abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26
NAMIK KEMAL


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 149281 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Namık Kemal; şiir, makale, tarih, eleştiri, biyografi, roman, tiyatrotürlerinde eserler vermiştir; bunları toplumun uyanıp gelişmesi için ilaç olarak kullanır. ‘Tiyatro bir eğlencedir fakat eğlencelerin en faydalısıdır’ görüşüyle yazılan tiyatroları; ulusun bozulan moralini kur-tarmak amacıyla Vatan yahut Silistre(1873) den sonra sevmedikleriyle zorla evlendirilen bahtsızlığını Zavallı Çocuk(1873) en kahraman bir kocaya bile ihanet edebilen bir kadının is-yanını Gülnihal(1875); önsözüyle tiyatro görüşünü yansıtan, konusunu harzemşahlar döne-mindeki Türk tarihinden alan Celalettin Harzemşah(1885); Hindistan’da Baburlular zamanın-da bir olayı işleyen Karbela(1910) en tanınmış oyunlarıdır. Romanları; kötü bir kadının ihtiras ve entrikalarına kapılanbir gencin felaketini anlatan töre romanı ‘Son Pişmanlık’ yahut san-sürden sonraki adıyla İntibah(1876); ‘İslam Birliği’ ülküsüyle yazılan tarihsel romanı CEZMİ (18880); Eleştirileri:Tahrib-i Harâbat(1885); Takip(1885); Renan Mudafanamesi(yayın 1962) Şiirleri:Namık Kemal,Hayatı ve şiirleri.

Namık Kemal, bilimsel bir tarihçi olmaktan çok, yaşadığı dönemin insanlarına moral vermek amacıyla hareket eden, duygusal bir tarihçidir, özneldir. Tiyatrolarında halk diline gi-derken, tarih türlerinde hüner göstermek için ağdalı bir deyiş kullanılır. Kişileri olduğu gibi değil, olması gerektiği gibi, idealize ederek anlatır.

ROMANLARI;

Namık Kemal’in ikiromanı var:’İntibah’ ve ‘CEZMİ.’ Türk edebiyatının tanıdığı Batı anlayışında ilk yazınsal romanlarımız, ikisi de romantik özellikler taşır. Olağanüstü olgular, duygusal davranışlar, gerçek yaşamda görülmeyen türde olasılıklar yaşam gücünü azaltır.Top-lumda aile yaşamımızın aksak yanlarını işleyentöresel roman sayabileceğimiz İntibah’la; tarihsel bir konu işleyen ‘Cezmi’ romantizmin etkisindedir. Her iki roman da duygu ve hayale fazla yer verir. Dilin sadeliğinden, halkın ana dilinden, gerçeklerden, günümüz roman tekni-ğinden uzaktır. Ahmet Mithat Efendi...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.