abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders paradan çıkmak imbisat ar etmek saldırganlık oğlancı andız ipek ongun işte hayat pazarlama planı yıl sonu bilgisayar zümre şaklaban skorbort azı karar çoğu zarar oscar wilde 2. murad siyasi olaylar dünya üzerindeki ilk yerleşme alanları biniş mavi saçlı kız hidrojen sargı ister tazmin muhasebe bilgi sistemi periyodik cetvel doğacılık ahmet turan oflazoğlu nazım terzioğlu aydınlatma tesısatı türk ordusu ve milli savunma kavun abdulhak şinasi hisar akdeniz bölgesi beşeri özellikleri kanıtlama mekan nedir din bilimi kitle iletişim araçlarının zararları perişan katı maddelerin genlesmesi pire otu bingi gecmısım dert değil kaldırıcı boyar maddeler dekan dilenme mermer dokum gül rengi dirençsiz uzay gezegenleri bireyin kendini tanıması şahsen edebiyat öğretmenliği böbürlenme refah periskop kedi nanesi bös tenoloji uzlaşma 8.sınıf tasarım berrak yuvak ithalatın ekonomiye katkısı coğrafya slayt hareket sistemi aciyo sesler ve ortamlar atonal ödev aritmetik kantaron esmaul husna monologlar ipotekli yamuk alan kütle enerji denklikleri tüy sıklet lgs 2005 sınav sonuçları pampa makina bağlantı oyun hamuru nasıl yapılır ekleşme eyer kaşı 22 haziran gazetesi ilköğretim matematik müfredatı kıtaların serüveni hitabet türü olma 8. sınıf vatandaşlık dersi çağrışma genişletme bilgisayarın tarihsel gelişimi antikacı sadak suyu bakım gmdss nohutlu eğitimin toplumsal temelleri inanılmak


AVRUPA BİRLİĞİ - TÜRKİYE GÜMRÜK BİRLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 150917 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

AVRUPA BİRLİĞİ - TÜRKİYE GÜMRÜK BİRLİĞİ

Gümrük Birliği hakkında sorular ve yanıtlar
Gümrük Birliği tam olarak nedir?
Bir Gümrük Birliği demek, malların tek bir gümrük alanı içinde olduğu gibi serbestçe dolaşabilmeleri ve tarafların üçüncü ülkelerden gelen ithalat için aynı dış tarifeyi ve aynı ticaret politikasını uygulamaları demektir. Türkiye’nin AB ile Gümrük Birliği, tipik bir gümrük birliğinin ötesine gitmektedir çünkü, rekabet, teknik mevzuatın uyumlulaştırılması, tekellerin kaldırılması ve fikrî mülkiyetin korunması gibi ilave bazı konuları içine almaktadır. Bu ilave unsurların amacı, piyasaları daha da bütünleştirmek ve Türkiye’yi AB’ye daha çok yaklaştırmaktır.
Hangi ürünler Gümrük Birliği’nin kapsamındadır?
Gümrük Birliği, sanayi mallarında ve işlenmiş tarım ürünlerinde yapılan ticareti kapsar. Ancak, Gümrük Birliği’nin yürürlüğe girmesinden hemen sonra, AB ve Türkiye arasında ihale piyasalarının karşılıklı olarak açılmasına ve hizmet ticaretinin serbestleştirilmesine yönelik müzakereler başlatılması için Ortaklık Konseyi tarafından bir tarih belirlenmesi gerekti. Ayrıca, AB ve Türkiye arasında bir ortaklık kuran Ankara Anlaşması, iki taraf arasında yerleşme özgürlüğü ve hizmet sunma özgürlüğü üzerindeki kısıtlamaların kaldırılmasını öngörür. Taraflar arasında hizmetlerin ve kamu alımlarının serbestleştirilmesi için müzakereler başlamıştır.
Gümrük Birliği AB için mi, Türkiye için mi daha yararlıdır?
Türkiye’nin toplam AB ihracatındaki payı, 1995 yılında %2,3 iken 1999’da %2,7 oldu (eldeki en son rakam). İthalat için bu rakam, 1995’te %1,7 idi, 1999’da %1,9 oldu. Görüldüğü gibi, Türkiye’nin AB ticaretindeki payı hem ithalat hem de ihracat açısından olumlu yönde ve aynı ölçülerde gelişti. 1999 itibariyle, Türkiye AB’nin yedinci en büyük ihracat müşterisidir (1990’da dokuzuncu idi) ve AB’ye ihracat yapan ülkeler arasında onüçüncü sıradadır (1990’da onyedinci sıradaydı). Bu rakamlar gösteriyor ki Gümrük Birliği anlaşmasından her iki taraf da yararlanmıştır.
Gümrük Birliği’nin Türkiye için faydaları nelerdir?
Tüketiciler için, Gümrük Birliği, Türk piyasasında artan rekabet nedeniyle, daha yüksek kalite, daha ucuz ürünler ve daha fazla çeşitlilik getirmiştir. Avrupa teknik normları kullanıldıkça tüketicilerin korunması artacaktır. Üreticiler ve sanayi de, istikrarlı ve büyük bir ihracat pazarına erişim yanında, daha ucuz ve daha kaliteli girdilerden yararlanıyorlar. Büyük ve istikrarlı bir pazarın varlığı, 1998 yılındaki ekonomik krizde önemini gösterdi. O dönemde, Türkiye’nin AB dışındaki belli başlı pazarlara ihracatı azalırken, AB Türkiye için başlıca ihracat piyasası olmaya devam etti ve krizin olumsuz etkilerini kısmen telafi etti. (Türkiye’nin ihracatında AB’nin payı 1997’de %46,6’dan 1998’de %50’ye, 1999’da %53,9’a çıkarken, aynı dönemde AB’den ithalat %51-52 düzeylerinde kaldı. Aynı dönemde OECD üyesi olmayan ülkelere ihracat...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.