abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hücrenin yapısı ve özelikleri kazan türleri trigonometrik denklemler susamak itme ve cekme kuvveti vw deniz turizmi hammadde kontrol askeri ihtilal diyez ataturkun spora verdigi onemi indinde çimdiklenme besınler kompansasyon mantarların yapısı beydeba eserleri atatürk as a leader garipleşme akabinde kavkılı hayat bilgisi ders, etkinlikleri paytak adım king lear kamçı start stop devreleri flüoresans iş makinaları bakımı küresel aynalarda görüntü oluşumu çelik konstrüksiyon atabet-ül hakayık insanî bilgi toplama kaynakları iklim iş hukukunun uygulama alanı ingilizce müfredatı biyoteknik gelişmeler fark atmak süet yüksek fırın işaretsiz ingilizce öğretim 1950 si bemol görece çizgi çalışmaları baş koşmak matematik bilimcileri ebu bekir dünya çocuk oyunları asit baz tepkimeleri matematik tarih şeridi bayrak sevgisi ata sözü kantar vizyon ve misyon bilimsel çalışma ve başarı teknikleri fen ve teknoloji soruları ara bulma boyun borcu ac genaratörler sektor analizi marketing for non profit organizations ara sokak genleşme soruları lüzumsuz iranın nüfusu gen klonlama alüminyum asit geçinilme aile soy ağacı tıklatma dönemeç fiziksel ve kimyasal sırnaşık yazınsal t kimyasal değişimler sinonim fonsiyon örücülük sakatatçı berlin yetişkinlik rotor geçmişe mazi bitki yetiştirme pençe şiir bilgisi arabalarla ilgili şiir bağcık matematik öss soruları enderunlu format et beni puzzle dünya ve kara elden geldiği kadar biat töreni katıların hacimlerinin ölçülmesi camın kullanıldığı yerler


BASKI GRUPLARI


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 150982 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

BASKI GRUPLARI

Baskı gruplarının siyasal sistem içindeki açık ve gizli işlevlerinin bilinmesi, uyuşum ya da uyuşmazlık açılarından bu grupların incelenmesi,üzerinde mutlaka durulması gereken noktaları oluşturmaktadır.Baskı grupları ve siyasal yöneticiler,yöneticilerin birleşikliği ya da bir çatışma ortamında hareket etmeleri siyaset kuramlarının başka bir ilgi alanını belirler.Baskı grupları içinde merkez çevre ilişkileri,yöneticilerinin uzun süre örgüt içinde iktidarda kalmaları da incelenmesi gereken bir sorundur.Bakı gruplarının ülkelere göre ve ülke içinde tipleri,bu tiplere göre ortaya çıkan faaliyet biçimleri,yöntemlerinin gözden geçirilmesinde yarar vardır.
Baskı Gruplarının Ortaya Çıkışı ve Tanımı:
İlk defa 20. yüzyılın başlarında Amerikalı siyaset bilimci ARTHUR BENTLEY,ortak menfaatler etrafında birleşen grupların politika sürecinde oynadıkları role dikkatleri çekmiştir.Daha sonra BENTLEY’ i izleyen başka yazarlar konunun üzerine önemle eğilmişler ve yaptıkları gözlemlerden bir genellemeye giderek,bütün siyasal olayların çeşitli gruplarca iktidar merkezleri etrafında yürütülen faaliyetler ile açıklanabileceği görüşünü ileri sürmüşlerdir.
‘Grup teorisi’ olarak bilinen bu görüş,politikayı sadece grup faaliyetlerine indirgemesi ve onun diğer yönlerini ve unsurlarını ihmal etmesi bakımından eleştiriye açıktır.Ancak,ortaya konan teorinin dar çerçeveli oluşu ve yetersizliği yönünden öne sürülecek eleştiriler ne olursa olsun,bu alanda yapılan araştırmaların ve getirilen yeni bakış açısının siyasal bilimin gelişmesine büyük katkıda bulunduğunu da inkar edilmez bir gerçektir.
Baskı grupları, siyasal partiler gibi bir siyasal güç olarak kabul edilmekte fakat,siyasal partilerin tersine,iktidarı ele geçirmek amacını gütmeyen bir örgüt olarak tanımlanmaktadır.Diğer bir tanıma göre;baskı grupları ortak menfaatler etrafında birleşen ve bunları gerçekleştirmek için siyasal otoriteler üzerinde etki yapmaya çalışan örgütlenmiş gruplar olarak tanıml...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.