abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders milli edebiyat dönemi 1500 metre eğitimi açılar önem önlemek iklimlendirme soğutma kimya dönem ödevi mehmet kaplan kültür ve dil cehennem olmak idarî ermenistan zenginliği teknokrasi hücreden organizmaya üstüne kapanmak botanik şiş köfte marmara harita okul ile ilgili kompozisyon pislenme ışık kaynağı saatın tanımı karagöz ve hacivat ağrılı 211 ingilizce okuma parçaları shakespeare devletçi uluslararası muhasebe standartları Yalova kaymakamı nedır 16. yüzyılda matematik boyut analizi yöntemleri vahşetın cagrısı 9. sınıf edebiyat dersi euro öğlen sıra olmak ücret sistemleri kalem pil taş asidi modern taşıma sistemleri resimde endüstri ürünü öz itmeli karabibik kin sıklaşmak avni anıl anket araştırma sulu tarım sigaranın zararları ile ilgili sözler endoskopi bara makina proje atatürkün samsuna çıkışı menkulleştirme hayatın başlangıcı ile ilgili görüşler motorlu su yarışları kompleksli mimar sinan ve hayatı hareketlenmek gırıl gırıl yapay zeka hem otla hem etle beslenen hayvanlar antlaşmalar 657 sayılı yasa akdeniz hayvan türleri kapsız ısı nasıl yayılır istanbuldaki sular damlatılma basınçlı kaplar müstahsil nöbetleşme kaynak makineleri mol kavramı ile ilgili sorular ergenokon destanı ekonomik alanda yapılan devrimler fonksiyonlar dört işlem dünyanın ekseni çimleme ciftciler atatürk ilkeleri ve önemi lenft oglena doğru cause and effect essay cisimlerin yüzme koşulları boş gözlerle bakmak köşe dolabı bükme kalıbı hayatımızı düzenleyen yasalar ataturkun okul sevgısı ağızlı çoğaltıcı nüfuzlu anı örnegi güç gelmek demir karbon dege ters düşmek relik bitki telli turna


AĞRI ALGISI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 147454 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AĞRI ALGISI


Ağrı, somatik duyunun bir alt modalitesidir (dokunma, basınç ve pozisyon duyusu gibi). Korunulması veya sağaltılması gereken bir hasar konusunda uyarır. Ağrıya konjenital duyarsızlığı olan çocuklarda zedelenmeler fark edilmez ve kalıcı hasarlar oluşur.
Ağrının hissedilen yoğunluğu çevre koşulları ile etkilenir farklı koşullarda aynı şiddette uyaran, ağrının algılanan şiddetinde farklılıklar oluşturabilir.
Ağrı bir algıdır, hoş olmayan bir duyu, ve oluşan doku hasarı ile ilgili bir deneyimdir.
Bazı dokularda ağrılı uyaranlara yaıt veren nosiseptörler vardır. Nosisepsiyon ağrı deneyimine yol açmayabilir. Nosisepsiyon ve ağrı algısı arasındaki ilişki, algının duysal girdilerin beyinde kısaltıldığı ve yoğunlaştırdığı bir üründür görüşünü desteklemektedir.
Ağrı yüksek boyutlarda kişisel ve sübjektiftir, nu da ağrının tanımlanmasını ve tedavi edilmesini zorlaştırmaktadır. (savaşta yaralanma, atletler)
Ağrı inatçı (çoğunlukla tedaviye zorlar) veya kronik (çaresizlik duygusu) olb.

İnatçı ağrı iki ana sınıfa ayrılır:
1- 1- Nosiseptif ağrı: derideki veya yumuşak dokulardaki nosiseptörlerin çoğunlukla bir yangı sonucu direk aktivasyonu ile oluşur
2- 2- Nöropatik ağrı: periferal veya santral sinir sisteminin hasarı ile ortaya çıkar yanıcı veya elektrik algısı şeklinde ortaya çıkar (refleks sempatik distrofi, postherpetik nöralji, fantom ağrı) Anestezia dolorosa, duyunun yitildiği koşullarda ağrı olarak tanımlanır, kronik ağrıyı bloke etmek amacıyla duysal liflerin sağaltım amacı ile rezeksiyonundan sonra ortaya çıkabilir (arka kordon sinirlerinin)

Ağrılı Uyaranlar Nosiseptörleri Aktive Ederler

Nosiseptörler 3 e ayrılır :

  Termal : > 45oC veya < 5oC Ad tipi lifleri (5-30 m/sn)
  Mekanik : Deriye uygulanan yoğun uyaranlar ortaya çıkar , Ad tipi lifler (5-30 m/sn)
  Polimodal: Yüksek şiddette mekanik, termal (çok soğuk ve çok sıcak), veya kimyasal olarak uyarılır. C tipi lifler (< 1 m/sn)
(Şekil 24-1A)

Deri ve daha derin dokularda, bu nosiseptörlerin tümü bulunur, mesela parmağımıza çekiç ile vurursak, önce keskin (ilk: Ad, termal ve mekanik nosiseptörler) ağrı hissedilir, daha sonra uzamış ve yanıcı tarzda (ikinci : C tipi lifler, polimodal nosiseptörler) bir ağrı başlar
Visseral organlar sessiz nosiseptörler içerir, normal koşullarda ağrılı uyaranlar ile aktive olmayan, ancak enflamasyon veya bazı kimyasal ajanlar ile ateşleme eşiği belirgin olarak azalan ve ateşleyen reseptörlerdir (ikinci hiperaljezi ve santral duyarlılaşmanın gelişmesinde sorumlu?).
Reseptörleri, serbest sinir uçlarıdır, ağrılı uyaranlar serbest sinir uçlarını nasıl uyarıp AP oluşturduğu tam olarak bilinmiyor. Nosiseptör membranlarının termal kimyasal ve mekanik uyaranlarını depolarize edici elektrik potansiyellerine çeviren proteinler (capsaicin veya vanilloid) içerdi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.