abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders avagadro sayısı çocuk hakları sözleşmesi şaşaa karşıyaka 3. sınıf test soruları dünyanın sonu 1.sınıf yıllık planlar inceletmek cahit uçuk böbrek perılı kösk sayıların önemi kanlı katil galvanizleme iddia el telefonu ted ront insan vücudunda asitlerin etkileri irtical toprak olusumu 17.yüzyıl dünya 11. sınıflar ders planı a.c. motor hardal atasözleri deyimler mimar sinan hayatı yılanı öldürseler salgı bezleri besin içerikleri ve görevleri hektar üç fazlı sistemler imamlık 2. dereceden denklemler limited şirket air pollution kefiye 211 geleneksel türk edebiyatı adî adım alasehir kongresi pekleşme lise puan tablosu gen teknolojisi lazer tekniği eko sistemdeki bozulma alt yüklenici bio istatistik harmani adların anlamı ilgi alanı aile adı kapaklı maddenin yapı taşları durdurmak belen bağlantı yerleri tarh basınç transmitterleri söz atmak sunum nedir engelsiz tüy ağırlık ışığın şiddeti tbmm nin açılışı sırlı yagli boya resim teknikleri güneydoğu sonlu farklar destanlar ve özellikleri otomatik devreler olimpiyat oyunları yuvarlama çocuk romanları cahit tanyol ve eserleri five on a treasure island yöntemlilik ekosistemdeki bozulmalar neleri dogurur kirecli atatürk ün özlü sözleri öğretmen hikayeleri işlem matematik 0-6 yaş çocukların dikişli boru üretimi perakendeci erozyonun etkileri hümanizm organik asitler ödenekli marka, logo ve semboller dilekçe yazmak doktrin trafik levhaları aruz ölçüleri friend buzdolabının çalışma prensibi pop müzik geçtiği yoldan geçmek ağır küre akıllı sistemler


İNSAN HAKLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 6 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 149612 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

İnsan Hakları

Özgürlük:İnsanın doğuştan sahip olduğu hak ve özgürlükler. Başkasına zarar vermeden yapılacak her şey. İlk başlarda insanın doğuştan hak ettiği haklar olarak görülmüş din, dil, ırk, mezhep fark etmeksizin.

Bugün demokrasi adına 2 önemli gelişme var:
1.Özgürlük soyut olmaktan çıkmış, sosyal ve ekonomik hakları da içeren somut kurallara dayanmış.
2.İnsan hakları çoğulcu demokrasilerde, kanunlarda ve anayasalarda beyanla kalmayıp bu hakların ihlaline karşı yargısal yolla korunma imkanı verilmiştir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ihlal olduğunu onaylarsa;
1.Tazminat ödenmesi (Bakanlar Komitesi denetliyor, ödenmezse Avrupa Konseyi’nden ihraç söz konusu.)
2.İç hukukta bazı değişiklikler yapılması söz konusudur.

İncal Kararı: Önceden DGM’lerde askeri savcılar vardır. AİHM 6.kararına göre “bağımsız ve tarafsız hakim tarafından yargılanma ilkesine karşı olduğu için düzeltme zorunluluğu doğmuştur. Ancak hakimlere karşı değil, hakimlerin seçiminde askeriyenin müdahalesi olduğu için bu kararı almışlardır.

İnsan Haklarının ÇeşitleriGerçek haklar-biçimsel haklar ayrımı koruyucu,katılma,isteme hakları


Gerçek haklar-biçimsel haklar ayrımı

Marksist öğretiye dayanıyor. Bu öğreti klasik insan haklarını (toplantı, yürüyüş gibi) biçimsel hak olarak nitelendirir. Bunların soyut özgürlükler olduğu, gereksiz bireye hiçbir yarar sağlamadığı söylenmektedir. Bu tür özgürlüklerin toplumdaki eşitsizlikleri ve sosyal sömürüyü önlemeye cevap vermediği iddia edilir. Bencil insanın özgürlükleri olduğunu ve özel bir keyfilikten başka bir anlam taşımadığını iddia eder. Marksizm, biçimsel hak olarak nitelendirdiği ve reddettiği klasik insan hakları yerine, gerçek özgürlük, iş sahibi olma, sosyal sömürüden kurtulma, saygın yaşam hakkı gibi gerçek hakları koyacağını iddia etmekte ve bu hakların işçi sınıfını sömürücü sınıfın elinden kurtaracağını savunmaktadır. Bu amaçla Marksist öğreti, bu hakların gerçek
Anlamda değer kazanabilmesi için sömür...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.