abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders iplikte mukavemet otel odaları sinekli bakkal tahlil bilimsel gelişmeler çember daire silindir perspektif resimleri teknik faz diyagramı bitişimli iş veren dayak yemek disakkaritler mesmu ahşap boyama teknıklerı göz aşısı somutlaşma fenerbahçe beşiktaş maçı tespih garfik tasarım göller ve oluşumları önemsenme alt olmak örülme dişbudak lâborant birimler fizik storage andersan habersizlik atatur ilke ve inkılapları yaz atatürk önderliği yönetici asistanı hassas olcme fuar ve sergiler itki atatürkün çoçukluk hayatı diyaliz makinesi dünyada kullanılan bütün diller çatal ve tampon mastarlar sintine cevre kirliligi ile ilgili resimler dört kardeştiler kitap özeti suyun doğadaki dolaşımı anadolu ağızları ses titreşimi ve haberleşme tasarlanma uygulama endotermik reaksiyonu ingilizce türkçe test sorular öğretmen hikayeleri geometri tahtası osmanlı sanat adana harita tc no bulma şalter atatürkün eğitimle ilgili sözleri kamçılı fırsat vermek 23 nisan hazırlıkları yatakhane kamalama sıradan saklatmak cantor küme müteradif ıskala rasyonel ifadelerde sadeleştirme iştiyak savruk elementlerin oluşumu insan vucudu arçelik +organizasyon yapısı ayaklık süslü tekstilde baskı ingilizce günlük konuşma dil ulaşım araçlarının gelişimi perişan piliç yetiştiriciligi ankara demetevler sanitasyon disiplin modelleri bmw faktör piyasası tarih bilimi 14000 tırtıklı yenmek robinson crouse komak gider+tahmin foto voltaik pil geri dönmek akdeniz bölgesi maden yatıp kalkmak seloteyp aselsan staj raporu güneş sistemindeki gezegenler basketbol kuralları ingilizce


AKUT KİMDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 150484 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKUT KİMDİR?

Dağ ve doğa koşullarında meydana gelen kaybolma ve kaza olaylarında, deprem, sel gibi doğal afetlerde ve büyük kazalarda, tamamen gönüllü olarak, amatör bir çalışma ve profosyenel bir yaklaşımla, başı dertte olan kişilere en kısa sürede ulaşmak, yardım için gereken en uygun koşulları yaratmak, doğru arama ve kurtarma çalışması yaparak kazazedelere temel ilk yardım desteğini sağladıktan sonra emniyetli ortam koşullarına nakillerini sağlamak ve bu tür olaylarda can kaybını en aza indirmek akutun temel amacıdır.


AKUTUN TARİHÇESİ

Doksanlı yılların başında doğa sporlarına artan ilgi ile birlikte doğal ortama giden insan sayısındaki artış, beraberinde dağ kazaları, dağda mahsur kalma ve kaybolma olaylarındaki artışıda getirdi.
Söz konusu olaylarda çoğunlukla ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütleri yetersiz kaldı. Kurtarmaya katılan dağcılar ise operasyon anında kargaşa ve iyi niyetli ama yetersiz çaba örnekleri vermekten öteye gidemediler. Bu dönemlerde, 1994 yılında Bolkarlarda iki dağcının ölümü ile sonuçlanan bir olay meydana geldi. Söz konusu olayda askeri helikopterler, jandarma, yöre insanları, üniversitelerden, dağcılık fedarasyonundan ve çeşitli bölgelerden dağcılar arama kurtarma çalışmalarına katıldılar. Yapılan çalışmalar büyük bir karmaşa içinde sürdürüldü. Ancak kişiler arasında çıkan problemler, organisazson bozuklukları, yaklaşım farklılıkları gibi bir çok gerekçe yüzünden yapılan arama kurtarma çalışmaları beklenen verimi sağlayamadı. Bu olayla yaşanan eksiklik ve problemlerden yola çıkarak, organize bir arama kurtarma birimi oluşturma doğrultusunda, dağcılık federasyonu eski başkanlarından merhum Tayfun TERCAN, Nasuh MAHRUKİ, Ferudun ÇELİKMEN, Atilla ULAŞ, Kuvvet LORTOĞLU, Mehmet TANRISEVER, Cemal Ergun ERUÇ, Oral ÜLKÜMEN, Nevzat ÇETİN ve kurtarmaya katılan diğer dağcılar arasında bir konuşma geçti. Daha sonra İstanbula dönüldüğünde bu insanların çoğu ve yeni katılanlarla organize bir arama kurtarma birirmi kurulması doğrultusu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.