abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders nukut pelüş medyanın yararları dermeyan dolama otu 61.anayasa gözüne girmek hızlandıran mekanizması kısmi türev ilköğretim dönem ödevi dürtmek ekü farsça sığma manufacturing dipdiri halisinasyon uyuşukluk asor seriş bileşik kap hititlerde dil ve edebiyat markov surec bitkilerin görevi bireyin gelişimi tıbben ardak hisse bedelleri kibritçi kız rezervasyon ülkeler coğrafyası sınav elktrik dış ticaret sermaye şirketleri uluslararası marka gelecek eğitimle gelecek gündüz 19 yy osmanlı döneminde siyasi yenilikler oturtulma uzmanlığı marka lehim kaynağı divan üyeleri cihan meyvelerin dondurulması müderris lojistik girdiler kapalı tohumlu bitkiler hız vermek istihdam tanımları futur dünyada kurulan ilk fabrika analizci kaldırıcı sıçan yolu stratigrafi fresko amerika harp okulu alan teorisi kalıplamak tekalifi milliye nedir ikinci dünya savaşı dolaylı ve doğrudan vergi beden cezası ortadoğuda petrol devlet rejimleri gen klonlama analoji can kuşu tek tırnak işareti yanlama almanca şiir ve türkçe şiir ilginç buluş birleşmiş milletler üye ülkeleri lineer motor bağlam orta oyunu nedir Suriyeli ıslaklık doğrusal programlama genleşme tarık dursun k. yenge duyarlık dik prizma ıstar kavil george simon ohm taciz ateşi rüstem paşa dokumacılar hikayenin türleri gıda makineleri son osmanlı padişahı kimdir başlıca su kaynakları gazlar kaydediciler artık mataryeller son 5 yılın tarih soruları cem yılmaz nüksetmek


BOR MADENİNİN ENERJİ ALANINDAKİ ÖNEMİ


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 4 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151683 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Bor Madeninin Enerji Alanındaki Önemi
Yazar: Nuri Enes ÖLÇEN
Tarih: 2001
Tür: Tez
Kurum: Uludağ Üniversitesi Makine Müh.

BOR

AMAÇ

Bor, Türkiyenin coğrafi konumu kadar büyük bir öneme sahip, stratejik bir kaynaktır. Arap ülkelerinin petrolü, Rusyanın doğalgazı onlar için ne ifade ediyorsa, bor da Türkiye için aynı anlama gelmektedir. Bor madeni nedir? Türkiye için neden bu kadar önemlidir?Bu yazımızda bu konular üzerinde duracağız.

GİRİŞ

BOR madeni ilk bakışta beyaz bir kayayı andırıyor. Çok sert ve ısıya dayanıklı. Doğada serbest bir element olarak değil, tuz şeklinde bulunuyor. Ülkemizde bulunan borun kalitesi de diğerlerine oranla daha yüksek. Toprağın 40 metre altında bulunan borun işlenmesi de, diğer elementlerle az karıştığı için kolay. Bor, periyodik sistemin üçüncü grubunun başında yer alan bir elementtir. Bu gurubun diğer üyeleri metal olmasına karşın Bor ametal sayılmaktadır.
Ancak, diğer elementlere olan yüksek kimyasal ilgisi nedeniyle doğada serbest halde bulunmayan borun meydana getirdiği minerallerin, çok eski tarihlerden beri tanındığı ve kullanıldığı bilinmektedir. En yaygın bor bileşikleri; borik asit ve borun sodyum, kalsiyum ve magnezyum ile meydana getirdiği bileşiklerdir.

BORUN TARİHÇESİ

Borun en çok kullanılan türü olan Boraks binlerce yıldan beri bilinmektedir Mısırlılar ve Mezopotamya Uygarlıklarının, bazı hastalıkların tedavisi ve ölülerin mumyalanmasında, Çinlilerin porselenlerinin cilalanmasında, Babillilerin kıymetli metallerinin ergitilmesinde boraks kullandıkları bilinmektedir.
Modern bor endüstrisi ise 13. yy.da boraksın Marco polo tarafından Tibetden Avrupaya getirilmesiyle başlamıştır. 1771 yılında, İtalyanın Tuscani bölgesindeki sıcak su kaynaklarında Sassolit bulunduğu anlaşılmış, 1852 de Şilide endüstriyel anlamda ilk boraks madenciliği başlamıştır. Nevada, California, Caliko Mountain ve Kramer yöresindeki yatakların bulunarak işletilmeye alınmasıyla ABD Dünya bor gereksinimini k...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.