abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders terazi şişelemek müşteri elde tutuma oksijen sosyal bilimler sözlüğü közleme muhasebe fonksiyonları fecr-i Âti reklam ve göstergebilim albümin çalışma ve iletişim dağıtım kanalında aracılar 6 pamuk bitkisi das brot hatırlamak türkiye cumhuriyeti resesyon prizmada kırılma olayı arî akdeniz bölgesi topoğrafya iklim haritası firkete daim olmak faiz oranları ankara antlaşması önemi hükümsüzlük akıcı mozaik zar modeli şeytan üçgeni bono tahvil ve senet dün gömlek kalıbı müteşekkil açık hesap öyküler ingiliz tarihi olimpiyat tarihi örme battaniye düzenbaz vassily kandinsky 2. dünya savası canlılık özellikleri environmental marketing kanara kitin atavik kırmızı ve siyah vektörler hidroelektrik santraller beşiktaş onarma liken nedir dil ile kültür karagöz ve hacivatın hayatı erteleme gam yapmak 15 yönlendiriciler (routers) sinan iç gelişim oda hapsi karmaşıklaşma addetmek atatürk çocukluk yaban roman çıkarma sümük helikon 3. dünya savaşı iş yok türkiyenin gölleri cicim ayı reklamın yararları büro web sitesi atatürk ölçü ahmet tek kimlik bilgileri sorgulamak 1299-1453 arasındaki padişahlar akıl yaşta değil baştadır kültür alanında gelişmeler 100 yıl önceki iletişim araçları bakır kaynak illâ element ile bileşik arasındaki fark savuşmak islamın proses tekniği esitsizlikler bütçe hazır işi aksi gitmek 14 ampül icadı boyuna ahilik teşkilatı matematik yazılısı yatırım bankaları dinamometre yapılışı türkiyenin doğal bitki örtüsü emeklilik psikoloji deniz turizmi gaz kaynagi fahriye


ANESTEZİ VE AĞRI TEDAVİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 149260 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANESTEZİ ve AĞRI TEDAVİSİ

SP hastaları değişik şekillerde etkilediğinden anestezik ilaçların seçimi hastaya ve cerrahi işleme göre belirlenmeli, her çocuğa uygun anestezi planı yapılmalıdır. Korkmuş, ürkmüş ve olan biteni anlayamayan bir çocuk indüksiyon sırasında sabır ve empati gerektirir. Sosyal gelişme geriliği olan bu çocukların iletişim sorunları nedeniyle bakıcılarından ayrılmaları ciddi bir korku ve anksiyete nedeni olduğundan, induksiyon sırasında ve derlenmede bakıcıların çocuklarla birlikte kalmalarına izin verilmelidir.

Preoperatif Dönem

Ameliyattan önce süt çocuklarında anne sütü ve katı gıdalar 4 saat önce, daha büyük çocuklarda ise 6-8 saat önce kesilir, berrak sıvı ve su içilmesini operasyondan 2 saat öncesine dek izin verilebilir. Çocuğun durumuna uygun bir ajanla premedikasyon yapılabilir. Spastisite, distoni veya sadece çocuğun korkmuş olması nedeniyle damaryolu açılması sorun yaratabilir. Bu nedenle damaryolu açılmasından en az 1 saat önce lokal anestezik içeren (lidokain/prilokain) merhem ile cilt anestezisi sağlanması bu travmayı azaltarak indüksiyonu kolaylaştırır.

İntraoperatif Dönem

Gelişme geriliği olan SP’li çocuğun yüksek olasılıkla gastroözafajeal reflü ve sekresyonları yutamama gibi sorunları vardır, bu nedenle hızlı indüksiyon gerektirebilir. Gastroözafajeal reflü ve oromotor disfonksiyon sorunları indüksiyon ve ekstübasyon sırasında aspirasyona eğilimi arttırır. Postoperatif bulantı, kusma olasılığının yüksek olması nedeniyle antiemetik ilaçların yanında nazogastrik tüp takılması da önerilir. Ciddi reflü varlığında hızlı indüksiyonun avantajları, bronkospazm oluşturmayacak şekilde yavaş indüksiyon avantajları ile karşılaştırılmalıdır. Spastisite ve sınırlı boyun hareketleri entübasyonu zorlaştırabilir.

SP’li çocukların ilaçlara yanıtı farklılık gösterir; nondepolarizan kas gevşeticilere dirençli olabilirler, süksinilkoline duyarlılık oluşmaz, inhalasyon anesteziklerinin MAC değeri daha düşüktür. Epilepsi öy...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.