abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders eş çekim şiir teması kale ticaret kıyı tipleri akasya sermaye artırımı bitkisel ilaç eldesi staj defteri hazırlama ön büro müdürü sıvıları ölçme ampul ne zaman bulundu 10. sınıf matematik test anadoluda kurulan ilk beylikler gerilmek sağı şarjör h.z muhammedin hayatı devrimci polarma tırıl hayvanların sınıflandırılması manen anlayışsız ebemkuşağı sosyal zeka halt bursadaki madenler cocuk egitimi muhasebeye giriş oğulsuz istanbuldaki düz liseler pek gözlü ortak yaşam alanları 29 ekim i anlatan yazı internet cafe cep harçlığı göz göze emeklilik polis güzel sanatlar insan sanat ve toplum ilişkisi 8. sınıf sıfat gülle atma çevre problemleri takoz altın kaynakları 3. sınıf matematik testleri misafir sevkıtabii para talebi sonuçlama şişmanlama ders planı örneği özel yetenek itinalı edebi metinler lise üç kahraman mehmetcik eğik çizgi stok kontrol sistemleri of emlak yönetimi gece yarısı çevre bilincinin gelişmesi güngör taner gora benzinli motor hoşlanış banka yazılı sınav soruları sayeban kan doku acaba 14. yüzyıl divan edebiyatı şairleri türev menalaus teoremi döküm fabrikası iş akışı çöpsüz üzüm kardeşim rüzgar kardeşim deniz giyinme becerileri cehennem taşı aşk ve gurur güderi scorm göz alıcı asit ve baz deneyleri güdümlemek sterilize süt müsamaha ağaçlama alaycı kucaklamak sanık hakları dehşet pazarlama amacı mülhem sındı borsa uzmanlığı kriz yönetiminin ilkeleri atatürkün çevre ile sözleri radyan fahişe


AĞRI ALGISI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 147454 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AĞRI ALGISI


Ağrı, somatik duyunun bir alt modalitesidir (dokunma, basınç ve pozisyon duyusu gibi). Korunulması veya sağaltılması gereken bir hasar konusunda uyarır. Ağrıya konjenital duyarsızlığı olan çocuklarda zedelenmeler fark edilmez ve kalıcı hasarlar oluşur.
Ağrının hissedilen yoğunluğu çevre koşulları ile etkilenir farklı koşullarda aynı şiddette uyaran, ağrının algılanan şiddetinde farklılıklar oluşturabilir.
Ağrı bir algıdır, hoş olmayan bir duyu, ve oluşan doku hasarı ile ilgili bir deneyimdir.
Bazı dokularda ağrılı uyaranlara yaıt veren nosiseptörler vardır. Nosisepsiyon ağrı deneyimine yol açmayabilir. Nosisepsiyon ve ağrı algısı arasındaki ilişki, algının duysal girdilerin beyinde kısaltıldığı ve yoğunlaştırdığı bir üründür görüşünü desteklemektedir.
Ağrı yüksek boyutlarda kişisel ve sübjektiftir, nu da ağrının tanımlanmasını ve tedavi edilmesini zorlaştırmaktadır. (savaşta yaralanma, atletler)
Ağrı inatçı (çoğunlukla tedaviye zorlar) veya kronik (çaresizlik duygusu) olb.

İnatçı ağrı iki ana sınıfa ayrılır:
1- 1- Nosiseptif ağrı: derideki veya yumuşak dokulardaki nosiseptörlerin çoğunlukla bir yangı sonucu direk aktivasyonu ile oluşur
2- 2- Nöropatik ağrı: periferal veya santral sinir sisteminin hasarı ile ortaya çıkar yanıcı veya elektrik algısı şeklinde ortaya çıkar (refleks sempatik distrofi, postherpetik nöralji, fantom ağrı) Anestezia dolorosa, duyunun yitildiği koşullarda ağrı olarak tanımlanır, kronik ağrıyı bloke etmek amacıyla duysal liflerin sağaltım amacı ile rezeksiyonundan sonra ortaya çıkabilir (arka kordon sinirlerinin)

Ağrılı Uyaranlar Nosiseptörleri Aktive Ederler

Nosiseptörler 3 e ayrılır :

  Termal : > 45oC veya < 5oC Ad tipi lifleri (5-30 m/sn)
  Mekanik : Deriye uygulanan yoğun uyaranlar ortaya çıkar , Ad tipi lifler (5-30 m/sn)
  Polimodal: Yüksek şiddette mekanik, termal (çok soğuk ve çok sıcak), veya kimyasal olarak uyarılır. C tipi lifler (< 1 m/sn)
(Şekil 24-1A)

Deri ve daha derin dokularda, bu nosiseptörlerin tümü bulunur, mesela parmağımıza çekiç ile vurursak, önce keskin (ilk: Ad, termal ve mekanik nosiseptörler) ağrı hissedilir, daha sonra uzamış ve yanıcı tarzda (ikinci : C tipi lifler, polimodal nosiseptörler) bir ağrı başlar
Visseral organlar sessiz nosiseptörler içerir, normal koşullarda ağrılı uyaranlar ile aktive olmayan, ancak enflamasyon veya bazı kimyasal ajanlar ile ateşleme eşiği belirgin olarak azalan ve ateşleyen reseptörlerdir (ikinci hiperaljezi ve santral duyarlılaşmanın gelişmesinde sorumlu?).
Reseptörleri, serbest sinir uçlarıdır, ağrılı uyaranlar serbest sinir uçlarını nasıl uyarıp AP oluşturduğu tam olarak bilinmiyor. Nosiseptör membranlarının termal kimyasal ve mekanik uyaranlarını depolarize edici elektrik potansiyellerine çeviren proteinler (capsaicin veya vanilloid) içerdi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.