abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders otarşi cafer çelebi dîvânı oturma elemanları çalıkuşu romanının ana düşüncesi parlama ses ve ışık yol yorgunu ipucu april firez fortissimo burcu kutlu çağdaşlaşmak nedir biyolojik ıslah yöntemleri aygır betimlemeye örnek 100 temel eser kitap ağış ekonomik bunalım pil yatağı batılılaşmanın zararları akdeniz resimleri disiplinsiz uzay ve gunes sistemi gönlü kara kimya deneyleri kağıt yapımı sofinin dünyası beyde endüktif sensör hasta memnuniyeti şarkî meşakkat 1.sınıf soruları kalite stajı mira element ile bileşik arasındaki fark fanuslu ısırıcı çokgen ve paralelkenar işini görmek fizik elektrik cumhuriyetten öncesi eğitim gelişmek lise ders notları dasitan işret su direnci kimyanın temel yapısı nom eskimol eski olcu aletleri üretimdeki planlar fizik öss asitler bazlar tuzlar stratejik yaratıcılık agac ve önemi harmonik hareket trol 1968 kaybolan meslekler adliye mahkemesi orta dikme alın çatısı pnomatik bugday analizleri nece haksızlık jeneratör kısımları sanatta realizm women managers arabacı ince kenarlı mercekler ege denizi harita ege bölgesinin iklim özellikleri söğüş resim iskarpin kapalılık aya ayak basan ilk insan duyumsamak işlemci video matris anne ve babamıza niçin benzeriz fatih ve fetih tahkikat kahve dolabı amma 1 bilgisayarlı sınav sorular gezeğen macun avukat tutmak örtücü boyanın tanımı asit yagmurları dil avcısı inci kitap özeti ayak teri matematiğin kullanımı


21.YÜZYILIN VEBASI , AIDS:


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 149723 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

21.yüzyılın vebası , AIDS:
HASTALIĞIN TANIMI :
AIDS,insan bağışıklık sistemini yıkıma uğratarak,hastayı çeşitli enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakan,sinir sistemi hücrelerini doğrudan öldüren ve virüs yapısındaki bir gen aracılığı ile “Kaposi Sarkomu” olarak bilinen kanser hastalığına neden olan virüs kökenli bir hastalıktır.
AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) HIV’ e(İnsan İmmun Yetmezlik Virüsü) bağlı olarak immun (bağışıklık) sisteminde yetmezlik sonucu ortaya çıkmaktadır. AIDS, kalıtsal geçen veya bilinen hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkan bir hastalık olmayıp, sağlıklı yaşamanın bir döneminde immun eksiklik ile kendini göstermektedir.
AIDS cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Ayrıca, AIDS taşıyan kanla, kan bulaşmış araçlarla ve anneden bebeğe bulaşma anne karnında,doğum sırasında ve sütle de bulaşır. AIDS hastalığını taşıyan HIV virusu vücuda girdikten ancak 3 ay sonra kan testi ile saptanır. Bu teste "ELISA" testi denir. Vücuda giren HIV, AIDS hastalığı yapmayabilir. Ancak HIV taşıyanlar başkalarına bulaştırırlar.
HIV-1 virüsü bir retrovirüstür. Genetik yapısı RNA ve tranzkriptaz enziminin RNA’ya etki etmesi ile oluşan DNA’dan oluşur. Virüs bu yapısı sayesinde, içine girdiği hücrelerin DNA’sı ile birleşir ve onlara hakim olur. Bu olay hücre içinde normal olarak DNA’nın RNA’ya dönüştürülmesi şeklinde gerçekleşen sürecin tersine çevrilmesidir.


Bağışıklık sisteminde başlıca görülen yıkım enfeksiyonlarla mücadele etmekle görevli T-lenfositler üzerinde gerçekleşir. T-lenfositlerin bazı alt hücre grupları vardır. T-etkileyici hücreler kan dolaşımına girmiş yabancı organizmaları bulup öldürmekle görevlidirler. T-yardımcı ve T-engelleyici hücreler ise sırasıyla T-etkileyici hücreleri çalıştırmak ve durdurmakla görevlidirler. HIV-1 virüsü vücuda girdiğinde genellikle T-yardımcı hücreleri yok ederek T-lenfositlerin işlevini durdurur. Ayrıca beyin hücreleri ile bağışıklık sisteminin makrofaj adı verilen hücrelerini de...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.