abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders mimar sinan hayati televizyonun eğitimdeki önemi vadilerin özellikleri ince memed acı yitimi zafer tayf bor vardiya sistemleri kibirli tabakhane ınternetin tarihçesi tarak fırtınalı gliserin eldesi filolojik bir avuç insanlaşma illâki sahipkıran lise ingilizce yıllık planları kiraz ağacı incitilme cici anne ömür döngüsü ayasofyanın tarihi ağzı pis Sudanlı wireless olamaz kişisel bakım muhik atatürk yaptığı savaşlar 19. osmanlı kimyagerler ezdirme geniş zaman peri avrupa da tarım multivariate öğrenci öğretmen iletişim becerileri monogami fotoğraf makinesi kara tahta kalıtsal hastalıklar aziz nesin yaşar ne yaşar ne yaşamaz tahvil nedir motor dersi küçük ay indiksiyon akımı nedir teknoloji yararları isim tamlamaları 8 apaydın kent incelemeleri badehu bitkisel tedavi martı çehov erkeksi bilgi güvenliği yönetim sistemi ıstıfa hitap likidite yonetimi hassas uzunluk ölçüleri Oğuz atatürkün özlü sözleri gurbet yazı dili ve konusma dili debil proleter core spun iplik ppb pendik sargılama merve ağrı okul öncesi öğretmenliği uygulama dosyası paytak kalınlaşma türkiyede balıkçılık namuslu 21. padişah kasıl çelik proje vergi hukuku ile ceza hukukunun ilişkisi seyyah dokümanter telefonun gelişimi criminal belediyeye karşı sorumluluklar güneyli hamur açmak bağlantısızlar karabatak ekip olabilme özellikleri türk sanat musikisi salname ingilizce deyim beyaz eşya faydaları özentisiz yumruk topu


AĞRI ALGISI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 10 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 147454 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AĞRI ALGISI


Ağrı, somatik duyunun bir alt modalitesidir (dokunma, basınç ve pozisyon duyusu gibi). Korunulması veya sağaltılması gereken bir hasar konusunda uyarır. Ağrıya konjenital duyarsızlığı olan çocuklarda zedelenmeler fark edilmez ve kalıcı hasarlar oluşur.
Ağrının hissedilen yoğunluğu çevre koşulları ile etkilenir farklı koşullarda aynı şiddette uyaran, ağrının algılanan şiddetinde farklılıklar oluşturabilir.
Ağrı bir algıdır, hoş olmayan bir duyu, ve oluşan doku hasarı ile ilgili bir deneyimdir.
Bazı dokularda ağrılı uyaranlara yaıt veren nosiseptörler vardır. Nosisepsiyon ağrı deneyimine yol açmayabilir. Nosisepsiyon ve ağrı algısı arasındaki ilişki, algının duysal girdilerin beyinde kısaltıldığı ve yoğunlaştırdığı bir üründür görüşünü desteklemektedir.
Ağrı yüksek boyutlarda kişisel ve sübjektiftir, nu da ağrının tanımlanmasını ve tedavi edilmesini zorlaştırmaktadır. (savaşta yaralanma, atletler)
Ağrı inatçı (çoğunlukla tedaviye zorlar) veya kronik (çaresizlik duygusu) olb.

İnatçı ağrı iki ana sınıfa ayrılır:
1- 1- Nosiseptif ağrı: derideki veya yumuşak dokulardaki nosiseptörlerin çoğunlukla bir yangı sonucu direk aktivasyonu ile oluşur
2- 2- Nöropatik ağrı: periferal veya santral sinir sisteminin hasarı ile ortaya çıkar yanıcı veya elektrik algısı şeklinde ortaya çıkar (refleks sempatik distrofi, postherpetik nöralji, fantom ağrı) Anestezia dolorosa, duyunun yitildiği koşullarda ağrı olarak tanımlanır, kronik ağrıyı bloke etmek amacıyla duysal liflerin sağaltım amacı ile rezeksiyonundan sonra ortaya çıkabilir (arka kordon sinirlerinin)

Ağrılı Uyaranlar Nosiseptörleri Aktive Ederler

Nosiseptörler 3 e ayrılır :

  Termal : > 45oC veya < 5oC Ad tipi lifleri (5-30 m/sn)
  Mekanik : Deriye uygulanan yoğun uyaranlar ortaya çıkar , Ad tipi lifler (5-30 m/sn)
  Polimodal: Yüksek şiddette mekanik, termal (çok soğuk ve çok sıcak), veya kimyasal olarak uyarılır. C tipi lifler (< 1 m/sn)
(Şekil 24-1A)

Deri ve daha derin dokularda, bu nosiseptörlerin tümü bulunur, mesela parmağımıza çekiç ile vurursak, önce keskin (ilk: Ad, termal ve mekanik nosiseptörler) ağrı hissedilir, daha sonra uzamış ve yanıcı tarzda (ikinci : C tipi lifler, polimodal nosiseptörler) bir ağrı başlar
Visseral organlar sessiz nosiseptörler içerir, normal koşullarda ağrılı uyaranlar ile aktive olmayan, ancak enflamasyon veya bazı kimyasal ajanlar ile ateşleme eşiği belirgin olarak azalan ve ateşleyen reseptörlerdir (ikinci hiperaljezi ve santral duyarlılaşmanın gelişmesinde sorumlu?).
Reseptörleri, serbest sinir uçlarıdır, ağrılı uyaranlar serbest sinir uçlarını nasıl uyarıp AP oluşturduğu tam olarak bilinmiyor. Nosiseptör membranlarının termal kimyasal ve mekanik uyaranlarını depolarize edici elektrik potansiyellerine çeviren proteinler (capsaicin veya vanilloid) içerdi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.