abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders yenilenmek öğretici metinlerin özellikleri duble el greco müşteri dinamikleri kural üçgenlerin açı ve özelikleri anyon yüzey alanı 373 aöf ingilizce sınav soruları yeryüzünde görülen iklim tipleri yakınlık duymak varit olmak yaşam düzeyi otlama iki yaşamlı canlılar diline sağlam olmak meşe mantarı sarımsı dönüşümcü sanat evi aynen yazıldığı gibi çıkar topraklama ve çeşitleri naz etmek yazılı kaya sürümsüz anadoluda deri nüfus ve nüfus sayımları ihanet piyango bileti matematik kitap inceleme dünya çocukları ile ilgili bilgi düver venedik taciri hitit dini yer almak üretimde verimliliği arttırıcı faktörler mose dayan atmosver 4. sınıf fen dizilerin limiti tekstil eğitim toplumsal alanda yapılan yenilikler t ekonomik analizler krom staj asaf halet çelebi ilişme enerji yönetimi onarma heron edebiyat akımı notaların anlamı damarlanma gri dökme demir neşeli telefon satış gemi resmi imgesel yağış rejimleri ekspozisyon maksimum güç eldesiz atatürk ün spor ile ilgili sözleri düzgün olmayan cisimler biyoteknoloji bağımsız devletler topluluğu powerpoint soru tezler çokgen soruları şafi omurgalı hayvanların grupları gramofon cezalanma istiklal marşının anlamı atatürk ve eğiti broker sözleşme bileşik fiiller öğütülmek noktalanma makina resmi resim sanatı pervane mili televizyonun eğitimdeki önemi pascal kanunlar asosiye engellilerin sorunları aydınlanma dönemi zirkon esirlik sinekoloji füzeler genelgeler ve kongreler bitki bilimci entegre pazarlama iletişimi harir iş etüdü körfez savaşı ve sonrası


21.YÜZYILIN VEBASI , AIDS:


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 149723 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

21.yüzyılın vebası , AIDS:
HASTALIĞIN TANIMI :
AIDS,insan bağışıklık sistemini yıkıma uğratarak,hastayı çeşitli enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakan,sinir sistemi hücrelerini doğrudan öldüren ve virüs yapısındaki bir gen aracılığı ile “Kaposi Sarkomu” olarak bilinen kanser hastalığına neden olan virüs kökenli bir hastalıktır.
AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Yetersizliği Sendromu) HIV’ e(İnsan İmmun Yetmezlik Virüsü) bağlı olarak immun (bağışıklık) sisteminde yetmezlik sonucu ortaya çıkmaktadır. AIDS, kalıtsal geçen veya bilinen hastalıkların sonucu olarak ortaya çıkan bir hastalık olmayıp, sağlıklı yaşamanın bir döneminde immun eksiklik ile kendini göstermektedir.
AIDS cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biridir. Ayrıca, AIDS taşıyan kanla, kan bulaşmış araçlarla ve anneden bebeğe bulaşma anne karnında,doğum sırasında ve sütle de bulaşır. AIDS hastalığını taşıyan HIV virusu vücuda girdikten ancak 3 ay sonra kan testi ile saptanır. Bu teste "ELISA" testi denir. Vücuda giren HIV, AIDS hastalığı yapmayabilir. Ancak HIV taşıyanlar başkalarına bulaştırırlar.
HIV-1 virüsü bir retrovirüstür. Genetik yapısı RNA ve tranzkriptaz enziminin RNA’ya etki etmesi ile oluşan DNA’dan oluşur. Virüs bu yapısı sayesinde, içine girdiği hücrelerin DNA’sı ile birleşir ve onlara hakim olur. Bu olay hücre içinde normal olarak DNA’nın RNA’ya dönüştürülmesi şeklinde gerçekleşen sürecin tersine çevrilmesidir.


Bağışıklık sisteminde başlıca görülen yıkım enfeksiyonlarla mücadele etmekle görevli T-lenfositler üzerinde gerçekleşir. T-lenfositlerin bazı alt hücre grupları vardır. T-etkileyici hücreler kan dolaşımına girmiş yabancı organizmaları bulup öldürmekle görevlidirler. T-yardımcı ve T-engelleyici hücreler ise sırasıyla T-etkileyici hücreleri çalıştırmak ve durdurmakla görevlidirler. HIV-1 virüsü vücuda girdiğinde genellikle T-yardımcı hücreleri yok ederek T-lenfositlerin işlevini durdurur. Ayrıca beyin hücreleri ile bağışıklık sisteminin makrofaj adı verilen hücrelerini de...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.