abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders doğu borsaları kartallar marmara destanları rot 1.tanzimat dönemi gemi pervanesi ağ temelleri akarsu nedir üretim planlama bridgestone saadetlu cv başvuruları amel dermatit su ürünleri staj rapor cidar çocuk gelişim oryantasyon alışma çok büyük sayılar taçsız kral 18.yy gerileme döneminde iran ilişkileri kristal yelkenli eski türk ölçü birimleri 8. sınıf fen konuları Hint tavuğu turfanda yasar ne yasar ne yasamaz atom ve izotop modelleri doğru denkleminin tanımı çocuklarda iç disiplin acıtmak majeste basın suçları anane tahsildar bay bay türkce kirpiler trafik levhası hidrojen ilaç üretim prosesi islamiyetin doğuşu pisletme bağlam creativity kumaş çeşitleri bilimin yararları fena olmak moleküller arası baglar yunan mitolojisinde isimler pompalama atatürkün basına verdiği önem gecmıste cıkan sorunlar cumhuriyet logosu monotip kebapci elektronik kumanda devreleri ne gezer yarışma sorumlu vatandaş mukavemet ders notları zonguldak betonarme perde duvarlar sabah ezanı miyavlama hidroelektirik santrali faaliyete dayalı maliyetleme 2007 oks geçimsiz demet anı örnekleri ak akce kara gün içindir gösterilen mahzur tanklarda testler minaresiz muhasebe denetim teknikleri liparit kireçleme makro iktisat ve türkiye kombinasyonlar köpek dişi sal yarışı telli turna felsefi metin nedir duygusal zeka cihan ales hayatımızda müziğin yeri ve önemi ısı ve sıcaklık soruları sokakta ülkelere göre hedef pazar madde ve özellikleri ile ilgili sorular gud meyyal biodizel enerji basit kesirler mutlu olma sanatı kavram ve çeşitleri atatürkün çocuklara verdigi önem


BULANIK MANTIK


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 3 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151396 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Diğer adıyla saçaklı mantık ya da ingilizcesiyle Fuzzy Logic. Bilgisayarlar insan beyni gibi akıl yürütemezler. Bilgisayarlarda sıfır ve bir dizilerine indirgenmiş kesin gerçekler ve doğru yada yanlış olan önermeler kullanılır. İnsan beyni ise, "serin hava", "yüksek hız", "genç kız" gibi belirsizlik yada değer yargılarını içeren bulanık anlatım ve iddiaların üstesinden gelebilecek biçimde akıl yürütebilir. Ayrıca insan, bilgisayarlardan farklı olarak, hemen her şeyin ancak kısmen doğru olduğu bir dünyada akıl yürütmek için sağduyusunu kullanır.
Bulanık mantık, belirsiz bir dünyanın gri, sağduyulu resimlerini üretmeleri için bilgisayarlara yardımcı olan bir makine zekası biçimidir. Bulanık mantığın kilit kavramını mantıkçılar ilk olarak 1920lerde "Her şey bir derecelendirme sorunudur" diyerek ortaya attılar.
Bulanık mantık, "sıcak" ya da "hâlâ kirli" gibi kavramlar kullanır ve bu sayede, hangi hızla çalışacağına ya da programlandığı bir aşamadan diğerine ne zaman geçeceğine kendisi karar veren havalandırma, çamaşır makinası ve benzeri aygıtları yapabilmeleri için mühendislere yardımcı olur. Matematikçilerin elinde bir sistemin girdilerine yanıt verecek özel algoritmalar bulunmadığında, bulanık mantık belirsiz niceliklere başvuran "sağduyulu kurallar" kullanarak sistemi denetleyebilir ve betimleyebilir. Bilinen hiçbir matematiksel model bir kamyonun yükleme yerinden park yerine gidişini, kamyonun hareket noktası rasgele seçilebiliyorsa yönetemez. Oysa gerek insan, gerekse bulanık mantık sistemleri "Kamyon biraz sola dönerse sende biraz sağa çevir" gibi pratik, ancak kesinlik taşımayan kurallar kullanarak bu doğrusal olmayan (nonlinear) kılavuzluk işlemini gerçekleştirebilir.
Bulanık mantığın uygulama alanları kontrol sistemlerinin de ötesine uzanmaktadır. Geliştirilen son teoremler bulanık mantığın ilke olarak , ister mühendislik, ister fizik, ister biyoloji ya da ekonomi olsun, her türlü konuda sürekli sistemleri modellemek üzere kullanılabileceğini göstermekted...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.