abone ol




Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?




İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ünlü haritacılar akut karın tablosu arp atatürkün dili ve milli kültürü köksü aziz mahmut izzettin müdürlük banka alanlarında bilgisayarın kullanımı feldspat ılgar etmek para etmek görsel biçimlendirme öğeleri divan şiiri gelişim dönemleri asya oyun yazarı sık otlatma kaba kurgu direnc klasizm canlıları birbirinden ayıran özellikler helikopter pisti overlok makinesi dna modeli türkiyede medya iletişimdeki değişimler imalı present continous tense seyyahların bük idris bal fatih terim eko sistem ve eko sistemin doğal özellikleri türkiyede bankacılık tarihi atatürkün ölçülerde yaptığı değişiklik düdük zanaatkar hava kapağı kaplı tapmak vergi makale mikrometreler cumhuriyet tarihinde önemli bir olay ampirizm eski saat ve takvim fileto poşul küresel ısınma için alınacak tedbirler göksel ataman başkentler meyve, vitamin monopol piyasa araba tarihçesi nesne nedir yargı çevresi hizmet teorik kimya 65 diriliş özeti basketbol aracları tırtıklı hz .haticenin hayatı elips çevre alan anadolu notları özeti ayı hayvanı püslü nefes nefese kara liste besi çiftliği açıt ölçü kanunu yazıyı ilk bulan kim elde tutmak ekonomi tarihi ağırşak kanuninin avrupa siyaseti iklim tipleri sait faik abasıyanık hikayeler özeti eski uygarlıkların kullandığı sayı sistemleri zenne isletme staj yapı eski matematik sayıları korkuyu beklerken çivici çokgenler ilgili sorular elinde kalmak kurdurtma 40. gün gönüllü kuruluşlar dinleyici fungi alemi kayseri yöresi elektrik donanımı besinleri mikroskobik canlı ahmet hamdi tanpınar eserleri eş anlamlılar sözlüğü mol


YÖNETİM VE LİDERLİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :



Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 148134 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

YÖNETİM ve LİDERLİK

YÖNETİM
Yönetim, örgütleyici, eylemleri ve bu eylemleri yürüten araçları adlandırmak için kullanılır. Klasik anlamda yönetimin temel görevi, insanları ortak amaç ve yeterli hale getirmektir. Yönetimin temel görevi bugün de aynıdır. Ancak bu görevin taşıdığı anlam değişmiştir. İkibinli yılların eşiğinde ortaya çıkan yönetime ilişkin yeni değerler aşağıdaki gibi özetlenebilir.
• Yönetimin görevi insanları ortak performansı gösterebilir. Duruma getirmek, onların güçlü yanlarını etkili kılmaz, zayıflıklarını da önemli olmaktan çıkarmaktır.
• Her teşebbüs ortak amaçlara ve paylaşılan değerlere bağlılık gerektirir. Kuruluşun misyonu ortak bir görüşü sağlayacak kadar açık ve büyük olmalıdır.
• Her teşebbüs bir öğrenim ve eğitim kurumudur. Eğitim ve geliştirme her düzeyde, teşebbüsün ayrılmaz bir parçası haline getirilmelidir.
• Her teşebbüs farklı bilgi ve becerileri olan ve çok çeşitli işler yapan kimselerden oluşur. Teşebbüs iletişim ve bireysel sorumluluk üzerine inşa edilmelidir.
• Performans, yönetimin ayrılmaz parçası olmalıdır. Performans değerlendirilmeli ve sürekli iyileştirilmelidir.
Yönetici için en temel sorun, daha önceden yapılanların nasıl daha verimli hale getirilebileceğinin yam sıra yeni ne yapması gerektiğini bilmektir. Yani yöneticinin başarılı olması için daha önceden yapılanları daha hızlı, daha ekonomik, daha iyi yapabilmesi yetmez, yeni değerler doğrultusunda ne yapılması gerektiğini bulması gerekir.
İkibinli yılların eşiğinde yönetimde gözlemlenen en önemli yönelimlerden birisi yönetim kademelerinin azalması ve yerinden yönetimin önem kazanmasıdır.

YERİNDE YÖNETİM
Katılmalı Yönetim; özellikle iş dünyasında denenen bir yönetim şeklidir. Bu yönetim şeklinde katılma, hiyerarşiden daha çok uzmanlığa dayalıdır. Katılmalı Yönetim tüm katılımcıların statü farkı olmaksızın eşit söz hakkına sahip olarak karar alabilmelerini ifade eder. Katılmalı Yönetim etkililiği katılanların yeterli düzeyde yetkilendirilmesine bağlıdır.
Okula Dayalı Yönetim ise “eğitimle ilgili her türlü kararın okulda alınması” demektir. Okula dayalı yönetim, otonomi ve karar verme birimidir. Kararlar mümkün olan en alt birim tarafından alınmalıdır.

AMAÇ ODAKLI YÖNETİM
Klasik yönetim, çoğunlukla sorun odaklı çalışır. Çoğu okul yöneticisi mesailerinin tamamına yakın kısmını ortaya çıkan sorunları çözmek veya sorunla birlikte yaşamanın yollarını aramakla geçirirler. Okul yöneticilerinin günlük işleri gözlemlendiğinde, çocuğun zamanını bir sorundan diğerine geçerek, fakat belki de hiç birini çözemeyerek geçirdiği görülür. Bürokratik işlemler, disiplin olayları, bina ve araç-gereç donanımı, temizlik gibi sorunlarla uğraşan yönetici, çoğunlukla bu sorunlar arasında boğulmaktadır. Daha da önemlisi bu karmaşa içinde sorun çözme kendi başına bir amaç haline gelmektedir.
Okuldaki tüm süre...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.