abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders izan aşık veyselin hayatı şuurlu delik taşlama staj örneği köken bilimi ilahiyat ayçiçek kanı sıcak dereotu baklava bir olmak öz dışı sarhoşlar dermatolog hacıvat ile karagöz ansi standartları tipleşme elektronik baskı makinaları gaz altı kaynak haber kaynağı lojik devreler anüite akşamcılık pazarlama yöntemleri gemi aslanı sürtünme kuvveti kilit tura metal fırtına 3 fm alıcı kor dökmek çullama oltacı bilinemezci bilim sosyolojisi ahmet muhip halk sairi kalem sairi cumhuriyeti korumak hıdroklorık asıt tevhit inancı ışık ve ses gelen ışın otomatik kontrol sistemleri katranlama meymenet şüphe kurdu ihracatçı kafes ve çerçeve sistemleri yüzde hesapları gunluk ders plani zum toplumsal davranış pazarlama takımı enerji tüneli melikşah tekrarlatma kavalalı yaz stajı raporu diyaliz makinası anatomi boşluğu görüşülmek kum hacim hesabi keleci ilkokul 3. ceset fotoğrafları metal fırtına özet hacivat karagöz ...ikinci plâna düşmek ısırık neon tüpü orantılama 10 sınıf haritası eski uygarlıkların sayı sistemleri cinsiyet ayrımcılığı sakarlık esinlenmek kâr karbonlu sıkılık ilikleme şah damarı moda kay trilyon işletme bölümü staj defteri defterin seruveni devrilmek yeryüzündeki sıcak suları dağılışı tane büyümesi işletme dışı etkenler sosyal sorumluluk kampanyası alan hesaplamaları yöndeş seçme ve seçilme hakkı ne demektir baharın gelişi üslü ve köklü sayılar atatürk ile kazanılan hak ve özgürlükler tepe aşağı doğal


CAHİT ZARİFOĞLU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 148149 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

CAHİT ZARİFOĞLU
(HAYATI – ESERLERİ)
"1940ta Ankarada doğdum. Rahmetli babam hakimdi.Bu vesile ile çocukluğum Güneydoğuda geçti. İlkokula Siverekte başladım.Maraş ve Ankarada bitirdim. Ortaokula ise Kızılcahamamda başladım,liseyi Maraşta tamamladım.
Aslen Maraşlıyım.Ceddimiz 300 yıl kadar önce Kafkasyadan Maraşa gelip yerleşmişler. Bunlar üç kardeşmiş ve içlerinden birinin adı Zarifmiş.İşte bizim aile bu Kafkasyalı Zariften geliyor.
Daha çok bu sebeple olacak Kafkasyayı çok seviyorum. Edebiyata lise yıllarında şiir ve kompozisyonlar yazarak başladım. Usta hikayeci Rasim Özdenören, şair Erdem Beyazıt, şair Alaaddin Özdenören ile aynı sıralarda okuduk.
Liseden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatını bitirdim. Öğrenciliğim sırasında çalışmak zorundaydım.Muhtelif gazetelerde sayfa sekreteri olarak çalıştım. Bu yüzden tahsilim biraz ağır aksak ilerledi.
Bütün bunlar zarfında vazgeçmediğim,değişmeyen,istikrarlı bir yönüm vardı,o da şairliğim ve yazarlığımdı. Bir yerde çok titiz bir insanım,bir bakıma da hiç titiz değilim. Görünüşte bir düzensizlik içindiyim,ama her şey zihnimde benim de şaştığm bir disiplin ve düzen içindedir.
Şu masanın halini görüyorsun.Çekmecelerde öyle.Ama söyleyin bir şey onu gözüm kapalı çıkarayım. Hayatımda öyle.Bir telaş içinde parçalanmış gibiyim.Ama saati saatine proğramlanmışımdır. Şiiri de ne zaman yazacağımı bilmiyorum.Memur gibi.Durum öyle gerektiriyor.
Sezai Karakoç Ağabeyin yayınladığı Diriliş dergisinde şiirlerim yayınlandı.
Ağabeyin sohbetlerinden ve yazdıklarından çok şeyler öğrendik. Her anlamda bizim hocamızdı. Yetişmemizde çok büyük faydası oldu.Sonra Nuri Pakdil ve arkadaşlarının yayınladığı Edebiyat dergisinde yazdım.
1976dan itibaren ise ben,Erdem Beyazıt, Rasim Özdenören, Akif İnan
ve Nazif Gürdoğannın kurucuları olduğu Mavera dergisinde şiirlerim,bir-iki hikayem,
senaryo çalışmalarım,günlüklerim ve "Okuyucularla" ismini verdiğimiz sohbetlerim yayınlandı.Bir kaç yıldan beri ise roman çalışıyorum.Bunlardan ilki Savaş Ritimleri 1985te yayınlandı.Ayrıca çocuk edebiyatı dalında kitaplar yazdım."
Değişik dönemlerde ilkokul öğretmen vekilliği ve Almanca öğretmenliği yapan Cahit Zarifoğlu,1976dan itibaren TRT Genel Müdürlüğünde mütercim sekreter olarak görev aldı.Farklı gazete ve dergilerde yazıları yayımlandı.Mavera Dergisini arkadaşlarıyla birlikte yayımladı.Zaman Gazetesi ve Mavera dergisinde Okuyucularla başlığıyla hayli ilgi toplayan ve bir mektep özelliği taşıyan sohbet köşelerini düzenledi.1983te TRT İstanbul Radyosunda görev aldı.Radyo oyunları yazdı.1984te Türkiye Yazarlar Birliği Çocuk Edebiyatı Ödülünü alan Zarifoğlu,07 Haziran 1987de Yârine kavuştu.Yâr ile bayram iderler şimdi."

YAYINLANMIŞ ESERLERİ
“İşaret Çocukları” (Şiirler, 1967), “Yedi Güzel Adam” (Şiirler, 1973), “İns” (Hikâyeler, 1974), &#...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.