abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders atatürk ve eğitim 326 epigrafya elçek uydurmacı haberleşmenin geçmişi jeodezi dikenli meyan merkantilist atatürk ve edebıyat dişe diş 4 sınıf proje telgraf nasıl yazılır enflasyon etkisi adî defter haçlı seferleri samanyolu evreleri eder osmanlı devleti 19. yy sorular adama müdekkik renkli nebula nedir eylemsıler ve türleri kapsamlı gözlem kolonya iç oğlanı taraş atatürkün kültür ile ilgili sözleri ara sıra astrolog düzayak vestel staj raporu ılgım motor yarışları nükleon 4 sinif test bağışlayıcı tez örnekleri kağıt bankalar ne işe yarar çin hakkında bilgi düzenbaz osman doğru 27 mayıs rejimi akil baliğ olmak migros yardımcı hücre hücre içinde neler var sezinleme kestirimci bakım yaş on yedi atatürkün yardımseverliği 8. sınıf matematik çalışanlar için e-kitaplar soğuk su akıntıları fabl hikaye statik topraklama sokum tıbbi ingilizce terimler çünkü başlıksız metilen kaçınma harfli ifade vasıtalı osmanlı eserleri gündönümü raportör kuru sebze gemi seyri akarsuların oluşturduğu şekiller 2006 öss kaptanlar mason jack london vahşetin çağrısı matematik zümre psikodinamik kuramlar dekor ne demektir tatsız dağ ayısı mikroamper yararlı mikroskobik canlılar yerey açıklanmak la fontaıne hayatı mukadderat osmanlı devletinin kuruluşu anı tarihi sağlanma haşat etmek kapışma ata şözleri hele bir itfaiye elbise anket döküm kodlama anayasada kişinin hak ve sorumlulukları pay vermek basit makina yapımı cause&effect essay


BULANIK MANTIK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151396 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Diğer adıyla saçaklı mantık ya da ingilizcesiyle Fuzzy Logic. Bilgisayarlar insan beyni gibi akıl yürütemezler. Bilgisayarlarda sıfır ve bir dizilerine indirgenmiş kesin gerçekler ve doğru yada yanlış olan önermeler kullanılır. İnsan beyni ise, "serin hava", "yüksek hız", "genç kız" gibi belirsizlik yada değer yargılarını içeren bulanık anlatım ve iddiaların üstesinden gelebilecek biçimde akıl yürütebilir. Ayrıca insan, bilgisayarlardan farklı olarak, hemen her şeyin ancak kısmen doğru olduğu bir dünyada akıl yürütmek için sağduyusunu kullanır.
Bulanık mantık, belirsiz bir dünyanın gri, sağduyulu resimlerini üretmeleri için bilgisayarlara yardımcı olan bir makine zekası biçimidir. Bulanık mantığın kilit kavramını mantıkçılar ilk olarak 1920lerde "Her şey bir derecelendirme sorunudur" diyerek ortaya attılar.
Bulanık mantık, "sıcak" ya da "hâlâ kirli" gibi kavramlar kullanır ve bu sayede, hangi hızla çalışacağına ya da programlandığı bir aşamadan diğerine ne zaman geçeceğine kendisi karar veren havalandırma, çamaşır makinası ve benzeri aygıtları yapabilmeleri için mühendislere yardımcı olur. Matematikçilerin elinde bir sistemin girdilerine yanıt verecek özel algoritmalar bulunmadığında, bulanık mantık belirsiz niceliklere başvuran "sağduyulu kurallar" kullanarak sistemi denetleyebilir ve betimleyebilir. Bilinen hiçbir matematiksel model bir kamyonun yükleme yerinden park yerine gidişini, kamyonun hareket noktası rasgele seçilebiliyorsa yönetemez. Oysa gerek insan, gerekse bulanık mantık sistemleri "Kamyon biraz sola dönerse sende biraz sağa çevir" gibi pratik, ancak kesinlik taşımayan kurallar kullanarak bu doğrusal olmayan (nonlinear) kılavuzluk işlemini gerçekleştirebilir.
Bulanık mantığın uygulama alanları kontrol sistemlerinin de ötesine uzanmaktadır. Geliştirilen son teoremler bulanık mantığın ilke olarak , ister mühendislik, ister fizik, ister biyoloji ya da ekonomi olsun, her türlü konuda sürekli sistemleri modellemek üzere kullanılabileceğini göstermekted...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.