abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders 19.yy da osmanlı sosyal hayatı eski rakamlar insan hak ve özgürlükleri vitamin geçmiş yıllar arazide yapılan hayvansal fiyaka 1.ve 2. mesrutiyet işletmelerde yönetim şekli degerli minareller kadminyum lise 2 matematik bilgisayar çeşitleri bilm adamları ısık tekbir fotoğraf çekmek erbain pazarlama ve satıs mürtefi pas açmak ek ders zamanla ilgili atasozleri diş protez akdeniz yöresel kıyafetleri ali macar reis elektrik staj defteri cennet hadisleri gelendost isnat etmek fotoğraf çözümleme kimya testleri fluidsim pıhtılaşma kimya staj kara çavuş biyoloji staj rapor coklu zeka kuramina gore ders plani iniş aşağı atatürk marşları deprem ve volkanizma ışık kaynağı akşamcı küf yeşili acemilik insan vücudu fıtık olmak dilekçe örneği laser mühendislik bently solunum aygıtı 3 selim döneminde yapılan yenilikler eğlendirme koruma röleleri sübjektif 1 murat fırsat düşmek (veya çıkmak) borş takım tavır vakıa hücre zarı kalıtsal özellikler istediğini yap mezgit art model kofullar acı meyan ilkokul 1 yarım gün sıcakça niyazi birinci denk düşmek metge determiners kap tavır cer teklifsizce nokia 1.tbmm açılması indüktif sensörler sinir doku kafkas cephesi bogac han mesleki gelişim flânel sanatta ritm erdoğan yılkı atı basında sanat belirmek tekerleğin icadı katotik yurdumuz arslanlı gulyabani romanı hüseyin rahmi gürpınar fransız ihtilali hz. muhammedin adaleti


ETKİLİ HATIRLAMA TEKNİKLERİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 8 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 14929 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Etkili Hatırlama Teknikleri Bölüm 1 Dört genel kural : İnsanın aklından dakikada 8,ila 12 arasında düşünce geçtiğini ileri süren David c.Mcclelland’ın tezi göz önüne alındığında ; Hatırlamanın önemi günlük iş hayatımızda apaçık görülür. Yaşanan deneyimler taşıdığı anlam ve önemin hatırlanması hayatın daha az acılı ve daha az hatalı geçmesini sağlar. Hatırlamanın önemli olduğu durumları göz önünde bulundurursak; i-Matematiksel işlemlerde ii-Önemli adreslerde iii-Önemli randevularda iv-Doğum günleri ve yıldönümlerinde v-Gidilmesi gereken yerlerde vi-Verilen talimatları hatırlamada vii-Kişi adları ve yüzleri viii-Şiir ezberlemek ......vb. Dünyadaki mevcud insan hatırlaması üzerine olaylardan bahsediliyor. Örneğin; Lonnie duyduğu ismi ve gördüğü insanları unutmadığını buna karşın düşünme özürlü bir insan olduğundan , hafıza konusunda iyi bir eğitici olan Weld’in ayı ve günü zorlukla hatırlayabildiğini, hatta Kış’mı yoksa Yaz’mı olduğunu ancak pencerden bakarak söylediğinden bahsedilir.İyi bir etkin hatırlama için 4 Altın kuralı bütün yeteneklerin ortaya çıkabilmesi için bilinçli olarak uygulamıştır. Bu kurallar; 1-Zamanın da ve doğru hatılamak için,hatırlamaya gayret gösterin.Bunu için beyninizi hazırlayın ve istekli olun. 2-Hatırlamanız gereken şeylere etkin olarak tepki gösterin! Tüm duygularınızı ona yöneltin. Ona bakın, onu dinleyin, onu konuşun. 3-Önemli anlarda belleğini tazeleyin ve onun kusursuz olarak çalışmasını sağlayın 4-Düşüncelerinizi önceden derlediğiniz bilgiler üzerinde yoğunlaştırın Bölüm 2: Beşinci mantık kuralı Bu önceki 4 temel kural İnsan zekasının ne kadar deha olursa olsunbazı önemli noktaları unuttuğu görülmüş.Pırıl pırıl bir zekeye sahip birinin bile unuttukları hatırladıklarından daha çoktur.Daha iyi hatırlamanın en emin yolu önemli şeyleri bir yere yazarak gerçekleştirilir.Bu yüzden beşinci ve son derece elverişli yolu : Not almak! Şu an dünya çapında ün yapmış kişilerin hayatlarına bakıldığın da daima yanların da bir not defderlerinin bulunduğu ve gerçeklerin saptırılmasına engel oldukları görülmüştür.Nitekim Dünya çapında ünlü ve üretken bilim adamı Baron Von Humboldt; Not tutmayan insanların,kendilerinin doğal insanlık tanımından uzaklaştıklarını ve bazı şeylerin en sağlıklı bellekten dahi yok olacağını bu nedenle ileride kullanılacak bilgilerin saklamanın doğru olduğu kanatindeydi.Bu nedenle iki yol vardır; a-)Sistematik bir şekilde Not almak b-)Kısa alınan notların devamlı düzenlenmesi. Dr. A.T.Wolford İnsan yaşlandıkça not almanın gereğini savunarak “Belleğinizi zorlayacağınıza Not alın”tavsiyesinde bulunmuştur. Günlük işler ,yazılı oldukları veya karşımıza çıktıkları an çözümlenebilecek konulardır.Bu mantık kuralını izleyen,işini bilen üst düzey yöneticiler ,birlikte çalıştıkları kişinim masaında bir ajandanın bulunmasını şart koşarl... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.