abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders fuzuli şiiri türk kimliği fizik deneyleri higroskopik 2.dünya savası zahir hamaliye zeka oyunları minder müteaddit farklısın pseudoplastik 1915 meyvelerdeki vitaminler reyhan anayasanın önemi kayseri ili fünun sanayi faaliyetlerinin incelenmesi dizel calsiyum kaynak cesitleri işletme bölümü oks sonuçları teşrihhane hazırlık ankara şavaşı klima ve iklimlendirme baharat yolu sokman ötmek atatürk dönemine ait kıyafetler dalsı beslenme şekillerine göre canlılar tartışma türleri sana açma boğaz köprüsü sıkılık 17. yy. osmanlı devleti 2001 yılı öss soruları 2006 yazılı sınav soruları yusuf ile züleyha hekimoğlu Iraklı metruke çözünürlük prensibi müzayaka bataklık alanlar 8. sınıf fen konuları mızraklı kendini tanıtma form 3 fazlı asm iftihar arzın tanımı serpme manzume nedir parçalayıcı baraj iletişim ve sunum sosyal öğrenme kuramı seviye ölçümü bürünmek harcama bir başına izafe gıdalarda muhafaza yöntemleri hyundai milli parkı su projeleri kalebent madde ve ışıma derleme gaz altı kaynak 29 ekimin önemi t testi kumaşların sürtünme dayanımı talaşsız şekil verme ilkokul 4 döküm kaplamalar binalar ve kullanılan malzemeler çıkı cumhuriyet filmi karadeniz harita hazır kahve yerüstü suları sakat olmak diskotek 19 mayıs bayram kuzey kıbrıs türk cumhuriyeti nekroloji girift türkiyede yaşayan hayvanlar asit baz tepkimeleri acemi ocağı ekşitme taburcu greyfurt


DEPREM VE SİGORTA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 150361 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEPREM ve SİGORTA

Marmara depremi, bir deprem ülkesi olduğumuzu ve her alanda depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini bize öğretti. Ülke ekonomisinin depreme hazırlıklı olmasının koşulu deprem sigortası bilincinin insanlarda oluşması ve uygulamanın yaygınlaşmasıyla mümkündü. Bu amaçla, 587 sayılı Zorunlu Deprem Sigortasına dair Kanun Hükmünde Kararname ile tüm mesken ve mesken olarak kullanılan binalardaki ticarethaneler için deprem sigortası yaptırma yükümlülüğü getirildi. Bu amaçla kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, sigorta şirketleri aracılığı ile bu sigortayı Eylül 2000de yapmaya başladı.
Zorunlu deprem sigortası ile konutunuzu 28 milyar liraya kadar sadece deprem teminatıyla güvence altına alabilirsiniz. Bunu aşan konut değerlerinizi ve eşyalarınızı ihtiyari deprem, yangın, sel gibi diğer afetlere ve hırsızlığa karşı da güven altına almak istiyorsanız sigorta şirketlerinden konut sigortası yaptırmanız gerekmektedir.
Zorunlu deprem sigortasının yaptırılmadığında ki en büyük müeyyide her hangi bir deprem hasarında devletin konut yardımı yapmayacak olmasıdır. Ayrıca zorunlu deprem sigortası yapılmamış konutlar tespit edildiğinde sigortasız geçen süre oranında normal sigorta primi ceza olarak tahsil edilecektir.
Zorunlu deprem sigortasında, işyeri ya da konutun büyüklüğü ve bulunduğu bölgenin riskine göre sigortanın değerini ve primini belirliyor. Sakarya’da 100 metrekare büyüklüğünde bir konutun sigorta bedeli 21 milyar lira, yıllık primi 42,000,000 TL dir.
Fakat ne yazık ki, zorunlu olan deprem sigortasının yaptırılma oranları ülkemizde henüz çok düşük. Uygulamaya başlanılan Eylül 2000den 7 Şubat 2002ye kadar geçen dönem içinde Türkiye genelindeki 12 milyonu aşkın konuttan sadece 2 milyon 322 bin 258i için zorunlu deprem sigortası poliçesi düzenlendi. Sakarya genelinde ise 25 bin 574 konut zorunlu deprem sigortasıyla teminat altına alındı. Bu kapsamda 61 trilyon lira sigorta primi toplandı ve 35 katrilyon liralık bina varlığı sigorta güvencesin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.