abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders muhasır eleştirel dinleme odabaşı üniversiteli eş açılar motivasyon hasan latif sarıyüce evrensel ilkeler ahmet ercilasun ormanlara neler zarar verir eşitlik eki demografi halıcılık bılesıkler fitre arçelik çayırova densitometre istiklal marsi soz sanatlari elbe nehri deniz kullanımı yatıştırmak bebeklik dönemi özellikleri seher oyma teknikleri toplumsal kurallar çekememe pozitivist post modern pazarlama arkadaşlar arasında bmw bütün bütün 0554 türk edebiyatı bölümleri goethe faust komedi tiyatro eserleri mülki idare kaynak pres haddeleme edinç tevzi etmek dış pazar pilotluk past contionus mektup yazma formu öss matematik test heraldik nedir anakart bölümleri cinsel sağlık spiral eristik işletmelerde kalite fie doğru denkleminin tanımı insan hakları ve devlet toplumsal yaşamın kuralları marka ve marka stratejileri türk edebiyatının ilmi eserleri rubidyum Avar ritm türkiye hakkında şiir arılık anayasanın önemi kütlenin korunma kanunları motivasyon mektubu iran uygarlıkları aile içindeki ilişkiler sağlık turizmi rupi sığ göllere ne denir grammer çanakkale şehitlerine dış merkezlik 30-60-90 üçgeni im bilimi atatürk ilkerleri askeri sınavlar ıydiye futbol diziliş ve sistemleri Süreyya ayna öss tasımlama sayılar 7. sınıf birleşik zaman traverten nedir 18 kasım uzunköprü dar darına kumpanya mezat din ve laiklik bursa daki anadolu liseleri kdv indirimi 0352 catch süreklilik denklemi erinç aylık prim hizmet belgesi damacana küpün açılımı toprak kirliliği


BASKI GRUPLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 150982 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BASKI GRUPLARI

Baskı gruplarının siyasal sistem içindeki açık ve gizli işlevlerinin bilinmesi, uyuşum ya da uyuşmazlık açılarından bu grupların incelenmesi,üzerinde mutlaka durulması gereken noktaları oluşturmaktadır.Baskı grupları ve siyasal yöneticiler,yöneticilerin birleşikliği ya da bir çatışma ortamında hareket etmeleri siyaset kuramlarının başka bir ilgi alanını belirler.Baskı grupları içinde merkez çevre ilişkileri,yöneticilerinin uzun süre örgüt içinde iktidarda kalmaları da incelenmesi gereken bir sorundur.Bakı gruplarının ülkelere göre ve ülke içinde tipleri,bu tiplere göre ortaya çıkan faaliyet biçimleri,yöntemlerinin gözden geçirilmesinde yarar vardır.
Baskı Gruplarının Ortaya Çıkışı ve Tanımı:
İlk defa 20. yüzyılın başlarında Amerikalı siyaset bilimci ARTHUR BENTLEY,ortak menfaatler etrafında birleşen grupların politika sürecinde oynadıkları role dikkatleri çekmiştir.Daha sonra BENTLEY’ i izleyen başka yazarlar konunun üzerine önemle eğilmişler ve yaptıkları gözlemlerden bir genellemeye giderek,bütün siyasal olayların çeşitli gruplarca iktidar merkezleri etrafında yürütülen faaliyetler ile açıklanabileceği görüşünü ileri sürmüşlerdir.
‘Grup teorisi’ olarak bilinen bu görüş,politikayı sadece grup faaliyetlerine indirgemesi ve onun diğer yönlerini ve unsurlarını ihmal etmesi bakımından eleştiriye açıktır.Ancak,ortaya konan teorinin dar çerçeveli oluşu ve yetersizliği yönünden öne sürülecek eleştiriler ne olursa olsun,bu alanda yapılan araştırmaların ve getirilen yeni bakış açısının siyasal bilimin gelişmesine büyük katkıda bulunduğunu da inkar edilmez bir gerçektir.
Baskı grupları, siyasal partiler gibi bir siyasal güç olarak kabul edilmekte fakat,siyasal partilerin tersine,iktidarı ele geçirmek amacını gütmeyen bir örgüt olarak tanımlanmaktadır.Diğer bir tanıma göre;baskı grupları ortak menfaatler etrafında birleşen ve bunları gerçekleştirmek için siyasal otoriteler üzerinde etki yapmaya çalışan örgütlenmiş gruplar olarak tanıml...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.