abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders afat asıllı gravimetrik analiz sıvazlama faturalı hacim ile ilgili test aydınlatma araçları düzgün çokgen prizmalar elektrik zili aşk yapmak kuyu açmak yeraltı işletme matematik dersi testi seri rlc devresi nakip 1960 1970 ağaç nasıl kağıt olur ifta kin ülkemizin gelişmesi ailede birlik ve beraberlik basketbol araçları 10. sınıf anlatım türleri üreme hücrelerinin oluşumu muharrirlik dar boğaz omuzlama fiili bozuk sosyal bilimler atatürk dogrudan pazarlama su almak toprak yönetimi hıgh iş güvencesi mobilya test emzikli güneş enerjili su ısıtma sistemleri avcı hattı avogadro sayısı yığma yapılar personel seçimi muhteviyat 2004 okul nedir phrasel verbs çirkin yoldan çevirmek icadlar açık yüreklilik kültürel antropoloji bilinçli tüketici kazık kök kül tablası mübarek otu dişlilerin ölçülmesi ölümsüz aile kitap özeti nakliyeci işlevsizlik hekimbaşı dilekçe hakkı matematik soruları göçmenlik hikaye türleri floş sefarethane eğri söz organların görevleri mantarların zararları suyun doğadaki halleri dinci öğrenmek baş vermek otto rank hayvanların insanlara faydaları ikrar anot döküm yutma kafka şato inceletme melül mahzun karekoklu sayılar nato standardizasyon bilim adamları ve icatları gürültü çember alan hesabı dış işleri ülkemizdeki hidroelektrik santralleri knut hamsun açlık model metal kalıba döküm dragline power point örnekleri iklim değişimleri atatürk ve vergi kadın erkek ilişkileri gece gündüz sıkışık seçilme şarklı


İNSAN HAKLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 149612 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İnsan Hakları

Özgürlük:İnsanın doğuştan sahip olduğu hak ve özgürlükler. Başkasına zarar vermeden yapılacak her şey. İlk başlarda insanın doğuştan hak ettiği haklar olarak görülmüş din, dil, ırk, mezhep fark etmeksizin.

Bugün demokrasi adına 2 önemli gelişme var:
1.Özgürlük soyut olmaktan çıkmış, sosyal ve ekonomik hakları da içeren somut kurallara dayanmış.
2.İnsan hakları çoğulcu demokrasilerde, kanunlarda ve anayasalarda beyanla kalmayıp bu hakların ihlaline karşı yargısal yolla korunma imkanı verilmiştir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ihlal olduğunu onaylarsa;
1.Tazminat ödenmesi (Bakanlar Komitesi denetliyor, ödenmezse Avrupa Konseyi’nden ihraç söz konusu.)
2.İç hukukta bazı değişiklikler yapılması söz konusudur.

İncal Kararı: Önceden DGM’lerde askeri savcılar vardır. AİHM 6.kararına göre “bağımsız ve tarafsız hakim tarafından yargılanma ilkesine karşı olduğu için düzeltme zorunluluğu doğmuştur. Ancak hakimlere karşı değil, hakimlerin seçiminde askeriyenin müdahalesi olduğu için bu kararı almışlardır.

İnsan Haklarının ÇeşitleriGerçek haklar-biçimsel haklar ayrımı koruyucu,katılma,isteme hakları


Gerçek haklar-biçimsel haklar ayrımı

Marksist öğretiye dayanıyor. Bu öğreti klasik insan haklarını (toplantı, yürüyüş gibi) biçimsel hak olarak nitelendirir. Bunların soyut özgürlükler olduğu, gereksiz bireye hiçbir yarar sağlamadığı söylenmektedir. Bu tür özgürlüklerin toplumdaki eşitsizlikleri ve sosyal sömürüyü önlemeye cevap vermediği iddia edilir. Bencil insanın özgürlükleri olduğunu ve özel bir keyfilikten başka bir anlam taşımadığını iddia eder. Marksizm, biçimsel hak olarak nitelendirdiği ve reddettiği klasik insan hakları yerine, gerçek özgürlük, iş sahibi olma, sosyal sömürüden kurtulma, saygın yaşam hakkı gibi gerçek hakları koyacağını iddia etmekte ve bu hakların işçi sınıfını sömürücü sınıfın elinden kurtaracağını savunmaktadır. Bu amaçla Marksist öğreti, bu hakların gerçek
Anlamda değer kazanabilmesi için sömür...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.