abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders falso sokmak görüşme müzikoloji besin döngüsü kılmak sarıkamış destanı çok uluslu eskisi gibi bireysel bankacılık kavramı ve bankaların bireysel bankacılık hizmeti beden ertelenme cam sanayi duvar dişi istanbulun coğrafi özellikleri bütçe raporlama tensör oymacı gök adası kalaycı sincan uygur özerk bölgesi ahmet kaya kaplumbağa bir pazarda sadece iki panorama krizalit izotop atomları tekstil anketleri silahlara veda anadolu uygarlığı malazgirt savaşı polindrom anut pastırma namaz bezi bilgisayar donanım stajı kumaş kontrol nesi sülük gibi bakterilerin neden olduğu hastalıklar lastik tekerlekli hacivat karagoz ekmek neden küflenir ağıt teknolojinin çevreye zararı soyadı yoğunlukölçer mordanlama hz. muhammed in ayak izi arz talep yönetimi yarı geçirgenlik sözde özne tabir etmek antik yunan heykel sanatı ahenksizlik kalorifer tesisatı proje basit makinalar soru cevap reklamlar ahlak ve ahlaklık teorem 5.sınıf matematik gömmek taş kömürü atalarımızın verdiği mücadeleler 1921 anayasa yumuk yumuk pazarbaşı özel okullar sınavı hatay sorunu ve çözümleri stratejik yaratıcılık dalton kanunu kadın ne ister 5. sınıf aday öğretmen mevali keman ulusal egemenlik beşeri yapı teşci etmek ne kadar sahife kanal cephesi atmel kış turizmi alçı taşı kutsallaştırmak osmanlı toplumu kaynak agız türleri rulo kat kat kiler nereli sakince özge köroğlu hidrolik sistemler bakırla kapla revalüasyon hippi dinamik stabilite


GENLEŞME VE SIKIŞTIRILABİLİRLİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 148938 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

GENLEŞME VE SIKIŞTIRILABİLİRLİK

Katı , sıvı veya gaz maddelerin sıcaklıkları artırılırsa genleşirler. Soğutulduklarında büzüşür veya sıkışırlar Örneğin elektrik ve telefon telleri kışın gergin yazın sarkık olur , demiryolu rayları aralıklı olarak döşenir.
Genleşme : Isı etkisiyle maddelerin hacimlerinin artmasına genleşme denir.

Katılarda Genleşme

Katıların genleşmeleri boyca , yüzeyce ve hacimce olur. Kısaca her doğrultuda olur. Katıların sıcaklıkla genleşmeleri çok azdır. Genleşme katı maddeler için ayırt edici özelliktir.
Boyca Genleşme(Uzama) Kat Sayısı : Katı bir maddenin sıcaklığının 1ºC yükseltilmesiyle birim boyundaki uzama miktarına boyca genleşme katsayısı veya boyca uzama katsayısı denir.
Boyca genleşme katsayısı α ile gösterilir. (Bazen λ ile gösterilir.) Δt sıcaklık artışına karşılık boyundaki genleşme miktarı şu formül ile bulunur :

ΔL = α . Lo . Δt ΔL = L – Lo Δt = t2 – t1
ΔL : Boyca genleşme veya boyca uzama miktar
α : Boyca genleşme kat sayısı
Δt : Sıcaklık farkı
Lo : İlk boy
Δt : Sıcaklık farkı
L : son boyYüzeyce Genleşme Katsayısı : Katı bir maddenin 1ºC sıcaklık artışına karşı birim yüzeyindeki genleşme miktarına yüzeyce genleşme katsayısı denir.
Yüzeyce genleşme katsayısı β ile gösterilir .Burada β = 2. α dir. Δt sıcaklık atışına karşı yüzeydeki genleşme miktarı şu formül ile bulunur :

ΔA = β . Ao . Δt ΔA = 2. α . Ao . Δt ΔA = A - Ao
ΔA : Yüzeyce genleşme miktarı
β : Yüzeyce genleşme katsayısı
Ao : İlk yüzey
A: Son Yüzey
Hacimce Genleşme Katsayısı : Katı bir maddenin 1ºC sıcaklık artışına karşı birim hacmindeki genleşme miktarına hacimce genleşme katsayısı denir.
Hacimce genleşme katsayısı γ (gama) ile gösterilir. Burada γ = 3. α dir. Δt sıcaklık atışına karşı hacmindeki genleşme miktarı şu formül ile bulunur :

ΔV = γ . Vo . Δt ΔV = 3. α . Vo . Δt...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.