abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders dilmek bahçe peyzajı mendel çalışmaları tarh peri bacalarının oluşumu kanunname dış asalak konya 2003 oks vitrin kola yapılışı sünnet sözleri yurtlar sırım eylül roman özeti oligosen atatürk ilkelerinin insan hayatı için önemi futbolda taktik resim akımları tavan en büyük dağlar teknik resim nedir aseptik ambalaj tamlama aksiyom energy sources aile ile hakkında bılgıler foşa türkiyem asp net organik maddeler eskime 29 ekim şiir inşaat demiri kesifler medikal cihazlar kayaç türleri türk inkılabına bakışlar fişek dik izdüşüm nekre ekmek öpmek eksen ülke microsoft excel at gözlüğü baskın bitkiler mysql arnold bennett gark sabit dizi tambur izmir karabağlar atatürkün hayatı ingilizce göğüsleme gök kutbu ince sözler element simgesi tablo bio diesel otomatik kontrol sistemleri uygurlarda müzik reaktif guc kontrol rölesi doku tekstür akdeniz bilmeceleri belirtme grupları mikotoksinler asal eksen tanımı takviye amatörlük 3. sınıf sınav soruları tiratlar kültürel değerlerimiz nelerdir tekstil ihracat eski ve yeni ölçü araçları üretim çizelgeleme zaman planlama toprak nasıl oluşuyor kaçmak sargın zenginleşme makat kalamin ab akdeniz ülkeleri tarımı asit ilgili sorular çizgiler stenografi gaziler günü düzlem ayna matematik yüzler ve yüzey güven yassılık alper tunga bilim ve yanılgı dans türleri mozole filazof yarışımcı dünya güzeli satır sscb nin oluşumu


ANESTEZİ VE AĞRI TEDAVİSİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 149260 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

ANESTEZİ ve AĞRI TEDAVİSİ

SP hastaları değişik şekillerde etkilediğinden anestezik ilaçların seçimi hastaya ve cerrahi işleme göre belirlenmeli, her çocuğa uygun anestezi planı yapılmalıdır. Korkmuş, ürkmüş ve olan biteni anlayamayan bir çocuk indüksiyon sırasında sabır ve empati gerektirir. Sosyal gelişme geriliği olan bu çocukların iletişim sorunları nedeniyle bakıcılarından ayrılmaları ciddi bir korku ve anksiyete nedeni olduğundan, induksiyon sırasında ve derlenmede bakıcıların çocuklarla birlikte kalmalarına izin verilmelidir.

Preoperatif Dönem

Ameliyattan önce süt çocuklarında anne sütü ve katı gıdalar 4 saat önce, daha büyük çocuklarda ise 6-8 saat önce kesilir, berrak sıvı ve su içilmesini operasyondan 2 saat öncesine dek izin verilebilir. Çocuğun durumuna uygun bir ajanla premedikasyon yapılabilir. Spastisite, distoni veya sadece çocuğun korkmuş olması nedeniyle damaryolu açılması sorun yaratabilir. Bu nedenle damaryolu açılmasından en az 1 saat önce lokal anestezik içeren (lidokain/prilokain) merhem ile cilt anestezisi sağlanması bu travmayı azaltarak indüksiyonu kolaylaştırır.

İntraoperatif Dönem

Gelişme geriliği olan SP’li çocuğun yüksek olasılıkla gastroözafajeal reflü ve sekresyonları yutamama gibi sorunları vardır, bu nedenle hızlı indüksiyon gerektirebilir. Gastroözafajeal reflü ve oromotor disfonksiyon sorunları indüksiyon ve ekstübasyon sırasında aspirasyona eğilimi arttırır. Postoperatif bulantı, kusma olasılığının yüksek olması nedeniyle antiemetik ilaçların yanında nazogastrik tüp takılması da önerilir. Ciddi reflü varlığında hızlı indüksiyonun avantajları, bronkospazm oluşturmayacak şekilde yavaş indüksiyon avantajları ile karşılaştırılmalıdır. Spastisite ve sınırlı boyun hareketleri entübasyonu zorlaştırabilir.

SP’li çocukların ilaçlara yanıtı farklılık gösterir; nondepolarizan kas gevşeticilere dirençli olabilirler, süksinilkoline duyarlılık oluşmaz, inhalasyon anesteziklerinin MAC değeri daha düşüktür. Epilepsi öy...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.