abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders asik veyselin şiirleri dupduru kağıdın oluşumu infrared termiksantral islamiyetin doğuşu ve yayılışı acayip hayvanlar elektronik kumanda devreleri itkib yoneticinin gorevleri ana yarısı mümkün 5. sınıf zümre önbüro ezbercilik transkripsiyon kaydedilmek manzum hikaye türü al elmaya taş atan çok olur atatürkün matematik sözleri halıcılık 2 boyutlu resim nedir şahane temiz üretim tanzimatta olgu kalabalık frigyalılar bal kelebeği slayt gösterisi süper alaşım oks soru matematik can matematik padok irileşmek 10 oss boşaltaç gravür eşanjör eski meslek resimleri madde ve esneklik banka staj anlatıcı bel fıtığı öss sorulari türkce kristof kolomb hile yapmak güzelleşme matematik soruları yaya sorunları görüş ve önerilerı şansa kalmak cehennem olmak papaya çok tasım antifiriz japonyada deprem istiklal marşi 2005-2006 matematik yıllık planlar değdirme g.a.p bosna savaşı resimleri yeri olmak hadım etmek deniz yıldızı sanduka cop paspas anı yaşamak akşamcılık istikbal yatak nefi eko sistemin bozulmasının sonuçları istifsar karaşın bergson kaçamak yol işlevci doldurma control regulation turkey güzel yazı sanatı aluminyum tozu teknolojinin çevreye zararı şair hükümdar optimal cumhuriyet bayramı ile ilgili atasözleri muaşaka ulaşım araçlarının gelişimi falaka özet makine mühendisliği hasankeyfin tarihi kapsamak pıtrak gibi çorum duatepe özentinin sonu edebiyat konuları panikleme 3 boyutlu çalışma kamu yönetimi sakarlık


HUKUK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151114 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Hukuk ; toplumu düzenleyen ve devlet müeyyidesi ile kuvvetlendirilmiş bulunan kuralların bütünüdür. Din ve ahlak kuralları gibi, toplumun hayatını düzenler. Ancak bu düzenlemeyi saglarken bambaska bi müeyyide uygular : devlet gücü . fakat din kurallarının müeyyidesi dini, ahlak kurallarınınki ise manevidir. Her iki kurumun kurallarının dışına çıkmasında devlet müeyyidesi söz konusu değildir. Oysa hukuk toplumun düzenine yön verirken, tamamiyle nesnel kurallardan hareket eder ve bu kuralların dışına çıkılması halinde devlet gücünü kullanır.
Hukuk kelimesinin iki anlamı vardır: birincisi; bir toplumda kamu yararını güven altına almak amacıyla konulan ve bir takım müeyyidelere uyulması mecburi kılınan davranış kuralı, ikincisi ; toplum üyelerinin herhangi bir işi yapmak, herhangi bir seyden yararlanmak, baska kişileren veya topluluktan herhangi bişeyin yapılmasını istemek hakkı. Alman hukukçulardan sonra Fransız hukukçularıda birinci anlamdaki hukuka objektif hukuk , ikincisine de subjektif hukuk adını vermişlerdir.
Din kuralları ;Toplumsal yaşam içerisinde, çeşitli yönlendirmelerde bulunarak, toplumsal düzenin sağlanmasında önemli etkiler gösterirler. Din kuralları, insanın Tanrısıyla olan ilişkilerini düzenlediği gibi, insanın insanla, insanın toplumla olan ilişkileri konusunda da kurallar getirmektedirler. Din kuralları; iyi ahlâklı olma, haklara saygılı davranma, birbirleri hakkında sürekli olarak iyi ve hayırlı şeyler düşünme gibi yüksek ahlâk ilkelerine yönelik düzenlemeler içerir. Diğer normlara göre din kurallarının en büyük farkı, insan ve toplum dışında bir varlık tarafından konulmuş olduklarından, inananların sorgusuz sualsiz mutlak uymalarının yanı sıra tartışılamaz ve değiştirilemez nitelikte olmalarıdır.
Ahlak kuralları, her zaman ve her toplumda kendisini hissettirir. Temelde, iyi ile kötünün karşıtlığına dayanırlar. Görev, sorumluluk, pişmanlık, gibi duygular halinde içsel; kınama, ayıplama gibi toplumsal yaptırıma sahiptirler.
Hukuk ve ahlâk...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.