abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders inleme 1957-1960 dönemi 3 dünya savaşı, bidon türkün ateşle imtihanı akile hanım, saç kalınlığı ataturk ve insan hakları meclis insan hakları 19. yy da mısır altın kaynakları ünik kalıp dondurulmak 1990 para pencere 30-60-90 üçgeni taahhütname parıltı cevdet sunay 29 ekim cumhuriyet denklem ve cebirsel ifade işaretleme dosyalama teknikleri tanjant cetveli lojik dil tutmak trombositopeni püre demo osmanlıda devlet yönetimi klinker tuğla türkiye nin sınır kapıları sementasyon ekosistem çeşitleri ılıman eğitimde sistem yaklaşımı neo keynesyen teori aile türleri kamu bütçesi hayvan ve bitki hücresi arasındaki farklar hava sahası roman özetleri atatürkün beden eğitimine verdiği önem eski kaşar drama masal tarhana anketler beydaba ve eserleri pimpirik titreşimsiz harcama söz bir, Allah bir yedi kat el pek paradigma kibirlenmek sunum ve özellikleri kapı kolu christoffel kandırmak atık sular küsur programsız devlet sektörü ve özel sektör farkları uyku yola dizilmek katedral romeo ve julyet peder eko sistemler ve doğal özellikleri trafik ve ilkyardım bilgisi t.c. merkez yönetimi jeolojik zaman kireç taşı biyolojik gelişmeler söz tutmak lise bir dersler borçlar hukuku gabin yankı oluşumu dize gelmek kaça kaç öküz çilingir firewall kombinasyon islamın dini eserleri müdara tes çöz rüsva istanbul teması ile ilgili siir natür distorsiyon izmirin turistik yerleri tekstil sektörünün türkiye ekonomisi üzerine etkileri bin türlü alçaltıcı izzettin falez astm


DEPREM VE SİGORTA


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 150361 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

DEPREM ve SİGORTA

Marmara depremi, bir deprem ülkesi olduğumuzu ve her alanda depreme hazırlıklı olmamız gerektiğini bize öğretti. Ülke ekonomisinin depreme hazırlıklı olmasının koşulu deprem sigortası bilincinin insanlarda oluşması ve uygulamanın yaygınlaşmasıyla mümkündü. Bu amaçla, 587 sayılı Zorunlu Deprem Sigortasına dair Kanun Hükmünde Kararname ile tüm mesken ve mesken olarak kullanılan binalardaki ticarethaneler için deprem sigortası yaptırma yükümlülüğü getirildi. Bu amaçla kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu, sigorta şirketleri aracılığı ile bu sigortayı Eylül 2000de yapmaya başladı.
Zorunlu deprem sigortası ile konutunuzu 28 milyar liraya kadar sadece deprem teminatıyla güvence altına alabilirsiniz. Bunu aşan konut değerlerinizi ve eşyalarınızı ihtiyari deprem, yangın, sel gibi diğer afetlere ve hırsızlığa karşı da güven altına almak istiyorsanız sigorta şirketlerinden konut sigortası yaptırmanız gerekmektedir.
Zorunlu deprem sigortasının yaptırılmadığında ki en büyük müeyyide her hangi bir deprem hasarında devletin konut yardımı yapmayacak olmasıdır. Ayrıca zorunlu deprem sigortası yapılmamış konutlar tespit edildiğinde sigortasız geçen süre oranında normal sigorta primi ceza olarak tahsil edilecektir.
Zorunlu deprem sigortasında, işyeri ya da konutun büyüklüğü ve bulunduğu bölgenin riskine göre sigortanın değerini ve primini belirliyor. Sakarya’da 100 metrekare büyüklüğünde bir konutun sigorta bedeli 21 milyar lira, yıllık primi 42,000,000 TL dir.
Fakat ne yazık ki, zorunlu olan deprem sigortasının yaptırılma oranları ülkemizde henüz çok düşük. Uygulamaya başlanılan Eylül 2000den 7 Şubat 2002ye kadar geçen dönem içinde Türkiye genelindeki 12 milyonu aşkın konuttan sadece 2 milyon 322 bin 258i için zorunlu deprem sigortası poliçesi düzenlendi. Sakarya genelinde ise 25 bin 574 konut zorunlu deprem sigortasıyla teminat altına alındı. Bu kapsamda 61 trilyon lira sigorta primi toplandı ve 35 katrilyon liralık bina varlığı sigorta güvencesin...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.