abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders iklim elemanları ahmed paşa murabba kofullar yer altından notlar 1.dünya savaşının sonucları aritmetik dizi 29 ekim yazı öss soru ve cevaplar sadeleşme h.z hut eleji türkçe eş sesli kelimeler tutkal gibi küllenme başı çekmek elinden tutmak 2005-2006 matematik yıllık planlar kabarık deniz anamur ışıltı kimya lab tuz soda oranları helico telgraflar tarihte insanların dogal sayı kullanımı büro makineleri kolay gelsin tav çözümlemek düzensiz fiiller asık veysel pena 0238 18 ekim sinavi ihsaniye süslemeler su korkusu mütehavvil keyif ehli süzgec devresi fon yönetimi araştırma teknikleri ski fok şeni tekstil öğretmenleri diplomatik abaşo vde belgesi folklorik almanca türkçe hikaye kaynakça nasıl gösterilir atik kagit nedir avrupa birligi gül bitkisi bitki fosili kameraman şaban çalış ab trafik ihlalleri antonius ve kleopatra kinayeli tekbenci et bağlamak 0270 okuryazarlık kimya projesi bırlesıkler 4 zamanlı benzinli motorların çalışma prensibi güvenlik sistemleri ve cihazları sporun tarihçesi fasılasız omuz kar kuyusu stok denetimi katmersiz antisepsi bilisizlik edebi metinleri inceleme finans matematiği onuncu yıl nutku drama yabanci dil cpm çocukluk dönemi gizli mabet hayat bilgisi lider geometri biçimli karabibik özet kalcı manzume hikaye ankara tarihi eserleri abrazyon gıdalarda küflenme çiçek tozu gecelik sorumluluk atatürk ve edebiyat televizyon izleme kuralları sızlama sorun çözme ve karar verme unutulmuş meslekler


MEKATRONİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151092 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MEKATRONİK
Mert ÇETİNEL
Araştırma Gör., İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
GİRİŞ
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, mühendisler çözümlere çok daha hızlı, etkili ve farklı açılardan yaklaşabilmektedirler. Bunun en önemli nedenleri ise, takım çalışması ve bunun doğurduğu farklı alanlarda uzmanlaşan kişilerin birlikte çalışarak hedeflere daha efektif bir biçimde ulaşmalarıdır.
Böylelikle, mühendislik branşları birbirleriyle kaynaşmıştır. Sonuçta ise, günümüzde yepyeni interdisipliner bilim dalları ortaya çıkmıştır. Özellikle otomasyonun gelişmesinin temelinde de bu tip bir dal öne çıkmaktadır; yani "Mekatronik".
MEKATRONİK NEDİR?
Aslında mekatroniğin çok fazla tanımı yapılmakla birlikte, bunların temelde ifade etmek istedikleri görüş benzerdir. Bu tanımlamalardan bazıları belirtilirse;
Mekatronik,
-Mekanik, elektronik ve bilgisayar teknolojilerini kullanarak ürünlerin, sistemlerin ve proseslerin performansını zenginleştiren, bütünleştirici bir disiplindir.
-Ürünlerin dizaynında ve üretim proseslerinde makina mühendisliğinin, elektronik kontrolün ve düşünen sistemlerin sinerjik olarak bütünleştirilmesidir.
-Gelişmiş ürün ve proses dizaynı için mühendislik, kontrol teorisi, bilgisayar bilimi, algılayıcı ve aktuvatör teknolojisinin sinerjik olarak kullanılmasıdır.
Mekatronik, yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı gibi bir kesişim mühendisliğidir. Şekil 1, mekatroniğin bu mühendislik ve bilimlerin kesişiminin neresinde olduğunu göstermektedir. Bu şekilden de anlaşılacağı gibi, mekatronik, elektronik, mekanik, bilgisayar ve kontrolün kesişiminde yer almaktadır [1].

MEKATRONİĞİN DOĞUŞU VE GELİŞİMİ :
Mekatronik ilk kez 1960’ların sonunda Japonya’nın Yaskawa Elektrik Şirketi’nde görevli bir mühendis tarafından elektrik motorlarının bilgisayarla kontrolünün sağlanması için kullanılmıştır. Temelde ise “mekanik” ve “elektronik” kelimelerinin uygun bir şekilde parçalanması ve bu parçaların birleştirilmesi ile bu kelime ortaya çıkmıştır.
Bu kavram Japonya’dan yol...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.