abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürk matematik sanitasyon ekonominin tanımı fahiş hukukta arama mırıltı uyuşma ilgileme gallagher deflasyon klavye al bayrak (veya sancak) solunum yolları pozisyon gazete reklamları onarımcı zümre toplantısı tutanakları taş yuvarı temellendirmek patrona halil biyoloji ders kitabı inceleme aracı kurumlar yanma ve yakıt kalaycılık tekerleme ve masal tekerlemeleri yeni sene çakal morglar armonize rijitlik merkezi çokken usta öğretici vaka analizi eski birazdan trenin icadi hıdroklorık asıt asıltı alperen cirit ucu sık doğum mukaddema frit bisiklet üzerindeki yanlış davranışlar sindirim sistemi soruları dikey analizi birlikte çalışma ölcü ve tartı inkilabı edebiyat öss soruları miyavlamak mentol arip taramak kalıtım ve kalıtsal özellikler telemetri limbo kapanık çadır konu komşu sırtı pek fiilî hizmet lambert beer kanunu milletvekillerinin gorevleri denizlerimiz ağırlıklı teknolojinin getirdiği yenilikler sıcak suların dağılışı sıkmaç arbitraj atasözleri ve deyimler ileti wander algılama sürecini etkileyen faktörler ahmet altan isyan günlerinde aşk resimlerin psikolojik etkileri süper alaşımlar matematik teoremleri kara ağızlı temel taşı kan bağışının önemi asıt yagmurları epigrafi deterjanlar beş şehir halk bank edebi örnekler, medeniyetler tarihi tuh mekanik kalp ara kararı english summary işçi göçleri makale+istatistik orgut ici catisma sabun otu eski yeni ölçme 0496 inşaat paranın tarihi


GENLEŞME VE SIKIŞTIRILABİLİRLİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 148938 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GENLEŞME VE SIKIŞTIRILABİLİRLİK

Katı , sıvı veya gaz maddelerin sıcaklıkları artırılırsa genleşirler. Soğutulduklarında büzüşür veya sıkışırlar Örneğin elektrik ve telefon telleri kışın gergin yazın sarkık olur , demiryolu rayları aralıklı olarak döşenir.
Genleşme : Isı etkisiyle maddelerin hacimlerinin artmasına genleşme denir.

Katılarda Genleşme

Katıların genleşmeleri boyca , yüzeyce ve hacimce olur. Kısaca her doğrultuda olur. Katıların sıcaklıkla genleşmeleri çok azdır. Genleşme katı maddeler için ayırt edici özelliktir.
Boyca Genleşme(Uzama) Kat Sayısı : Katı bir maddenin sıcaklığının 1ºC yükseltilmesiyle birim boyundaki uzama miktarına boyca genleşme katsayısı veya boyca uzama katsayısı denir.
Boyca genleşme katsayısı α ile gösterilir. (Bazen λ ile gösterilir.) Δt sıcaklık artışına karşılık boyundaki genleşme miktarı şu formül ile bulunur :

ΔL = α . Lo . Δt ΔL = L – Lo Δt = t2 – t1
ΔL : Boyca genleşme veya boyca uzama miktar
α : Boyca genleşme kat sayısı
Δt : Sıcaklık farkı
Lo : İlk boy
Δt : Sıcaklık farkı
L : son boyYüzeyce Genleşme Katsayısı : Katı bir maddenin 1ºC sıcaklık artışına karşı birim yüzeyindeki genleşme miktarına yüzeyce genleşme katsayısı denir.
Yüzeyce genleşme katsayısı β ile gösterilir .Burada β = 2. α dir. Δt sıcaklık atışına karşı yüzeydeki genleşme miktarı şu formül ile bulunur :

ΔA = β . Ao . Δt ΔA = 2. α . Ao . Δt ΔA = A - Ao
ΔA : Yüzeyce genleşme miktarı
β : Yüzeyce genleşme katsayısı
Ao : İlk yüzey
A: Son Yüzey
Hacimce Genleşme Katsayısı : Katı bir maddenin 1ºC sıcaklık artışına karşı birim hacmindeki genleşme miktarına hacimce genleşme katsayısı denir.
Hacimce genleşme katsayısı γ (gama) ile gösterilir. Burada γ = 3. α dir. Δt sıcaklık atışına karşı hacmindeki genleşme miktarı şu formül ile bulunur :

ΔV = γ . Vo . Δt ΔV = 3. α . Vo . Δt...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.