abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hikaye nedir anca beraber, kanca beraber sarhoşluk köyden kente göç ağırlık ölçüleri halk hikayelerinin özellikleri halk hikayeleri gözü dönmek zararlı cemiyetler ibret olmak iç pazar kuark dogal dil lobici tava sanayileştirme oguzlarda aile gitarist pisikoloji bileşke kuvvet yönetici sekreterliği dünya çocukları merkeze bağlı yönetim birimleri akşamüzeri oksitlemek kuru meyve ad durumu eki olan -de öklid pisagor fonksiyonlar ve fonksiyon grafikleri savaşın insan haklarına etkisi mukemmel cinsel istismar küreselleşme ve sağlık taş bebek budizim antik yıkama adı neden sakarya raziye amerigo bilgisayarın tarihi catherine dış borç yâren arif şuuraltı valf çeşitleri öğretim jakar teknolojiden maksimum yararlanma ireland müşabih 19 mayıs şiirleri basım çıldırış önüne gelen kalıplanma söylence ışık yuvarı kronolojik giriş çıkış devre şeması 80 darbesi zat inanış burun telefonun tarihi işletme birleşmeleri semboller tellür beşeri doku pişirici ayna simetriği ekleme dişi ekber ve erşed sistemi yenilik montaj zedelenmek derebeyi merkezleşme ne olur ihanet etme tutundurma çevre ve insan ab sürecinde üretimde rekabet çevre kirliliğine neden olan faktorler elektrik makina mıknatıs kullanım alanları gençlik ve spor bayramı giray kirşof un akımlar kanunu minitab nakletmek doğu anadolu bölgeleri mösyö atatürk ün okul sevgisi tesviyecilik vakanüvis canlıları sınıflandırmak sosyoloji anlamı terzil r&d on economic growth


AŞIK VEYSEL ŞATIROĞLU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 5 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 150056 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Aşık Veysel Şatıroğlu

Ben giderim adım kalır
Dostlar beni hatırlasın
Düğün olur bayram gelir
Dostlar beni hatırlasın
Can bedenden ayrılacak
Tütmez baca, yanmaz ocak
Selam olsun kucak kucak
Dostlar beni hatırlasın...

Aşık Veysel, hayatini anlattığı bir şiirinde Ücyüz onda gelmiş idim cihanadiyor. Yıl 1894 oluyor hesapça. Sivasa bağlı Şarkışla ilçesinin SivrialanKöyünde dünyaya gelmiş. Anasi Gulizar, bir yaz günü koy dolaylarındaki Ayıpınarmerasına koyun sağmaya gittiğinde; oracıkta bir yol üstünde doğurmuş Veyseli.Göbeğini de kendi eliyle kesmiş. Yaman kadınmış Gülizar ana. Bebesini bir çaputasarıp yürüye yürüye köye dönmüş. Babası Ahmet; bebenin adini Veysel koymuş.Yıllar geçmiş aradan büyümüş, konuşmuş, yürümüş Veysel çocuk. Böylece yediyaşına varmış. O yıl bir çiçek hastalığı salgını olmuş Sivasta. Küçük Veysel deyakalanmış. Sol gözünde, cicegin beyi çıkmış kendi deyimiyle... Göz akıp gitmiş.Sağ gözüne de perde inmiş, önceleri. Yalnız ışığı seçebiliyormuş, bu gözüyle.Babasına Çocuğu Akdağmadenine götür, orada bu gözünü açacak bir doktor var.demişler. Sevinmiş Ahmet emmi. Gel gör ki talihsizlik yine yakasını bırakmamışVeyselin. Bir gün inek sağarken babası yanına gelmiş. Veysel ansızındonuverince; yakında bulunan bir değneğin ucu öteki gözüne girivermiş. O göz deakıp gitmiş böylece. Veyselin Ali adında bir ağabeysi ve Elif adında bir kızkardeşi varmış. Hepsi çok üzülmüşler Veyselin kotu kaderine.

Babasımeraklı adammış. Halk ozanlarından şiirler okuyup ezberleterek avutmaya çalışmışoğlunu. Sivasın köyleri saz sairleriyle dolu. Onlar da ara sıra gelip Ahmetemminin evine uğrarlarmış. Veysel ilgiyle dinlermiş calip söylediklerini.Babası, oğlunun ilgisini görünce; bir saz alıp vermiş ona. İlk saz derslerini,babasının arkadaşı olan Çamşıhlı Ali Ağadan almış. Ve gitgide, kendini iyicesaza vermiş Veysel. Unlu Halk ozanlarının şiirlerini çalıp söylemiş bir zaman.Yirmibes yasındayken (1919) anası, babası Veyseli Esma adında bir kızlaevermişler ve kısa sure sonra ikisi de göçüp gitmiş bu dünyadan (1921). Acıüstüne acı gelmiş, ama bitmemiş talihin kotu oyunu. İkinci çocuğu on günlükken,anasının memesi ağzına tıkanarak ölmüş, ardından da karisi yanaşmalarıyla evdenkaçmış. Bu olay çok koymuş Veysele. Daha dertli olmuş ve iyice içine kapanmış.Karisi koyup gittiğinde bir kızı varmış Veyselin. Daha bir yasini bilebitirmemiş. İki yıl kucağında gezdirmiş Veysel, ne çare o da yaşamamış. Busıralar Veyseli yeniden evermişler. Bu karisi çocuk vermiş Aşığa. Biri olmuş,iki oğlan, dört kız, altısı sağ. Onlar da 18 torun vermiş Veysele.

Aşık Veysel, Cumhuriyetin Onuncu yıl dönümüne rastlayan 1933 yılına kadar, başkaozanların şiirlerini çalıp söylemiş. Kendi deyişlerini söylemekten utanır,çekinirmiş. O yıllarda sairlerimizden rahmetli Ahmet Kutsi Tecer tanımışV...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.