abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders ısının kalıcı kalıba döküm bolca sınıf yönetimi edison neler icat etti idealist cezve kurum kültürü algoritma ve akış diyagramı ilkokul 3 vites kolu erin kristal kafes şekilleri beydaba 10.sınıf teknik lise hin bed and breakfast görüş açısı bağdaşmak dünyada kullanılan bütün diller adî eğitimde bilgi yönetimi süreçleri mezopotamya medeniyeti istanbul güngören 29 ekim piyes başkalaşım nedir atatürk anıları türk demokrasi tarihi aksesuar opera rüştiye mukavele zar tutmak jimnastik duruşlar çevreyi kirleten etmenler iç güveylik solumak necip fazılın hayatı delgi kitap okumanın faydaları oks sınav yavuz bülent bakiler erozyonla ilgili resimler aba gibi Allah gecinden versin fitre adsorbsiyon ovalamak telefon tarihçesi yaşar ne yaşar ne yaşamaz özet hayvan sevgisi kompozisyon şarampol son 10 yılın permütasyon soruları doğadan faydalanma yolları yurdumuzda elektrik ve önemi atölye staj raporu kesin inançlar spektrofotometre bal dudaklı terörden korunma uzunluk ölçme ideografi bağcılık soygaz kerem ile aslı kitap özeti alamana fatih sultan 1973 dünya petrol krizi ekilme simültane evlilk kastamonun tarihi kitabın özeti iklimlendirme soğutma staj türk halk edebiyatı 2006 sınav sonuçları hikaye omurgasız hayvan resimleri yarda pulat havaya uçan at çok güzelsin gitme dur bilgisayar bellekleri parametre nedir 10 yılın matematik doğru soluk alıp verme 80 günde devr-i alem analitik geometrinin kurucusu e-iş ineç atatürkün yurt severliği ışık bir enerji midir harfli ifadeler süratle serpantin ısı ay evi yaşam döngüsü mez eki teçhiz iç güveyi


MEKATRONİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151092 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MEKATRONİK
Mert ÇETİNEL
Araştırma Gör., İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
GİRİŞ
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, mühendisler çözümlere çok daha hızlı, etkili ve farklı açılardan yaklaşabilmektedirler. Bunun en önemli nedenleri ise, takım çalışması ve bunun doğurduğu farklı alanlarda uzmanlaşan kişilerin birlikte çalışarak hedeflere daha efektif bir biçimde ulaşmalarıdır.
Böylelikle, mühendislik branşları birbirleriyle kaynaşmıştır. Sonuçta ise, günümüzde yepyeni interdisipliner bilim dalları ortaya çıkmıştır. Özellikle otomasyonun gelişmesinin temelinde de bu tip bir dal öne çıkmaktadır; yani "Mekatronik".
MEKATRONİK NEDİR?
Aslında mekatroniğin çok fazla tanımı yapılmakla birlikte, bunların temelde ifade etmek istedikleri görüş benzerdir. Bu tanımlamalardan bazıları belirtilirse;
Mekatronik,
-Mekanik, elektronik ve bilgisayar teknolojilerini kullanarak ürünlerin, sistemlerin ve proseslerin performansını zenginleştiren, bütünleştirici bir disiplindir.
-Ürünlerin dizaynında ve üretim proseslerinde makina mühendisliğinin, elektronik kontrolün ve düşünen sistemlerin sinerjik olarak bütünleştirilmesidir.
-Gelişmiş ürün ve proses dizaynı için mühendislik, kontrol teorisi, bilgisayar bilimi, algılayıcı ve aktuvatör teknolojisinin sinerjik olarak kullanılmasıdır.
Mekatronik, yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı gibi bir kesişim mühendisliğidir. Şekil 1, mekatroniğin bu mühendislik ve bilimlerin kesişiminin neresinde olduğunu göstermektedir. Bu şekilden de anlaşılacağı gibi, mekatronik, elektronik, mekanik, bilgisayar ve kontrolün kesişiminde yer almaktadır [1].

MEKATRONİĞİN DOĞUŞU VE GELİŞİMİ :
Mekatronik ilk kez 1960’ların sonunda Japonya’nın Yaskawa Elektrik Şirketi’nde görevli bir mühendis tarafından elektrik motorlarının bilgisayarla kontrolünün sağlanması için kullanılmıştır. Temelde ise “mekanik” ve “elektronik” kelimelerinin uygun bir şekilde parçalanması ve bu parçaların birleştirilmesi ile bu kelime ortaya çıkmıştır.
Bu kavram Japonya’dan yol...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.