abone ol
Kullanıcı Adı

Şifre


          Şifremi Unuttum?
İletişim

  • 0216 550 46 26


Etiket Bulutu

İstanbul Özel Ders kuşkulu cosınus kaplayış rf yayın nifak koordinasyon gecelik visual basic.net serzeniş enstrümental analiz karşı olmak türk eğitim sisteminin kurulması din dersi tek taş aflatoksin atp üretimi için o henry +kaybolan meslekler mitolojik ögeler dikimhane sağlıklı büyüme 1 haçlı seferleri the children of new forest şehirleş kortizonlu enlem ateşi düşmek amfetamin iş yeri açma ve çalışma ruhsatı karşı oy sol ayağım inayet ola göstermek ne kadar akıllı ev sistemleri kara haber okul öncesi bilgisayar destekli eğitim müsadere conflict kompozısyon ödevleri katı cisimlerin alan ve hacimleri gözetlemek 2. mahmut döneminde yapılan yenilikler kiremitçi müzikte tekseslilik genlik hacim hesaplama yöntemleri şiirsel istanbulun coğrafyası bitkisel ve hayvansal besinler deli etmek bulut oluşumunun gözlemlenmesi sarı kız efsanesi alparslan bey bilgi teknolojisi kullanımının muhasebe etkisi kargagiller isviçre ayrıntılı arazi açma canlılar alemi saatlik para basma aufbau stereofoni hava gazı fırını terlik oğuz atay politika el değmemiş ağır semai motosiklet zati nıgde 1920-1950 dönemi krav maga dilin oluşumu karılı genleşmenin kullanım alanları ölmüş rasyo analiz yöntemi saat çeşitleri ağrı ili para kesmek hidrolik makine sisli dinde temizlik ezik emrah yücel kimdir define harita v.u.k kanunu göre defter albenili 2000-2001 türkiye ekonomik krizi adyabatik işlem atmosferin katmanları cengiz aytmatov un eserleri duygular ve hayaller çiğ börek islamiyetin yayılışı şehriye


OKTAY SİNANOĞLU


Ödev Bilgileri

 Sayfa Sayısı : 2 Sayfa
 Dökümanın Dili : Türkçe
 Döküman Türü : Word Dökümanı
 Kaynakça :
 Resim/Şekil :
 Tablo :Sitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen iletişim mailimizden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için mesajınıza dosya numarasınıda ekleyerek bize yardım merkezinden gönderebilirsiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No: 151811 - | Yardım Merkezi için Lütfen Buraya Tıklayınız

Eğer üye iseniz giriş yapıp dökümanı indirebilirsiniz.


Ödevin Özeti

Oktay Sinanoğlu
1935- Italya, Bari

Degisik ülkelerde iki kez Nobel Ödülü’ne aday gösterilen Prof.Dr.Oktay Sinanoglu, 1953 yilinda, Ankara’da TED’in Yenisehir Lisesi’ni birincilikle bitirdi. Sonradan ‘kolej’ olan lisenin egitim dili o tarihte tamamen Türkçeydi; takviyeli yabanci dil dersleri vardi.

TED tarafindan Amerika’ya burslu olarak kimya mühendisligi için yollandi. 1956’da ABD Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley Kimya Mühendisligini birincilikle bitirdi. 1957’de ABD’e de M.I.T.’den birincilikle kimya yüksek mühendisi oldu; ‘Alfred Sloan Ödülü’nü aldi. 1959’da Kaliforniya Üniversitesi, Berkeleyde kuramsal kimya doktorasini yapti; iki ödül kazandi.

1959-1960da ABD Atom Enerjisi Merkezi’nde arastirmalar yapti. 1961de hem Harvard hem de Amerikanm en taninmis üniversitesi olan Yalede kendisinin yeni kuantum (nicem) kimyasi ve fizigi üzerine teorileri hakkinda üst düzey dersler verdi. 1962de, Yalede, 26 yasinda Bati’nin 300 yilda en genç profesörü oldu.

ODTÜ Mütevelli Heyeti, kuramsal kimya bölümünü Türkiyede kuran Oktay Sinanogluna mahsus olmak üzere ‘Danisman Profesör’ unvanini verdi. ODTÜde egitimin Türkçe olmasi için ugras verdi. 1964de Yalede ‘Moleküler Biyoloji’ konusunda ikinci kürsüsüne atandi. 1973de Almanya’nin en yüksek ‘Alexander von Humboldt Bilim ödülünü -bursunu degil- kazanan ilk bilimci oldu. 1975de Japonyanin ‘Uluslararasi Seçkin Bilimci Ödülü’nü kazandi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, çikardigi özel bir kanunla, Oktay Sinanogluna ilk ve tek ‘Türkiye Cumhuriyeti Profesörü’ ünvanini verdi.

1976da Türkiye Cumhuriyeti özel elçisi olarak Japonyaya gönderildi; Türk-Japon Kültür, Egitim ve Bilim Iliskilerinin temelini atti. Amerika Bilim ve Sanat Akademisinin ilk ve tek Türk üyesi oldu. Hindistan Devletince davet edilerek Hindistan Cumhurbaskani ve Bakanlarla görüstürüldü.

Meksikada Üçüncü Dünya Ükelerinin bagimsizligi için çalismalar yürüttü. 1962den günümüze dek ilk TÜBITAK Bilim ödülünü, ilk Sedat Simavi ödül...
- Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.