abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders film incelemeleri münasebat puantör 17. yüzyıl osmanlı devleti üstüne gitmek Allah bir poliasit atatürk ün çocukluk anıları grafik sanat canlıların hayat döngüsü öz dışı çiğ renkçi açık oturum açık oturum nedir rezonans şen şatır genel yetenek testleri inhibitör meyve bahçesi hanımın çiftliği özet rusya özetlenmek şeker gibi ingilizce günlük konuşma dil möble üzüntü alet işletmelerde gelir analizi urfa 4 büyük kitap kıyas aile kültürü atatürk ve sosyal bilimlerin gelişmesi besin israfı milletvekili yaşı matbuat kriz öncesi yönetim organizasyonu su topu diyet özeti ferit edgü müzikolog istiklal marşı edebi sanatlar hayvanların insanlara yardımı necip fazılın şiirleri elektrokimyasal pil akar dava adamı tenekeci erol kaya İsveçli arkadaşlığın önemi kafes gibi dik üçgen ibrahim tatlıses hayatı ogretici metinler erzurum tanıtım hükümet baskısı nedir işlemci video 10 yıllık hava durumu 6. sınıf fen bilgisi soruları kezalik elâ toprağın oluşumu fert fecri ati içi pır pır etmek devlet muhasebesi film müziği kitapla ilgili atasözleri kaldıraç yapımı ışık yayan diyot sırları yükselteç asur devleti cins isim keloğlan rezeksiyon biyolojinin yararları anarşi ve terör kırşehir yöresi magaralar yapmacık görünümü gelibolu romanının özeti iron industry gökhan duru sofra duası ab akdeniz ülkeleri tarımı dagın otekı yuzu mikrodalga seminer sınav sonucu kızıştırma dekompresyon hastalığı hazır olma ulaştırma politikası düzeltici atatürk olmasaydı ne olurdu osmancık 10.sınıf matematik manzum rantiye


OKTAY SİNANOĞLU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151811 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Oktay Sinanoğlu
1935- Italya, Bari

Degisik ülkelerde iki kez Nobel Ödülü’ne aday gösterilen Prof.Dr.Oktay Sinanoglu, 1953 yilinda, Ankara’da TED’in Yenisehir Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Sonradan ‘kolej’ olan lisenin egitim dili o tarihte tamamen Türkçeydi; takviyeli yabanci dil dersleri vardi.

TED tarafindan Amerika’ya burslu olarak kimya mühendisligi için yollandi. 1956’da ABD Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Kimya Mühendisligini birincilikle bitirdi. 1957’de ABD’e de M.I.T.’den birincilikle kimya yüksek mühendisi oldu; ‘Alfred Sloan Ödülü’nü aldi. 1959’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeleyde kuramsal kimya doktorasini yapti; iki ödül kazandi.

1959-1960da ABD Atom Enerjisi Merkezi’nde arastirmalar yapti. 1961de hem Harvard hem de Amerikanm en taninmis üniversitesi olan Yalede kendisinin yeni kuantum (nicem) kimyasi ve fizigi üzerine teorileri hakkinda üst düzey dersler verdi. 1962de, Yalede, 26 yasinda Bati’nin 300 yilda en genç profesörü oldu.

ODTÜ Mütevelli Heyeti, kuramsal kimya bölümünü Türkiyede kuran Oktay Sinanogluna mahsus olmak üzere ‘Danisman Profesör’ unvanini verdi. ODTÜde egitimin Türkçe olmasi için ugras verdi. 1964de Yalede ‘Moleküler Biyoloji’ konusunda ikinci kürsüsüne atandi. 1973de Almanya’nin en yüksek ‘Alexander von Humboldt Bilim ödülünü -bursunu degil- kazanan ilk bilimci oldu. 1975de Japonyanin ‘Uluslararasi Seçkin Bilimci Ödülü’nü kazandi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çikardigi özel bir kanunla, Oktay Sinanogluna ilk ve tek ‘Türkiye Cumhuriyeti Profesörü’ ünvanini verdi.

1976da Türkiye Cumhuriyeti özel elçisi olarak Japonyaya gönderildi; Türk-Japon Kültür, Egitim ve Bilim Iliskilerinin temelini atti. Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesi oldu. Hindistan Devletince davet edilerek Hindistan Cumhurbaskani ve Bakanlarla görüstürüldü.

Meksikada Üçüncü Dünya Ükelerinin bagimsizligi için çalismalar yürüttü. 1962den günümüze dek ilk TÜBITAK Bilim ödülünü, ilk Sedat Simavi ödül...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.