abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders canistan cihangirlik 2007-2008 ingilizce yıllık plan entalpi soru biner makina atölyesi batı trakya türkleri ses düzenlemesi yemen ve hicaz basınç hakkında kısa bilgiler doğal kaynaklar nelerdir baharat yolunun önemi yağlı ip ısı ve sıcaklık arasındaki ilişki almanya illeri atatürkle vatan ve hürriyet ilköğretim dersim 6. sınıf mühendislik tarihi pişirici su aygırı meteoroloji esir yetersiz öğrenciler atatürk ilkeleri ve inkilap tarihi bizim 68 adli sicil belgesi nedir buut kara yüz özdekçi araştırma geliştirme yönetimi istifsar sak durmak krem peynir rekreasyonel katılım hidroklorikasit lider davranışları bölgeler cografyası ıstakoz ağı kontrol edilebilir maliyet dolaşım sistemi hastalıkları sons devlet parasız ssk yolu üstü kayalar ceza yemek sosyal 7 yurdunu kaybeden adam ı.ıı meşrutiyet çevreyi kimler, nasıl kirletiyor lıkır ayrıcalı fişeklik kojen koloni sanayi faaliyetlerinin incelenmesi vdrl testi tavşancıl aferez bilgisayar destekli ankara aydınlık evler lisesi kalemlik ayrımlılık akşemseddin konuşma çanakkale şehitlerine ptc sistem/biyoloji alt küme 1 bilinmeyenli denklemler hayvanlık amipler fikir yürütmek kanal üyelerinin belirlenmesi akıllı ev aletleri ergenekon destanı hedef pazar dünya jeolojisi yerleştirmeler bütçe sistemi ağız ve diş sağlığı yunan mutfağı tokalı meslek lisesi dolaylı patlatma siğil içindekiler education in turkey batılasma adalet meslek yüksek okulu külhanbeyi istakoz mide yanması ressamlık Merih tanklarda testler kurultay mahalli idare yönetimi uygarlıkların kullandığı sayı sistemleri


CİVA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 147702 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

CİVA
Sembol: Hg
Atom numarası: 80
Atom ağırlığı: 200.59 gr/mol
Oda koşullarında (25°C 298 K): Gümüşümsü beyaz renkli sıvı ( Sıvı formda bulunan en ağır element olarak bilinir)
Metal
d-blok elementi
Civa metalinin keşfi tam olarak bilinmemektedir.
Bilinen en önemli minerali zencefre (HgS) dir.
Civa çok uçucu bir element olduğundan oda sıcaklığında kolayca buharlaşır. Zehirli bir element olduğu için sıcaklık arttıkça buharlaşma hızı artacağı için tehlike boyutuda artar.
Herhangi bir yüzeye civa döküldüğü zaman üzerine toz kükürt dökülmelidir. Ve oluşan karışım temizlenirken dikkat edilmelidir.
HgS mineralinin kavrulmasıyla ile HgO elde edilir. Bu oksit bileşiğinin ısıtılması ile de elementel civa elde edilir.
HgS + O2 (600°C) à Hg (s) + SO2 (g)
HgO à 2Hg + O2 (g)
HgS bileşiğinin demir ile veya CaO ile indirgenmesi yolu ile de elde edilir.
HgS + Fe à Hg + FeS
HgS + 4CaO à 4Hg + CaSO4 + 3CaS

CIVA (Hg), Özgül ağırlığı 13,6 gr/cm3, atom numarası 80, atom ağırlığı 200,61 olan ve normal ısıda sıvı halinde bulunan gümüŞ renkli metal. Cıva yalnız ısıtıldığında değil, normal sıcaklıkta da zehirli buhar çıkartır. Cıvanın en önemli minerali sinober (HgS) dir. Termometre, barometre, vakum tulumbaları, cıva buharlı lambalar ve redresörlerde cıva kullanılır. Ayrıca aynaların sırlanmasında, altın ve gümüŞ üretiminde, tıpta tedavi maddesi olarak cıvadan faydalanılır. Cıva elde edilmesi, prensipte civanın 400°C cıvarında buharlaŞtırılarak soğutulması esasına dayanır. Dünya cıva ticareti, sinober cevheri olarak değil,özel olarak imal edilmiş metal Şişeler içinde ve 76 pound olarak yapılır ve üretim miktarı ve rezervler de Şişe olarak ifade edilir.
İlk üretim (birincil) cıva metalinin % 99,9 derecesinde saf, temiz ve parlak bir görüntüye sahip olması, diğer baz metallerin bünyesinde 1 ppm (part per million)’den az olması istenir ve bu durum da her türlü kullanım alanında ticari iŞlem görür. Daha saf cıvanın elde edilmesi için birkaç kademeli destilasyon işlemine ve elektrolitik rafinasyona tabi tutulması gerekir. 1970’li yıllarda cıva fiyatlarındaki dalgalanmaları önlemek, arz ve talep dengesini sağlamak amacıyla ASSIMER (Assocition of Mercury Producer), Meksika, Cezayir, İtalya, Ispanya ve Yugoslavya’nın katılımıyla kurulmuş, fakat aktif olamamıştır.
PERİYODİK YASA VE CİVA
Civa oda sıcaklığında sıvıdır.Bu gerçek,kimyacılar için bir sürprizdir.Periyodik çizelgeye göre,civanın katı olmasını bekleriz.12. grupta civanın yukarısında bulunan çinko ve kadmiyum elementlerinin ikisi dekatıdır.Bunların erime noktaları,sırasıyla,419,6 ve 320,9 C dir.Civanın yaklaşık 200C de eriyen yumuşak ve katı bir metal olmasını bekleriz.
Tahmin yöntemini,civanın bulunduğu altıncı periyottaki komşuları üzerinde yürüttüğümüzü varsayalım.Civanın hemen solunda Pt(Z=78, en=172 C) ve Au(Z=79, en=1064 C)metallerini buluruz.Hemen s...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.