belirlemiştir. Maastricht Antlaşması sonrasında değişen Avrupa Birliği vizyonu, anılan kriterler açısından da dönüşüm içermiştir. Ekonomik alanda “ Konverjans Kriterleri “ ve siyasal alanda “ Kopenhag Kriterleri “ adayların tam üyelik için sağlaması gereken koşulları tanımlamıştır .
Bu kriterlerde, Avrupa Birliği’nin halkı Müslüman olan ülkelere karşı adil olmadığı da düşünülmektedir. Yirmi birinci yüzyılın başlarında Avrupa Birliği küçük cumhuriyetlerden (Avrupa Kıtasındaki) hristiyan ve gelişmiş olanlarını içine alırken Müslüman ve geri kalmış olanlarını dışarıda bırakmaktadır. Arnavutluk ve Bosna-Hersek gibi Müslüman ülkelerde, öncelik misyonerlik çalışmalarına verilirken, bu ülkelerin hristiyanlaştırıldıktan sonra Avrupa Birliği çatısı altına alınacağı anlaşılmaktadır.
Türkiye hem Müslüman oluşu ile hem de büyük bir ülkeye ve nüfusa sahip olması nedeniyle, küçük ülkelere dönüştürüldükten ve halkı hristiyanlaştırıldıktan sonra Avrupa Birliği içerisine alınacaktır. Bu nedenle Kopenhag Kriterleri ile böylesine bir dönüşüm kısa zaman içinde tamamlanmak istenmektedir.
Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyeliğindeki bir başka sorun Kıbrıs meselesidir. Avrupa Birliği bu sorunun da kendi çıkarları doğrultusunda çözülmesini istemektedir. Ancak Kıbrıs gerek orda yaşayan soydaşlarımız, gerekse Türkiye’nin güneyinin güven...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.