abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders hazır anket konukçu ne olacak! faz diagram hızlılık çeliklerde gerilme giderme tavlaması dosyalamak kamu finansmanı müzik yıllık plan 6. sınıf fen bilgisi soruları 2237 ekok soruları dünya şehirleri lise 1 tarih konuları reisülküttap 1. sınıf matematik soruları lig tv 80 gunde devri-alem kitabı damga vergisi fırlatmak hahambaşı dericilik tarihi ağzını toplamak seramik porselen esen göz alıcı temel atmak elektrik devresi resimleri sosyal zeka yusuf has hacib elektirik devre elemanları kalvenizm kayser karnı aç çelik makas çözümü trigonometrik denklemler demokrasi kavramı inşaat dış kaynak atatürk ve bayrak tensör nimbus yalama yazı atatürk ün çocukluk tok tutmak teksif çelik makas kaside çeşitleri anne fine saadetlu vandallık öğretici metin nedir kadın erkek ilişkileri askerlik ve matematik firma 30 element potasyum di kromat turizm adalar dba sol ayağim dil kirliliği kaloş cola bilgisayar okul staj raporu mühendislik tarihi muhik performans değerlendirmesi peter pan kitap özeti onarma geçiş ekonomileri ip atlama mezarcılık gümrük tarifeleri erozyon toprakları bitirir türkiyenin denizleri enlemler arası süper çarpan galalit açık önermeler lınk (wın) programı hidroklorik asit radyoaktif bozunmalar seramik ve empresyonizm iletişimde etkili faktörler betimlenmek ehliyet sınavı ediz hun kutu gibi müphemlik erezyonla mücadele düğmeli azimet görsel sanatlar alageyik efsanesi istiklal marşının açıklaması tiyatro oyunları 5 hececiler oruç tutmak eksantrik pres proje bulaşık makinesinin yapısı


HAVA KİRLİLİĞİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151650 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Hava, atmosferi meydana getiren gazların karışımıdır. Saf hava, başta azot ve oksijen olmak üzere argon, karbondioksit, su buharı, neon, helyum, metan, kripton, hidrojen, azot monoksit, ksenon, ozon, amonyak ve azotdioksit gazlarının karışımından meydana gelmiştir. Bu gazların dağılımı ise % 78’i azot, hacim olarak %21’ni ve ağırlık olarak %23’ ünü oluşturan oksijen ise oldukça reaktif bir gazdır. Diğer gazlar ise atmosfer hacminin %1’ini oluştururlar. Atmosferi oluşturan bu gazların, en kararsız olanları su buharı ve karbondioksittir. Atmosferdeki su buharı miktarı, denizler, göller, nehirler ve bitkilerden buharlaşma ile artar ve bulutlardan sis, çiğ, yağmur oluşumu ile de azalır. Su buharının bu değişkenliği, bu olaylarla birbirini öyle takip dengeler ki , su buharının atmosferdeki miktarı değişmez. Karbondioksit ise normalde çok küçük yer teşkil eden bir birleşendir. İnsan ve hayvanların teneffüsü ve bitkilerin fotosentez olayı ile atmosferdeki miktarı dengede tutulur. Atmosferdeki azot orman yangınları, şimşek gibi doğal atmosfer olayları ve yanma sonucu meydana gelir.
HAVA KİRLİLİĞİ
Doğal olarak saf atmosfer az veya çok miktarda, büyük bölümü suni olan yabancı maddelerin üretimi ile kirletilir. Bunların başında petrol ürünleri ve endüstriyel kirleticiler gelmektedir. Özellikle son yıllarda, endüstriyel aktivitenin, şehirleşmenin ve nüfusun arması ile kirletici maddelerin kullanımı ve miktarıda hızla artmaktadır.
Atmosfere dağılarak, onu kirleten kirleticiler katı, sıvı ve gaz halindedirler. Çeşitli kaynaklardan meydana gelen kirlilik maddeleri toz, is, sis, buhar, kül, duman vb. olarak havaya geçerler. Atmosferdeki bu kirleticiler, kirletici kaynaklardan atmosfere doğrudan verilen kirleticiler ve kirleticilerle atmosferik özellikler arasında kimyasal olaylar sonucu oluşan kirleticiler olmak üzere iki şekilde bulunurlar.
Hava kirliliğine örnek bir görüntü
Atmosfere kirletici kaynaklardan yayılan kirleticiler, kükürtdioksit, azot oksitler, karbon mon...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.