abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürk matematik sanitasyon ekonominin tanımı fahiş hukukta arama mırıltı uyuşma ilgileme gallagher deflasyon klavye al bayrak (veya sancak) solunum yolları pozisyon gazete reklamları onarımcı zümre toplantısı tutanakları taş yuvarı temellendirmek patrona halil biyoloji ders kitabı inceleme aracı kurumlar yanma ve yakıt kalaycılık tekerleme ve masal tekerlemeleri yeni sene çakal morglar armonize rijitlik merkezi çokken usta öğretici vaka analizi eski birazdan trenin icadi hıdroklorık asıt asıltı alperen cirit ucu sık doğum mukaddema frit bisiklet üzerindeki yanlış davranışlar sindirim sistemi soruları dikey analizi birlikte çalışma ölcü ve tartı inkilabı edebiyat öss soruları miyavlamak mentol arip taramak kalıtım ve kalıtsal özellikler telemetri limbo kapanık çadır konu komşu sırtı pek fiilî hizmet lambert beer kanunu milletvekillerinin gorevleri denizlerimiz ağırlıklı teknolojinin getirdiği yenilikler sıcak suların dağılışı sıkmaç arbitraj atasözleri ve deyimler ileti wander algılama sürecini etkileyen faktörler ahmet altan isyan günlerinde aşk resimlerin psikolojik etkileri süper alaşımlar matematik teoremleri kara ağızlı temel taşı kan bağışının önemi asıt yagmurları epigrafi deterjanlar beş şehir halk bank edebi örnekler, medeniyetler tarihi tuh mekanik kalp ara kararı english summary işçi göçleri makale+istatistik orgut ici catisma sabun otu eski yeni ölçme 0496 inşaat paranın tarihi


ERDEK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 147876 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İÇİNDEKİLER

ERDEK

A. GENEL BİLGİLER
B. TARİHÇE
C. TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ
1. Kyzikos:
2. Kirazlı Manastırı
3. Avşa Adası
4. Şehir Surları
5. Kaleler
6. Plajlar
7. Müzeler
D. ULAŞIM

ERDEK
A. GENEL BİLGİLER
Balıkesir ilinin ilçesi olan Erdek, Marmara Bölgesinin Marmara Denizi’ne doğru uzanan Kapıdağ Yarımadası’nda Erdek Körfezi’nde yeralır. Eski adı Arktonnesos olan Kapıdağ yarımadası ile kuzey ve batı çevresindeki Marmara, Paşalimanı, Türkeli (Avşa), Ekinlik adalarından oluşmaktadır.
Erdek, antik kentleri, Açık Hava Müzesi, temiz denizi ve kumsalı ile güzel bir turizm merkezidir.
İKLİM: Erdek’te yıllık ortalama sıcaklık 15 derece civarındadır, en sıcak ay temmuz 25 derece civarındadır, gündüz sıcaklık zaman zaman 30 dereceye çıkar. Aşırı sıcakların fazla olmaması OCAKLARı yaşanacak ideal yerler arasına sokar. Hakim rüzgar poyrazdır. Bu yüzden deniz kıyıda oldukça sakindir. Nem oranı yıllık %50 civarındadır. Yağış en fazla kış mevsiminde yağmur olarak düşer. Yaz mevsimine düşen yağış oranı %8 dir. Kar yağışı olukça azdır. Sonuç olarak ılık akdeniz iklimi bölgeye hakimdir.

B. TARİHÇE
Kapıdağ yarımadası Marmara Denizinin ortasından başlayarak güney kıyısı küçük Asya Kıtası Bandırma sahillerine 1500 m. genişliğinde dar bir toprak parçası berzahla bağlıdır.
Bugün Erdek ilçesinin sınırları içinde kalan bölgede tarih boyunca (kızıkos) - (Artake) ve (Prokonesos) isminde üç site şehir devletinin bulunduğunu ünlü tarihçi heredotun eserlerinden öğreniyoruz.
Heredot Kapıdağ Yarım Adası (Arkatonesos) taki şehir devletlerinden bahsederken Kızıkos ve Artekanın Kapıdağ yarım adası üzerinde Prokonesosun ise önce Paşalimanı adasında daha sonrada Marmara adasında kurulduğunu bildirir.
Kızıkos şehir devleti kısmen Kapıdağ berzahına uzanmış kısmen eskiden (Artonoros) denen yüksek dağların yeşil eteklerine yaşlanmıştır. Arkasında Dindimonun bugünkü Adem Kaya ve Dede Dağlarının yüksek ve ormanlık tepeleri vardır.
Kızıkos şehri bir kolu ile doğudan (Panaromos) (Bandırma) körfezinin mavi denizini öteki kolu ilede batıdan (Artake) Erdek körfezinin ışıklı sularını kucaklar. Bu bölgeye yerleşen en eski toplulukların (Dolionlar) olduğunuda antik coğrafyacı Starbon bildiriyor. Dolianların Yunanistandaki Tesalyadan buralara göç etmiş olduğu bildirilmektedir. Mitelojide Yunanlıların meşhur Argonotlar destanında adı geçen Doliyanlar kralı genç Kızıkos kralı Tesalyalı bir kahramandır.
Daha sonraki tarihlerde Kızıkos ismini alan Kapıdağ berzahi ve yöresi I.O 749 ve 680 yıllarında olmak üzere iki defa Milatoslular tarafından kolonize edilmiştir. Bugünki Erdek kasabasının yerinde bulunan eski Arteka şehri ile birlikte Kızıkosun bu ikinci kolonizasyonu Lidya devletinin en yüce devrini açan kral Gipesin hükümdarlığı zamanına rastlamaktadır.
Değişik tarih...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.