abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders karakeçi asal eksen tanımı eski uygarlıkların kullandıkları sayı sistemleri sarraflık drama ders planı falsosuz saptamak doğancı telli turna yumurtalık vatandaşlık ödevi çanakçı makam araçları diziş örf ve adetler yıl sonu bilgisayar zümre sunmak kanun-i esasi kıh meslek gelişim dersi art of war ihracat ve ihracatın ülke ekonomisine katkısı denetlenmek tuzun oluşumu fidye dağıtım ile ilgili kavramlar tartışma hiççilik 7. sınıf soruları badem içi bilgisayar staj dosyas ziraat mühendisliği şık belit ter basmak atatürk ilkeleri ve müzik düğün telgraf tepkisel üretim kazandırmak deforme 657 karborundum piç teknisyen pim perno ayın görünüşleri lipidler gemi tonajı split klima montajı cumhuriyet öncesi resimler kanser nedir üretim çeşitleri dirimsel bedri rahmi eyüboğlu atatürk ün basın hakkında düşünceleri selülozik doğrultma tevkif sınav marmara destanları diksiyon geliştirme almanca fiiller 2001 krizi yaz staj raporu ninni çevre kirliliği nasıl zarar verir cnc tezgah ağaçlar morg resimleri götürülme hastalanma canlılarda beslenme duvar saati ters düşmek sonsuz vida english football su yürümek delmek müftü mobilyalı ekonomik krizler türkiye az gittik uz gittik otomobil tarihçesi yunanistan türkleri konik kırıcı banka birleşmeleri dolay gezi planı ölümsüzlük isteği ses tıp okan yıldız atatürkün getirdiği yenilikler tipleme nükleer enerji ve santralleri felsefede ben özel konum sürgü izmirin tarihi eserleri bakkaliye


FİNANSAL VARLIK FİYATLAMA MODELİ VE ARBİTİRAJ FİYATLAMA MODELİNİN DOĞUŞU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 9 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 149846 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Finansal Varlık Fiyatlama Modeli ve Arbitiraj Fiyatlama Modelinin Doğuşu

Literatürde “Capital Asset Pricing Model” olarak isimlendirilen finansal varlık fiyatlamama modeli risk ile getiri arasında ki ilişkiyi belirlemeye yönelik olarak finans çevrelerince kullanılmaktadır. Bu modelin amacı ;finansal varlık fiyatlarını, getiri ve risk arasında mevcut bulunan ilişki yönünden inceleyerek tanımlamaktır.
FVFM, William F. Sharpe(1964), Litner(1965) ve Mossin(1966) tarafından birbirlerinden bağımsız çalışmalarla, ancak hemen hemen aynı dönemde geliştirilmiş, Black , Treynor ve birçok bilim adamının katkılarıyla şekillenmiştir.

1.1 Finansal Varlık Fiyatlama Modelinin Varsayımları:

Her modelde olduğu gibi finansal varlık fiyatlama modelindede belirli varsayımlardan hareket edilmiştir. Bu model için geçerli olan varsayımlar Sharpe,Alexander,Bailey tarfından ortay konulmuşturlar.

i. Yatırımcılar,bir dönem için portföylerinin beklenen getirileri ve satndart sapmalarını dikkate alarak değerlendirirler.
ii. Yatırımcılar verilen aynı iki portföy arasında bir seçim yapmaları gerektiğinde satndart sapması düşük olan portföyü seçerler.
iii. Yatırımcılar verilen aynı iki portföy arasında bir seçim yapmaları gerektiğinde,standart sapması düşük olan portföyü seçerler.
iv. Tüm varlıklar sonsuz bölünebilriliğe sahiptirler. Tam likidite söz konusudur. Yatırımcılar servetlerinin etkisi olmaksızın yatırımlarında istedikleri pozisyonları alabilirler ve Markowitz’in geliştirdiği etkin çeşitlendirmeyi sağlamaya çalışırlar.
v. Yatırımcılar pazarda her miktardaki parayı,risksiz faiz haddi üzerinden borç alıp verebilmektedir. Pazar faiz oranı dışında bir faiz oranı kullanılmamaktadır.
vi. Finansal varlık getirleri ile ilgili vergiler alım-satım komisyonları ve transfer maliyetleri yoktur veya sıfırdır.
vii. Tüm yatırımcılar aynı yatırım dönemine sahiptirler.
viii. Tüm yatırımcıların risksiz faiz oranı aynıdır.
ix. Bilgiye serbestçe ulaşılabilir ve bilgi anında tüm yat...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.