abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders temek tezvir aşık tarzı halk edebiyatı ergenlik dönemi atatürk ün özlü sözleri basketbol malzemeler iletisim dil kultur iliskisi 7. sınıf matematik konuları göreme ithalat tanımı insan derisinin yapisi barış ve savaş aldırtma borç senedi eşeye bağlı kalıtımın açıklanması dalcık iletişim teknolojilerine göre ağlar 19. yy osmanlı paylama çok eşlilik neşelenme kütüphanecilik aşk olsun milletvekili seçilme şartları norsuntepe evlilk enerji yöneticisi küre alanı içsel hentbol tarihi lcw enstitü nevruz haberleşme alanında kullanılan araçlar plan bilgisayar hayvan iskeleti hayvanların yavru bakımı defter yapım aşaması dana derisi kıbrıs sorunu pil nedir kuvas 2 dünya savaşı okulda çocuk eğitimi başını duman almak şoförlük atatürkün okul sevgisi olive oil market atatürkün ileri güvenlik sistemi ısmarlanma aktarma modeli potlaç abd turizmi wikipedi fiilimsi eş dost 0177 atatürk önderliği deneyüstü arılaştırma kentlerde komşuluk ilişkileri determinantlar dip dibe hayvan dokuları açı ve kenar 1299-1453 arasındaki padişahlar paratoner nedir katletme ağ topolojileri yasa yurutme yargı nedir dünya dili ege bolgesi bitirme çalışması çiy sade suya nesnelleşme tübitak binom kalıp işleme yöntemleri işletmelerde şikayetler dünyadaki dil aileleri yasamımızda elektrık radyo yo ilk kim buldu patak toder boytaş dert reklamcılık bankacılık düzenleme mevlana ile ilgili kompozisyon aç gözlü sanal örgüt satış ekibi titreşim iş mektu hundevleti yorumlamak ihata


AKUT KİMDİR?


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 150484 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AKUT KİMDİR?

Dağ ve doğa koşullarında meydana gelen kaybolma ve kaza olaylarında, deprem, sel gibi doğal afetlerde ve büyük kazalarda, tamamen gönüllü olarak, amatör bir çalışma ve profosyenel bir yaklaşımla, başı dertte olan kişilere en kısa sürede ulaşmak, yardım için gereken en uygun koşulları yaratmak, doğru arama ve kurtarma çalışması yaparak kazazedelere temel ilk yardım desteğini sağladıktan sonra emniyetli ortam koşullarına nakillerini sağlamak ve bu tür olaylarda can kaybını en aza indirmek akutun temel amacıdır.


AKUTUN TARİHÇESİ

Doksanlı yılların başında doğa sporlarına artan ilgi ile birlikte doğal ortama giden insan sayısındaki artış, beraberinde dağ kazaları, dağda mahsur kalma ve kaybolma olaylarındaki artışıda getirdi.
Söz konusu olaylarda çoğunlukla ilgili kurumlar ve sivil toplum örgütleri yetersiz kaldı. Kurtarmaya katılan dağcılar ise operasyon anında kargaşa ve iyi niyetli ama yetersiz çaba örnekleri vermekten öteye gidemediler. Bu dönemlerde, 1994 yılında Bolkarlarda iki dağcının ölümü ile sonuçlanan bir olay meydana geldi. Söz konusu olayda askeri helikopterler, jandarma, yöre insanları, üniversitelerden, dağcılık fedarasyonundan ve çeşitli bölgelerden dağcılar arama kurtarma çalışmalarına katıldılar. Yapılan çalışmalar büyük bir karmaşa içinde sürdürüldü. Ancak kişiler arasında çıkan problemler, organisazson bozuklukları, yaklaşım farklılıkları gibi bir çok gerekçe yüzünden yapılan arama kurtarma çalışmaları beklenen verimi sağlayamadı. Bu olayla yaşanan eksiklik ve problemlerden yola çıkarak, organize bir arama kurtarma birimi oluşturma doğrultusunda, dağcılık federasyonu eski başkanlarından merhum Tayfun TERCAN, Nasuh MAHRUKİ, Ferudun ÇELİKMEN, Atilla ULAŞ, Kuvvet LORTOĞLU, Mehmet TANRISEVER, Cemal Ergun ERUÇ, Oral ÜLKÜMEN, Nevzat ÇETİN ve kurtarmaya katılan diğer dağcılar arasında bir konuşma geçti. Daha sonra İstanbula dönüldüğünde bu insanların çoğu ve yeni katılanlarla organize bir arama kurtarma birirmi kurulması doğrultusu...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.