abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kask kişilik gelişimi bot matematik soruları sakla samanı, gelir zamanı meksika krizi pendik iktisat soruları aromatik hidrokarbonlar nurullah ataç kayaçların sınıflandırılması eflatun devlet azar monopol piyasa nedir ant colony optimization atatürkün müziğe verdiği önemini anlat musalla robert gagne turkcell staj raporu pamukkale traverten dışarı ılgıngiller harcanma iç kuvvetler +muhasebe kayıtlarında kullanılan belgeler halkoyu baskın bitkiler portföy mühendislik hesapları eşitlik eki elit staj beklentileri 2.sınıf proje 3 boyutlu resimde ışık ve gölge ahmet hamdi tanpınar hayatı kimya teknolojileri evrik iş bankası sınav soruları hazine işaretleri zahir detektör kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu satılık seyyar akciger resmi aşısız kâhya eski bursa bitki üreme organı nikbin ana kadın 45 87 doğu enlemi doğalgaz yalıtım stadyum dünya edebiyatında mektup arz ve talep elastikiyeti atatürk ve dil anlayışı digital saat nedir halil öğretmenler günü telgraflar heterogen kaka yapmak adliye teşkilâtı ley sıralı akışmaz leaders leke atatürkün bilim çalışmaları önemli şirketlerin birleşmesi cumhurbaşkanın görevleri toyga 23 nisanın anlamı kitap ile ilgili atasözleri aygın elektronik staj rapor aile bireyleri iyonlular alavere beydeba eserlerı magaralar özentinin sonu şöyleşi segment ve offset 1960 ihtilali ve öncesi otuzbir aristotales hayatı 13.yy ingiltere tarihi fiillerde zaman bahçeli acul spor kuralları itme elips ve hiperbol onarım internet sohbet kazıl gezdirmek


MEKATRONİK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151092 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

MEKATRONİK
Mert ÇETİNEL
Araştırma Gör., İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
GİRİŞ
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, mühendisler çözümlere çok daha hızlı, etkili ve farklı açılardan yaklaşabilmektedirler. Bunun en önemli nedenleri ise, takım çalışması ve bunun doğurduğu farklı alanlarda uzmanlaşan kişilerin birlikte çalışarak hedeflere daha efektif bir biçimde ulaşmalarıdır.
Böylelikle, mühendislik branşları birbirleriyle kaynaşmıştır. Sonuçta ise, günümüzde yepyeni interdisipliner bilim dalları ortaya çıkmıştır. Özellikle otomasyonun gelişmesinin temelinde de bu tip bir dal öne çıkmaktadır; yani "Mekatronik".
MEKATRONİK NEDİR?
Aslında mekatroniğin çok fazla tanımı yapılmakla birlikte, bunların temelde ifade etmek istedikleri görüş benzerdir. Bu tanımlamalardan bazıları belirtilirse;
Mekatronik,
-Mekanik, elektronik ve bilgisayar teknolojilerini kullanarak ürünlerin, sistemlerin ve proseslerin performansını zenginleştiren, bütünleştirici bir disiplindir.
-Ürünlerin dizaynında ve üretim proseslerinde makina mühendisliğinin, elektronik kontrolün ve düşünen sistemlerin sinerjik olarak bütünleştirilmesidir.
-Gelişmiş ürün ve proses dizaynı için mühendislik, kontrol teorisi, bilgisayar bilimi, algılayıcı ve aktuvatör teknolojisinin sinerjik olarak kullanılmasıdır.
Mekatronik, yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı gibi bir kesişim mühendisliğidir. Şekil 1, mekatroniğin bu mühendislik ve bilimlerin kesişiminin neresinde olduğunu göstermektedir. Bu şekilden de anlaşılacağı gibi, mekatronik, elektronik, mekanik, bilgisayar ve kontrolün kesişiminde yer almaktadır [1].

MEKATRONİĞİN DOĞUŞU VE GELİŞİMİ :
Mekatronik ilk kez 1960’ların sonunda Japonya’nın Yaskawa Elektrik Şirketi’nde görevli bir mühendis tarafından elektrik motorlarının bilgisayarla kontrolünün sağlanması için kullanılmıştır. Temelde ise “mekanik” ve “elektronik” kelimelerinin uygun bir şekilde parçalanması ve bu parçaların birleştirilmesi ile bu kelime ortaya çıkmıştır.
Bu kavram Japonya’dan yol...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.