abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürk bizler için neler yaptı eğinti fahim bey ve biz enek tesis yerleşimi iplik testi uster yakı üçüncü selim sirken uysal ist.posta.kodu proje hazırlama ana dilimiz türkçe at meydanı istatistik galvano murabaha güven yazısı yasa dışı autocad alan hastane sektöründe halkla ilişkiler çanakkale savaşı ıle ılgılı resımler avan proje nefis yağ tayini plebisit bucak ilçesi gözlükçülük abaşo somya deming çevrimi su tasarrufu yolları ateş almak apqc demir kuş sohbet ustası ewma önemli şirketlerin birleşmesi işlev yitimi sağlık kuruluşlarında muhasebe kalkınma planı hipnoz edebiyat üzerine nida dil anlatım ve özellikleri ölçme bilgisi vatandaşlık askeri güç emretmek genel kadın öldürülme girdap intizam helvacı ağızdan ağıza iletişim çicekler gece ne yapar öbek öbek çalıkuşu kitap özeti lüks tarife 23 nisan anlam ve önemi dijital uydular malikilik mezhebi insan sağlığında suyun önemi hukuk devletinin ilkeleri ingilizce voleybol kuralları pastahane sıcak su ve soğuk su torbaları tekerlek atomla ilgili sorular asitlerin özellikleri pirinç tam sayilar ağızlar kıyafet aşurelik arıza yapmak kompozisyon kuralları oran dışı emretme morartı eskiden kullanılan sayılar ağız kokusu ekosistemlerin bozulma nedenleri taşın işlenmesi sindirime yardımcı olan organlar tutkunluk staj beklentileri yumurtlayan hayvanlar kayıt için gerekli evraklar radıo kimyasal reaksiyonlar ve hesaplamalar demiryolu çocukları edith nesbit bilişim stajı amerika jeolojisi hayvan hastalıkları ve tedavide kullanılan ilaçlar de morgan kuralları diş eti bahriyeli şişe çorba etmek


HACİM


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 148550 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

HACİM: Yukarıda tüm maddelerin uzayda bir yer kapladığını söyledik. Bir maddenin uzayda kapladığı yere onun hacmi denir. Hacim, ölçülebilen bir büyüklüktür. Cisimlerin hacimleri ölçülüp birbiriyle karşılaştırılabilir. Hacim, maddelerin ortak özelliğidir.


1 m olan bir küpün hacmi tanimlanmistir. Bilindiği gibi, küp ya da dikdörtgenler prizması seklindeki cisimlerin hacmi en x boy x yükseklik çarpımına eşittir. Bir kenarı 1 m olan küpün hacmi 1 m x 1 m 1 m çarpımından 1 m3 olarak bulunur ve buna metreküp (m3) adi verilir.
Küçük hacimlerin ölçümünde metreküpün askatları kullanılır. Günlük hayatta, özellikle sıvıların hacminin ölçümünde yaygın olarak kullanılan hacim birimine litre (L) denir. Çizelge 1-2 de hacim ölçümünde kullanılan birimler ve bu birimleri birbirine dönüştürmek için gereken çarpanlar verilmektedir.

DÜZGÜN OLMAYAN HACİMLERİN ÖLÇÜLMESİ: Bir tas parçası gibi sekli düzgün olmayan bir cismin hacmini bulmak için sıvıların bazı özelliklerinden yararlanılır. Bir sıvı konulduğu kabin seklini alır. Böyle bir sıvının içine sıvıda çözünmeyen bir cisim batırılırsa, cismin hacmine eşit hacimde sıvı yer değiştirir. Yer değiştiren sıvının hacmini ölçülerek kati cismin hacmi elde edilir.
Sıvının yer değiştirmesi ile hacim ölçmede dereceli cam silindir denilen bir kap kullanılır. Bu kap, adından da anlaşılacağı gibi, üzerine eşit aralıklı çizgiler çizilmiş cam bir silindirdir. Silindir üzerindeki dereceyi yapmak için kenarları 1 cm olan küp seklindeki bir kap su ile doldurulur ve bu silindire dökülür. Suyun üst düzeyinin geldiği yere bir çizgi çekilir ve buna 1 cm3 çizgisi denir. Her seferinde 1 cm su eklenerek 2 cm3, 3 cm3, 4 cm3 .. Bu çizgilerin çekilmesinde bir noktaya dikkat etmek gerekir. Yakından bakıldığında dereceli silindirde su yüzeyinin düz olmadığı, kenarlarda yukarı doğru biraz yükseldiği çizgileri çizilir ve derece tamamlanır. ve orta kısmının aşağı doğru içbükey bir durum aldığı gözlenir.
ERİME VE DONMA: Katı bir maddenin, ye...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.