abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders havan seren ilgi zamiri populer kultur kayıtdışı ekonomi müdür dünya batıdan doğuya döner olimpiyatların tarihçesi dökümhane bpsk vizite vergi vermenin önemi demiryolu teknolojisi münhal 30 agustos sağlık eğitimi indikasyon olefin eve dönen adam kitap incelenmesi ikna teknikleri taksicilik metal malzeme kaynagı asit kazaları kök bacaklılar coğrafya bilimi fiziki coğrafya biyoloji alanındaki gelişmeler fenomenal ayaşlı ve kiracıları 5. sınıf matematik proğramı gümbürtü sinirsel denetim paratoner nedir yerel yönetimler staj teorik kimya gıda mühendisliği benzetim asuman ac motorlarda frenleme kahir ömer seyfettin -falaka sapık sürüklenme türk denizcileri sıvanmak avare etmek saik ezop un hayatı madencilik akış türleri dörtgen dünya güç dengesinde doğalgaz 3 sınır soru bankası amper saat eylül mehmet rauf asp veritabanı 1981 karmasık sayılar hindici osmanlı da mucitler kanalizasyon tesisleri oportünist kpss sınav sonuçları albaylık ahmet yesevi bir garip oyun isabetsiz dişli pompalar seçme hikayeler özeti yumuşakça manisa ilçesi sarıgöl kamuoyu araştırması statistical gelibolu tahin yamuğun hacmi elektrik kabloları sağlıklı iletişim için gerekli olan şeyler transplantasyon hakşinas cnc örnek çalışma kesirlerle ilgili günlük plan sağlıklı çevre defnetme çevre projesi sıla 1 sınıf matematik belirtke tablosu basınclı hava senet ayakkabı sektörü 10 kasım atatürk pazarcı matematik çarpanlara ayırma husul akil baliğ olmak şair evlenmesi ölçme kanunu insan yuzu simetrik mi Hakas


FİNANSAL VARLIK FİYATLAMA MODELİ VE ARBİTİRAJ FİYATLAMA MODELİNİN DOĞUŞU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 149846 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Finansal Varlık Fiyatlama Modeli ve Arbitiraj Fiyatlama Modelinin Doğuşu

Literatürde “Capital Asset Pricing Model” olarak isimlendirilen finansal varlık fiyatlamama modeli risk ile getiri arasında ki ilişkiyi belirlemeye yönelik olarak finans çevrelerince kullanılmaktadır. Bu modelin amacı ;finansal varlık fiyatlarını, getiri ve risk arasında mevcut bulunan ilişki yönünden inceleyerek tanımlamaktır.
FVFM, William F. Sharpe(1964), Litner(1965) ve Mossin(1966) tarafından birbirlerinden bağımsız çalışmalarla, ancak hemen hemen aynı dönemde geliştirilmiş, Black , Treynor ve birçok bilim adamının katkılarıyla şekillenmiştir.

1.1 Finansal Varlık Fiyatlama Modelinin Varsayımları:

Her modelde olduğu gibi finansal varlık fiyatlama modelindede belirli varsayımlardan hareket edilmiştir. Bu model için geçerli olan varsayımlar Sharpe,Alexander,Bailey tarfından ortay konulmuşturlar.

i. Yatırımcılar,bir dönem için portföylerinin beklenen getirileri ve satndart sapmalarını dikkate alarak değerlendirirler.
ii. Yatırımcılar verilen aynı iki portföy arasında bir seçim yapmaları gerektiğinde satndart sapması düşük olan portföyü seçerler.
iii. Yatırımcılar verilen aynı iki portföy arasında bir seçim yapmaları gerektiğinde,standart sapması düşük olan portföyü seçerler.
iv. Tüm varlıklar sonsuz bölünebilriliğe sahiptirler. Tam likidite söz konusudur. Yatırımcılar servetlerinin etkisi olmaksızın yatırımlarında istedikleri pozisyonları alabilirler ve Markowitz’in geliştirdiği etkin çeşitlendirmeyi sağlamaya çalışırlar.
v. Yatırımcılar pazarda her miktardaki parayı,risksiz faiz haddi üzerinden borç alıp verebilmektedir. Pazar faiz oranı dışında bir faiz oranı kullanılmamaktadır.
vi. Finansal varlık getirleri ile ilgili vergiler alım-satım komisyonları ve transfer maliyetleri yoktur veya sıfırdır.
vii. Tüm yatırımcılar aynı yatırım dönemine sahiptirler.
viii. Tüm yatırımcıların risksiz faiz oranı aynıdır.
ix. Bilgiye serbestçe ulaşılabilir ve bilgi anında tüm yat...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.